Aktualności - новини

Systemowe wsparcie Ukrainy i uchodźców

Briefing pomorskich samorządowców. Fot. Przemysław Kozłowski

Briefing pomorskich samorządowców. Fot. Przemysław Kozłowski

W piątek, 11 marca samorządowcy Pomorza wzięli udział w zorganizowanym wspólnie briefingu prasowym, który odbył się w Gdańsku. Omówili realizowane działania pomocowe dla Ukrainy oraz uchodźców przybywających na Pomorze. Stanowisko samorządowców dobrze oddaje wypowiedź prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka: – Trzeba zbudować trwały i stabilny system, który zapewni długotrwałą pomoc. Musi on powstać przy zaangażowaniu nie tylko samorządów, ale i państwa.


Spotkanie pomorskich samorządowców z mediami odbyło się przed Polsat Plus Areną w Gdańsku, gdzie w wielkim namiocie powstał punkt odbioru rzeczy potrzebnych uchodźcom. Briefing dotyczył nowych inicjatyw skierowanych do obywateli Ukrainy szukających schronienia w Trójmieście, pomocy wysyłanej do ukraińskich miast, a także oceny obecnej sytuacji z perspektywy mierzących się z kryzysem samorządowców. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz –prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, a także konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi.

Samorządowcy podkreślali ogromną rolę organizacji pozarządowych, pracowników samorządowych i wolontariuszy w realizacji działań pomocowych. Docenili też postawę mieszkańców, którzy hojnie przekazują dary. Podziękowali wszystkim tym osobom i prosili o dalsze zaangażowanie. Podczas spotkania podkreślano także, że aktywność wymienionych osób i organizacji nie wystarczy, aby zapewnić uchodźcom długotrwałą pomoc. Do tego niezbędne będzie wsparcie centralne i dofinansowanie – nie tylko państwa, ale i międzynarodowe. Ważne jest również zbudowanie trwałego i stabilnego systemu.

– Chcę zwrócić uwagę, że na wojnie, którą Rosja rozpętała na terenie Ukrainy, około 170 km od polskiej granicy zostało zbombardowane duże miasto w obwodzie iwanofrankowskim. To może spowodować dużo większy napływ uchodźców do Polski. Nie wystarczy tworzyć miejsca buforowe, takie jak choćby hale sportowe czy też inne duże obiekty, gdzie przez kilka dni mogą przebywać matki z dziećmi. Należy stworzyć stałe miejsca pobytu – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Stąd mój apel, aby w naszym regionie jak najszybciej uruchomić ośrodki wypoczynkowe, które dysponują ogromną ilością miejsc i w tej chwili, poza sezonem turystycznym, są w dużej mierze puste. W wielu przypadkach gestorami tych ośrodków jest strona rządowa. Apelujemy również o to, żeby ustalono stawkę rekompensaty z tytułu przyjęcia takich osób na poziomie, który pozwoli pokryć koszty funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że ta pomoc kosztuje dużo. Dlatego chcemy wspomóc władze centralne, składając stosowne pismo, podpisane przez prezydentów polskich miast, wójtów, burmistrzów, starostów, samorządy, a także organizacje pozarządowe organizujące pomoc humanitarną, do dwóch niezwykle ważnych organizacji, które mają duże doświadczenie w kreowaniu pomocy dla uchodźców. Chodzi o wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ i Komisję Europejską.


Marszałek Struk zauważył także, że dialog pomorskich samorządowców i organizacji pozarządowych z wojewodą jest konstruktywny. W przyszłym tygodniu zostanie zorganizowany okrągły stół. Podczas spotkania będą rozdzielone kompetencje różnych stron.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Fot. Przemysław Kozłowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Fot. Przemysław Kozłowski

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaapelował w swoim wystąpieniu o stworzenie systemu pomocy, który pozwoli zapewnić wsparcie na długi czas.

– Wojna w Ukrainie trwa już dwa tygodnie. Nasze serca są z walczącymi Ukraińcami, ale też z tymi, którzy przybywają z tamtych terenów do Polski, także na Pomorze. Chcę zacząć od podziękowań dla osób, które zgłaszają się do pracy czy to w ramach organizacji samorządowych, czy to indywidualnie i angażują się w niesienie pomocy. Po tych dwóch tygodniach wszyscy wiemy, że dzięki temu udało nam się rozwiązać wiele problemów, które pojawiały się na bieżąco. Jednak dziś musimy budować trwały, stabilny system, który pozwoli na niesienie pomocy miesiącami. Aktywności mieszkańców i wolontariuszy jest bardzo ważna, ale liczymy też na to, że powstanie trwały, zbudowany przez rząd polski system, który będzie wspierał bardzo konkretnie, także finansowo, działania związane z pomocą uchodźcom. Musimy stworzyć bazę noclegową, która pozwoli naszym przyjaciołom z Ukrainy przebywać u nas w godnych warunkach – mówił Wojciech Szczurek.

Wsparcie udzielane walczącej Ukrainie i przybywającym do Polski uchodźcom docenił konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi.

Konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi. Fot. Przemysław Kozłowski
Konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi. Fot. Przemysław Kozłowski


Oleksandr Plodystyi: – Teraz mamy ciężki moment w historii Ukrainy. W tej chwili Ukraina potrzebuje wsparcia. Chodzi o pomoc humanitarną, jak również tę dla uchodźców z Ukrainy, których przyjmuje Polska oraz i inne państwa. Potrzebna jest pomoc dla wojska, które broni naszego terytorium, jak i dla cywilnych mieszkańców, bo mamy ciężką sytuację na wschodzie Ukrainy. Bardzo dziękuję mieszkańcom Pomorza, jak i władzom miast za pomoc.


  • ikonaOpublikowano: 11.03.2022 16:35
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2022 21:37
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona