Budżet Obywatelski 2020

BO 2020: rekord liczby złożonych projektów pobity

24 lutego zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2020

24 lutego zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2020

To był naprawdę ostry finisz! Ostatnie godziny składania projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2020 przyniosły niezwykłą aktywność autorów, a w rezultacie rekordową spośród wszystkich edycji liczbę 343 projektów dzielnicowych.

Składanie projektów dzielnicowych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało prawie miesiąc – rozpoczęło się 27 stycznia i zakończyło o godz. 23.59 w poniedziałek, 24 lutego. Tak jak w ubiegłym roku, gdynianki i gdynianie składali projekty małe i duże, dotyczące zarówno inwestycji, jak i organizacji wydarzeń. Na realizację pomysłów, które w czerwcowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano 10,6 mln zł.

- Po zliczeniu wszystkich projektów dzielnicowych złożonych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zarówno drogą elektroniczną, jak i w wersji papierowej możemy mówić o kolejnym rekordzie: gdynianie i gdynianki złożyli aż 343 projekty – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dziękuję za każdy z nich, bo ta liczba oznacza, że głosowanie będzie ciekawe i w jego trakcie będziemy mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Poza samą liczbą projektów warto jednak zwrócić uwagę na to, czego dotyczą. W tym roku wielu autorów postawiło na szeroko pojętą ekologię: są pomysły na utworzenie łąk kwietnych, parków i ogrodów. Są też projekty kulturalne czy edukacyjne, jak na przykład coraz popularniejsza nauka języków obcych. Oczywiście, nie brakuje pomysłów na inwestycje, jak budowa boisk czy modernizacja chodników, bo ich realizacja to wciąż ważna funkcja BO. Cieszę się jednak, że gdynianki i gdynianie uruchamiają coraz to nowe pokłady kreatywności, że korzystając ze zmian w regulaminie widzą w BO możliwość realizowania swoich pomysłów.  

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in.: dozowniki ziarna dla kaczek, ławki do karmienia z funkcją przewijania dzieci, warsztaty budowy domków dla zwierząt (np. jeży), kurtyny wodne przy placówkach edukacyjnych, ogród sąsiedzki czy zagospodarowanie podwórek między blokami.
Najtańszy projekt wyceniono na 1500 zł, najdroższy – na 690 tys. zł.

Najwięcej projektów złożono na Dąbrowie (28), w Redłowie (25) oraz na Chyloni (23), najmniej na Kamiennej Górze (6), Witominie (8) oraz w Cisowej, Wielkim Kacku i na Oksywiu (po 9).Równolegle do składania projektów dzielnicowych przyjmowano zgłoszenia do udziału w cyklu trzech warsztatów, podczas których wypracowane zostaną projekty miejskie. Przyjmowanie zgłoszeń zakończyło się także 24 lutego. Pierwszy z warsztatów – już w sobotę, 29 lutego.

Teraz rozpoczyna się etap sprawdzania dzielnicowych wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2020 pod względem wymogów formalnych, a następnie możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Konieczna może też okazać się zmiana nazwy projektu, nie wszystkie bowiem spełniają warunki określone w uchwale Rady Miasta. Każda proponowana zmiana będzie konsultowana z wnioskodawcami.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 26 maja. Głosowanie potrwa od 8 do 22 czerwca. Kilka dni później – ogłoszenie wyników.

  • ikonaOpublikowano: 25.02.2020 15:19
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.02.2020 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona