Budżet Obywatelski 2023

Trwa weryfikacja wniosków do BO2023

Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się do 23 czerwca // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się do 23 czerwca // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Każdy projekt do Budżetu Obywatelskiego to z jednej strony pomysł i potrzeba zmian, z drugiej – lista poparcia, numery działek, zgody i pola formularzy. Zanim więc wnioski trafią pod głosowanie, trzeba dokładnie sprawdzić, czy są kompletne i czy są możliwe do realizacji. Etap weryfikacji projektów złożonych do BO2023 już trwa. Jeśli jakiś projekt wymaga poprawek lub doprecyzowania, urzędnicy kontaktują się z autorami i autorkami. Dlatego warto sprawdzać pocztę e-mail lub odebrać połącznie z Laboratorium Innowacji Społecznych.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkanki i mieszkańcy złożyli 352 projekty, w tym 343 dzielnicowe oraz dziewięć miejskich. Dwa zostały wycofane przez autorów, więc zgodnie z regulaminem do weryfikacji formalnej zostało skierowanych łącznie 350 wniosków. Można je przeczytać i skomentować na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.
– Dziękuję wszystkim autorom i autorkom za zaangażowanie w przygotowanie projektów. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie pomysły łatwo przelać do pól formularza i przeliczyć w szacunkowych kosztach. Etap weryfikacji złożonych wniosków jest więc nie tylko samym sprawdzeniem, czy projekt jest możliwy do realizacji ale także w razie potrzeby także podpowiedzią, co można zrobić, by taki się stał – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Na tym etapie zespół Laboratorium Innowacji Społecznych sprawdza m.in. to, czy pomysłodawca prawidłowo wypełnił wniosek lub czy dodał do niego potrzebne załączniki. Kolejnym krokiem weryfikacji jest sprawdzenie wniosku pod kątem zgodności z zasadami BO, a także merytorycznym i technicznym, czym zajmują się przedstawiciele LIS oraz jednostek i wydziałów Urzędu Miasta – wyjaśnia Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
W przypadku wyłapania ewentualnych braków autorki i autorzy wniosków mają możliwość skorygowania i uzupełnienia dokumentów. Urzędnicy dzwonią na numery telefonów lub wysyłają maile pod adresy wskazane we wnioskach, więc warto w najbliższym czasie sprawdzać swoje skrzynki.

Co ważne, projekty miejskie będą dopracowywane w trakcie konsultacji pomysłodawców i pomysłodawczyń z urzędnikami. W spotkaniach będą mogli wziąć udział także zainteresowani mieszkańcy. Terminy spotkań zostaną opublikowane na profilu Facebook Budżetu Obywatelskiego.

Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się do 23 czerwca.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 18 sierpnia. Głosowanie potrwa od 4 do 18 września. Wyniki poznamy kilka dni później.

  • ikonaOpublikowano: 03.03.2023 10:38
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2023 10:38
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona