Budżet Obywatelski 2023

Zmieniaj miasto z Budżetem Obywatelskim. Głosuj do 18 września!

Dotąd – od pierwszej edycji w 2014 roku – do realizacji zostało wskazanych łącznie 637 projektów // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Dotąd – od pierwszej edycji w 2014 roku – do realizacji zostało wskazanych łącznie 637 projektów // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Boisko wielofunkcyjne na Babich Dołach, modernizacja sceny w parku w Chyloni, iluminacja pomnika w Śródmieściu, modernizacja drogi rowerowej na Chwarznie. Ponadto kurs tańca na Dąbrowie, pilates na Działkach Leśnych czy zajęcia sensoryczno-muzyczne dla dzieci na Obłużu – to tylko kilka projektów, które są właśnie realizowane w ramach zwycięskich inicjatyw Budżetu Obywatelskiego. Jeszcze do 18 września trwa głosowanie w dziesiątej edycji gdyńskiego BO. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców uda się zrealizować jeszcze więcej pomysłów.


Gdyński Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkanki i mieszkańcy podejmują bezpośrednie decyzje o tym, jak zmienia się Gdynia. Najpierw wymyślają i zgłaszają projekty, które mogą poprawić jakość życia w mieście, a następnie przesądzają w głosowaniu, które z nich trafią do realizacji. Pula środków w tegorocznym Budżecie Obywatelskim wynosi 11 734 360 złotych.

Projekty są zgłaszane w różnych zakresach, tym samym na etapie głosowania można wskazać maksymalnie dziewięć projektów: do trzech projektów dzielnicowych dużych i do trzech dzielnicowych małych w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy oraz do trzech projektów miejskich.

Dotąd – od pierwszej edycji w 2014 roku – do realizacji zostało wskazanych łącznie 637 projektów – tj. wybranych w bezpośrednim głosowaniu, dofinansowanych przez rady dzielnic i darczyńców oraz Projektów +1. W trakcie wdrażania jest około 187 z nich, z czego 81 to projekty z edycji 2022, których realizacja może rozpocząć się od obecnego roku budżetowego.
- Realizacja projektów to zwieńczenie procesu Budżetu Obywatelskiego. Wdrażaniem pomysłów mieszkańców w życie zajmują się jednostki miejskie i wydziały Urzędu Miasta Gdynia. Projekty miękkie, czyli te dotyczące wydarzeń i spotkań, zwykle są możliwe do wykonania w ciągu kilku miesięcy. Realizacja projektów inwestycyjnych, jak wynika z naszych danych, trwa średnio dwa lata. Może się zdarzyć, że czas potrzebny na realizację któregoś z kroków przedłuży się z przyczyn trudnych do wcześniejszego przewidzenia. Z pewnością jednak -zwycięskie projekty powstają. Na dziś zakończyliśmy realizację blisko 70 proc. wniosków wybranych w dziewięciu edycjach BO – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Każdy miesiąc przynosi więc nowe odbiory i wydarzenia lub kamienie milowe w realizacji kolejnych projektów. Tym samym jeszcze do końca września gotowa ma być iluminacja pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego i instalacji „Maszty” na Molo Południowym w Śródmieściu, a w październiku modernizacja sceny w Parku Kilońskim w Chyloni.

W listopadzie natomiast planowane jest zakończenie budowy boiska wielofunkcyjnego w miejscu tzw. "kortu" za wymiennikownią przy ul. Dedala lub między ul. Dedala 4 i 6 a skarpą w Babich Dołach czy modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48 na Chwarznie.

Równolegle do realizacji projektów inwestycyjnych prowadzone są inicjatywy w ramach projektów małych. To szereg atrakcji w różnych miejscach naszego miasta, m.in. zajęcia sensoryczno-muzyczne dla dzieci na Obłużu, kurs tańca towarzyskiego na Dąbrowie, pilates na Działkach Leśnych czy wykłady i warsztaty kulinarne z dietetyczką w Chyloni. Wszystkie te wydarzenia są bezpłatne dla uczestników.

Informacje na temat stanu realizacji każdego z projektów są na bieżąco aktualizowane i publikowane na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

GŁOSOWANIE W BO2023 DO 18 WRZEŚNIA WŁĄCZNIE

To, które z 286 projektów złożonych w tym roku przez gdynian i gdynianki zostanie przekazanych do realizacji, okaże się w tegorocznym głosowaniu. Udział może wziąć każda osoba mieszkająca w Gdyni, dorośli i dzieci, a czas mamy jeszcze do 18 września włącznie. Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Wystarczy podać PESEL i imię ojca lub numer Karty Mieszkańca oraz imię i nazwisko, a następnie podążać za instrukcją.

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Przeznaczone na to zostaną inne środków miasta.

Niewykorzystane środki Budżetu Obywatelskiego 2023 przejdą na kolejną edycję.

Wyniki głosowania w BO2023 poznamy do 22 września.

  • ikonaOpublikowano: 15.09.2023 12:28
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2023 16:17
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona