Dla biznesu

Cyberbezpieczeństwo, Miecznik i przemysł wiatrowy. Forum Gospodarki Morskiej już w piątek

Forum Gospodarki Morskiej 2023 już w piątek, 13 października.

Forum Gospodarki Morskiej 2023 już w piątek, 13 października.

Już w piątek, 13 października w Gdyni odbędzie się Forum Gospodarki Morskiej, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki jej rozwoju? To kwestie, jakie zostaną poruszone w ramach pięciu bloków tematycznych.


Panele dyskusyjne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 poświęcone różnym obszarom gospodarki morskiej rozpoczną wystąpienia gości honorowych - Anny Clunes, ambasadorki Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Mr Øystein Bø, ambasadora Królestwa Norwegii w Warszawie oraz admirała Rex’a Cox’a, dyrektora generalnego Krajowego Biura Budowy Okrętów w Wielkiej Brytanii.

Prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzata Bonikowska zaprezentuje sytuację geopolityczną na Bałtyku po rozszerzeniu NATO. Natomiast Piotr Czarnecki, praktyk biznesu, opowie jak radzą sobie w obecnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie.

- To innowacje stanowią dziś w dużej mierze o potencjale gospodarki morskiej, a rosnące znaczenie przemysłów morskich dla poszczególnych krajów oraz wspólnoty międzynarodowej tym bardziej zobowiązuje do podejmowania intensywnych działań. Organizowane w Gdyni od lat Forum Gospodarki Morskiej i Wspólna Kaczka integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy na rzecz rozwoju biznesu opartego na morzu - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Mężczyzna przemawia na mównicy.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na Forum Gospodarki Morskiej. Zdjęcie archiwalne. Fot. Przemysław Kozłowski


Nowoczesne technologie w gospodarce morskiej


W tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej 40 ekspertów, przedstawicieli firm i instytucji związanych z przemysłem morskim będzie analizowało wspólnie z gośćmi forum najbardziej aktualne wyzwania związane z poszczególnymi obszarami branży.

- Co roku swoją obecność na Forum rejestruje ponad 600 uczestników, co pokazuje, jak duża jest skala zainteresowania gospodarką morską – podsumowuje Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej, prezes zarządu Grupy Firm Inter Marine. – Nasze wydarzenie daje szansę spotkania się przedstawicielom branży, czasem nawet konkurencyjnych firm, którzy mogą ze sobą porozmawiać, wymienić poglądy i doświadczenia. Dodatkową korzyścią, która płynie z tych spotkań i dyskusji, jest nacisk na współpracę, która może przesądzić o pozycji polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej.


Mężczyzna prowadzi prelekcję z mównicy na sali seminaryjnej.
Sławomir Kalicki na Forum Gospodarki Morskiej. Zdjęcie archiwalne. Fot. Przemysław Kozłowski



- Forum Gospodarki Morskiej to impreza z dużą tradycją, ale ciągle bardzo nowoczesna przez to, że na bieżąco dostosowuje się do najważniejszej tematyki. W związku z tym również w tym roku będziemy rozmawiać nie tylko w panelach tematycznych bezpośrednio dotyczących poszczególnych gałęzi biznesu, wchodzących w skład gospodarki morskiej, ale także poruszymy najbardziej bieżące tematy ogólne, a będzie to przede wszystkim geopolityka, w szczególności zauważająca potencjalną możliwość rozszerzenia NATO i wpływ takiego ruchu na to co będzie działo się na Bałtyku. A także sytuacja ekonomiczna Polski i Europy, która zostanie przedstawiona przez wybitnego analityka, pracującego dla jednego z dużych polskich banków. Wydaje mi się, że szczególnie ten ogólny rys powoduje, że ta konferencja pozwala  poszerzać horyzonty i pozwala rozsądnie budować biznesy morskie, a chcemy żeby to było wydarzenia, które gromadzi najważniejsze osoby z całej branży morskiej. Bardzo zadowoleni jesteśmy również z udziału wybitnych gości międzynarodowych - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.


Komandor dr hab. Bartłomiej Pączek, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni będzie liderem panelu poświęconego przemysłowi okrętowemu. Prelegenci tego panelu omawiać będą stopień realizacji programu rozwoju polskiej Marynarki Wojennej. Poznamy także status najważniejszego projektu modernizacyjnego MW „Miecznik”. Rozmówcy zastanowią się także nad szansami i zagrożeniami stojącymi przed marynarką w perspektywie trwającej wojny na Ukrainie.

Głównym tematem panelu dotyczącym portów morskich, którego liderem jest Piotr Pawłowski, prezes zarządu w Bałtyckim Terminalu Zbożowym, będzie perspektywa ich rozwoju w świetle nowych regulacji prawnych. Uczestnicy przeanalizują obecną sytuację naszych portów. Goście określą również wyzwania spowodowane przedłużeniem sankcji na produkty i dostawy z Rosji, a także przedstawią plany stanowiące źródła przyszłych przychodów.

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Izby Polskiej Izby Spedycji i Logistyki będzie liderem panelu poświęconego logistyce morskiej. Rozmówcy dokonają oceny aktualnego stanu rozwoju i kondycji globalnego i europejskiego sektora TSL, a także omówią nowe wyzwania rynkowe i regulacyjne.
 
Perspektywom morskiej energetyki wiatrowej poświęcony będzie kolejny panel tematyczny, który poprowadzi Andrzej Popadiuk, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskego w Gdyni. Ta zeroemisyjna technologia przyszłości stwarza szansę przed Polską na zostanie znaczącym europejskim producentem zielonej energii. Podczas tego panelu spotkają się przedstawiciele firm inwestorskich w sektorze offshore na Bałtyku.



Strategie zrównoważonego rozwoju w biznesie wodniackim to temat panelu poświęconego biznesowi w żeglarstwie. Dyskusję prowadzić będzie Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Goście zaproszeni do panelu spróbują odpowiedzieć na pytanie jakie znaczenia dla środowiska naturalnego mają nowoczesne technologie stosowane w branży. Poznamy również przykłady najnowszych rozwiązań technologicznych.

Dodatkowym punktem programu będzie seminarium poświęcone kwestiom cyberbezpieczeństwa. Rozmowę prowadzić będzie Rafał Cichocki, kierownik Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego UMG. W seminarium wezmą udział przedstawiciele branży cyberbezpieczeństwa wspierający organizacje morskie oraz przedsiębiorstw działających w obrębie infrastruktury krytycznej, a także specjaliści zajmujący się systemami IT i ich ochroną. Omówią oni wyzwania dla cyberbezpieczeństwa branży morskiej w świetle wydarzeń związanych z atakiem na Ukrainę i możliwości wystąpienia ataków hakerskich w branży morskiej.

Zapraszamy 13 października br. na Forum Gospodarki Morskiej do Centrum konferencyjnego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Startujemy o godz. 9.00.

Partnerem strategicznym Forum Gospodarki Morskiej jest Port Gdynia.

Rejestracja na Forum poprzez stronę: www.forum.gdynia.pl/rejestracja


Kontakt

  • ikonaOpublikowano: 09.10.2023 10:58
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.10.2023 12:28
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona