Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

48. FPFF za nami. Spotkamy się za rok!

Laureaci 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Fot. Karol Stańczak

Laureaci 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Fot. Karol Stańczak

Wszystko co dobre, zdecydowanie za szybko się kończy. Podczas sobotniej (23.09) gali w Teatrze Muzycznym poznaliśmy tegorocznych laureatów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymali twórcy „Kosa”, Allan Starski odebrał statuetkę z platyny, a publiczność postawiła na film „Chłopi”. Z kolei dzieci wybrały opowieść „O psie, który jeździł koleją”. Ale to tylko część tegorocznych laureatów.


 
W sobotę, 23 września uroczystą galą na scenie Teatru Muzycznego zakończył się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. To była pierwsza edycja pod wodzą nowej dyrektorki artystycznej Joanny Łapińskiej.

Wieczorem przed teatrem jak zwykle ustawiła się długa kolejka widzów, którzy przyszli zobaczyć swoich ulubionych artystów. Na czerwonym dywanie nie zabrakło m.in. prezydenta Wojciecha Szczurka z małżonką, Olgi Chajdas i Leny Góry, Magdaleny BoczarskiejAllana Starskiego, Janusza GajosaRoberta Więckiewicza i całej śmietanki rodzimej kinematografii.

Laureaci 48. FPFF


Lena Góra, laureatka nagrody za główną rolę kobiecą w filmie „Imago”
Na zdj. Lena Góra, laureatka nagrody za główną rolę kobiecą w filmie „Imago”. Fot. Karol Stańczak

Wielką nagrodę Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu „Kos” otrzymali: reżyser Paweł Maślona oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Srebrne Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film „Imago” otrzymali reżyserka Olga Chajdas oraz producenci: Izabela Wójcik, Violetta Kamińska i Dariusz Jabłoński.

Złoty Pazur 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – za odwagę formy i treści – w kategorii „Inne Spojrzenie” otrzymał film „Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego oraz producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński i Jacek Bromski.

Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w tym roku otrzymał scenograf Allan Starski.

Nagrody indywidualne otrzymali:

  • Jan Holoubek za reżyserię filmu „Doppelgänger. Sobowtór”,
  • Grzegorz Dębowski za scenariusz do filmu „Tyle co nic”,
  • Grzegorz Dębowski za debiut reżyserski „Tyle co nic”,
  • Bartłomiej Kaczmarek za zdjęcia do filmu „Doppelgänger. Sobowtór”,
  • Andrzej Smolik za muzykę do filmu „Imago”,
  • Marek Warszewski za scenografię do filmu „Doppelgänger. Sobowtór”,
  • Marcin Lenarczyk za dźwięk w filmie „Sny pełne dymu”,
  • Piotr Kmiecik za montaż filmu „Kos”,
  • Aneta Brzozowska za charakteryzację do filmu „Kos”,
  • Weronika Orlińska za kostiumy do filmu „Doppelgänger. Sobowtór”,
  • Kinga Preis za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Święto ognia” oraz ex aequo – Agnieszka Kwietniewska za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Tyle co nic”,
  • Tomasz Schuchardt za drugoplanową rolę męską w filmie „Doppelgänger. Sobowtór” oraz ex aequo – Robert Więckiewicz za drugoplanową rolę męską w filmie „Kos”,
  • Lena Góra za główną rolę kobiecą w filmie „Imago”,
  • Artur Paczesny za główną rolę męską w filmie „Tyle co nic”,
  • Paulina Pytlak za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Święto ognia”,
  • reżyserzy DK Welchman i Hugh Welchman odebrali nagrodę specjalną za unikalną formę w filmie „Chłopi”,

Nagrodę Publiczności – przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych – otrzymali reżyserzy DK Welchman i Hugh Welchman za film „Chłopi”.

Allan Starski, laureat Platynowych Lwów 48. FPFF
Na zdj. Allan Starski, laureat Platynowych Lwów 48. FPFF. Fot. Karol Stańczak

Podczas gali zakończenia 48. FPFF ogłoszono również zwycięzców dwóch pozostałych konkursów.

Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych trafiła do Klaudiusza Chrostowskiego za reżyserię filmu „Ultima Thule”. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Piotr Biedroń za reżyserię filmu „W nich cała nadzieja”.

Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy trafiła do Ming-Wei Chianga za film „Warszawa, Holandia”.

Decyzją najmłodszych widzów Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka otrzymał film „O psie, który jeździł koleją” w reżyserii Magdaleny Nieć.

Zachęcamy również do zajrzenia na nasz kanał na YouTube i posłuchania rozmów z filmowcami, które prowadziliśmy w studiu „Gdynia Filmowa”. Wśród naszych gości pojawili się m.in. Joanna Łapińska, Olga Chajdas, Allan Starski, Ewa KasprzykDK Welchman i Hugh Welchman oraz Andrzej Pągowski.  

Przeżyjmy to jeszcze raz


Tradycyjnie podczas FPFF dużo się działo. Oprócz projekcji konkursowych filmów był czas m.in. na spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące. Każdy dzień opisywaliśmy na stronie w połączeniu z fotorelacją. A jak wyglądał festiwalowy piątek?




Źródło: FPFF

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.09.2023 12:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2023 09:22
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona