Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Czwarty dzień FPFF pod znakiem filmu i jubileuszu

Uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pozujący na festiwalowej ściance przy Gdyńskim Centrum Filmowym (fot. Anna Bobrowska)

Uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pozujący na festiwalowej ściance przy Gdyńskim Centrum Filmowym (fot. Anna Bobrowska)

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. Od poniedziałku, 23 września, nasze miasto żyje polską kinematografią, a miłośnicy sztuki filmowej zapoznają się z najnowszymi rodzimymi produkcjami. I choć święto kina zbliża się do końca, to atrakcji nie brakuje. Podsumowujemy czwarty dzień 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.


Największą uwagę przyciągały pokazy filmów z Konkursu Głównego. Na Dużej Scenie Teatru Muzycznego wyświetlono „Kobietę z...”, „Lany poniedziałek”, „Pod szarym niebem” oraz „Simonę Kossak”. Seansom towarzyszyły spotkania z twórcami. Odbyły się też pokazy i konferencje prasowe wspomnianych wyżej produkcji, a także filmu „Wróbel”.

Ekipa filmu  „Kobieta z...” po pokazie w Teatrze Muzycznym (fot. Anna Bobrowska)
Ekipa filmu „Kobieta z...” po pokazie w Teatrze Muzycznym

Widzowie mogli również zobaczyć m.in. dwie pozycje z pozakonkursowej sekcji „Filmy z Gdyni”. Najpierw pokazano „Zielony atrament” Pawła Wyszomirskiego, czyli film o niepokornej studentce, którą zatrzymuje policja. W dodatku jej kariera naukowa wisi na włosku, ale dostaje ostatnią szansę od swojego promotora. Film przypomina też postać Marianny Sankiewicz – legendarnej profesorki z Politechniki Gdańskiej, w którą wciela się Magdalena Zawadzka. Więcej o tej produkcji i kinowych inspiracjach można się dowiedzieć, zapoznając się z rozmową z twórcą filmu, który gościł w studiu „Gdynia Filmowa”.

Po południu wyświetlono film „Mój wujek Leszek” w reżyserii Macieja Millera. To studium niezwykłej miłości syna do umierającej matki i psychologicznych kosztów, jakie płaci się za pełne poświęcenie swojego życia bliskiej osobie.

Nie zabrakło też innych gdyńskich akcentów. Na temat święta kina i filmowej Gdyni opowiadała wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska, która gościła w festiwalowym studiu platformy medialnej Anywhere.

Od lewej: wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i Ania Korytowska w festiwalowym studiu platformy Anywhere (fot. Marta Toczek)
Od lewej: wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i Ania Korytowska w festiwalowym studiu platformy Anywhere

Czwartego dnia festiwalu na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego odbyło się również spotkanie z cyklu „Masterclass”. Wojciech Marczewski – tegoroczny laureat Platynowych Lwów za całokształt twórczości w rozmowie z Piotrem Pławuszewskim próbował odpowiedzieć na pytanie, jak to jest być twórcą filmowym, którego dzieła pozostawiają w widzu niezatarty ślad.

Wojciech Marczewski, tegoroczny laureat Platynowych Lwów, podczas spotkania w Teatrze Muzycznym (fot. Konrad Kosycarz)
Wojciech Marczewski, tegoroczny laureat Platynowych Lwów, podczas spotkania w Teatrze Muzycznym (fot. Konrad Kosycarz)

Specjalne wydarzenie zorganizowano też z okazji 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych. Był to pokaz kilku filmów. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć: „Dziewice z ciortem” Piotra Szulkina, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Wypracowanie” Andrzeja Barańskiego, „Grandmamauntsistercat” Zuzy Banasińskiej, „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem” Bogdana Dziworskiego oraz „Pieśń wojenną” Marka Koterskiego.

Wytwórnia Filmów Oświatowych świętuje 75-lecie (fot. Anna Bobrowska)
Wytwórnia Filmów Oświatowych świętuje 75-lecie (fot. Anna Bobrowska)

A na koniec pamiątka, która zostanie w Gdyni na długo po festiwalu. Podczas jednego ze spotkań firma Hisense przekazała nowy projektor laserowy 4K do sali projekcyjnej. Dzięki niemu goście Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej będą mogli oglądać filmy w najlepszej jakości.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.09.2024 15:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2024 16:07
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także