Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Festiwalowa środa już za nami. Co działo się na FPFF 20 września?

Konferencja prasowa po pokazie filmu „Jedna dusza” w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Fot. Anna Rezulak/FPFF

Konferencja prasowa po pokazie filmu „Jedna dusza” w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Fot. Anna Rezulak/FPFF

Środa była trzecim dniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Z nami kolejne spotkania, pokazy, wywiady i emocje związane z największym filmowym świętem w Polsce. To również dzień, w którym ogłoszono finalistów 15. Gali Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zobaczmy, jak minęła środa na 48. edycji FPFF. 

Półmetek wielkiego święta polskiego kina już za nami. Im bliżej soboty i finałowej gali, tym większe emocje. Środa przyniosła kolejne pokazy i premiery, aż trzy konferencje prasowe i szereg wydarzeń towarzyszących. Festiwal to nie tylko pokazy i gale, to również merytoryczne spotkania twórców i  producentów w ramach Gdynia Industry. Wydarzeniem, które zdeterminowało jednak cały dzień, było rozdanie Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Środa na FPFF 

20 września odbyły się pokazy wszystkich filmów z Konkursu Głównego, pokazy wszystkich filmów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz pokazy wszystkich filmów z Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Ponadto w ramach „Dokument w Gdyni” zaprezentowano „Twarze Agaty”, w reżyserii Małgorzaty Kozery, obraz nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Słynny scenograf Allan Starski zapowiedział „Panny z Wilka”, w reżyserii Andrzej Wajdy. Spotkanie z Miłoszem Stelmachem i Pawłem Maśloną podsumowało pokaz filmu „Wniebowzięci” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, z niezapomnianym duetem Himilsbach-Maklakiewicz.  

Spotkanie z Miłoszem Stelmachem i Pawłem Maśloną

Spotkanie z Miłoszem Stelmachem i Pawłem Maśloną po projekcji filmu "Wniebowzięci". Fot. Anna Rezulak/PFFF Gdynia

Środowy pokaz specjalny to „Solaris mon amour” w reżyserii Kuby Mikurdy. To dokument z gatunku found footage, inspirowany powieścią Stanisława Lema „Solaris”, który składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XX wieku i pierwszych radiowych adaptacji książki „Solaris”. Jest to osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci. Po filmie odbyło się spotkanie z Kubą Mikurdą, Laurą Pawelą oraz Marcinem Lenarczykiem.  

Środowy pokaz specjalny to „Solaris mon amour” w reżyserii Kuby Mikurdy

Środowy pokaz specjalny to „Solaris mon amour” w reżyserii Kuby Mikurdy. Spotkanie z twórcami filmu. Fot. K. Kosycarz/FPFF

W ramach „Gdyni Dzieciom” widzowie obejrzeli nominowany do nagrody Złotego Lwiątka im. Janusza Korczaka obraz „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” w reżyserii Anny Błaszczyk

Gdynia Indystry – pierwsze kroki w świecie filmu 

W ramach wydarzenia Gdynia Industry na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych środa oznaczała kolejne panele, debaty oraz konsultacje i spotkania informacyjne. Debata „Czy pierwszy krok musi być najtrudniejszy? Możliwości finansowe i systemowe dla debiutantów” przeznaczona była dla osób dopiero debiutujących w świecie filmu i dotyczyła sposobów pozyskania funduszy na realizację filmowego dzieła. Na kwestiach dotyczących interakcji międzyludzkich podczas realizacji skupiła się debata „Jak dobrze pracować zespołowo. Układanie relacji na planie filmowym i poza nim”. Każdy, kto zaczyna przygodę w świecie filmu wie, jak ważna jest dobra umowa i temu właśnie poświęcono konsultacje pod hasłem „Analiza problemów prawnych w umowach w procesie produkcji filmowej”. Młodzi producenci i twórcy mogli podzielić się doświadczeniami bądź nawiązać współprace podczas networkingowego śniadania Sekcji Młodych Producentów KIPA

gdynia industry

Konsultacje pod hasłem „Analiza problemów prawnych w umowach w procesie produkcji filmowej”. Fot. Michalina Łaska/PFFF Gdynia

Trzy filmy, trzy konferencje prasowe 

Środa to trzy pokazy filmowe i trzy konferencje prasowe z ich twórcami. „Figurant” w reżyserii Roberta Glińskiego to psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między nim a nieświadomym jego istnienia biskupem (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna. Po projekcji odbyła się konferencja prasowa z twórcami filmy – jej pełen zapis obejrzycie poniżej: 


„Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego to historia dwóch sióstr, stanowiących skrajne przeciwieństwo. Małgorzata mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana, jest zorientowana na karierę. Jej młodsza siostra Łucja stanowi jej przeciwieństwo – to postać spontaniczna, czasem zagubiona. Ich życiowe drogi splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Po projekcji odbyła się konferencja prasowa z twórcami filmy – jej pełen zapis obejrzycie poniżej: 

Trzecia konferencja towarzyszyła pokazowi filmu „Jedna dusza” w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Film opowiada o losach charyzmatycznego w swoim zawodowym środowisku górnika, w domu - przemocowca i alkoholika. Wypadek, podczas którego ratuje życie kolegi, którego szykanował, stanowi przełom w życiu całej rodziny. Pełen zapis konferencji obejrzycie poniżej: 

15. Gala Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 

Do tych nagród kandydatów w siedmiu kategoriach: Animacja kultury filmowej, Innowacja lub rozwiązanie technologiczne, Krytyka filmowa, Książka o tematyce filmowej, Dystrybucja polskiego filmu, Debiut roku i Plakat filmowy, zgłaszać mogły instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury. Nominowanych wybrała kapituła w składzie: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, dziennikarz i autor książek Wiktor Krajewski, historyczka sztuki i kuratorka Hanna Wróblewska, krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski, producentka filmowa Aneta Hickinbotham, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, krytyk filmowy i publicysta Wiesław Kot oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika „Polityka” Janusz Wróblewski. Właśnie w środę odbyła się 15. Gala Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na której poznaliśmy zwycięzców nominowanych za rok 2022 we wszystkich ww. kategoriach.  

Laureaci 15. edycji Nagród PISF: 

  • Kategoria: Animacja kultury filmowej: 19. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity 

Nagrodę PISF w kategorii Animacja kultury filmowej przyznano 19. Edycji festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity „za dynamicznie rozwijające się przedsięwzięcie o międzynarodowej renomie, które w 2022 roku przyciągnęło imponującą liczbę ponad 138 tysięcy widzów”. Pozostali nominowani w tej kategorii to „Kino bez barier”, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Plenery Film Spring Open oraz Szkolenie antymobbingowe i antydyskryminacyjne dla ekip filmowych. 

  • Kategoria: Innowacja lub rozwiązanie technologiczne: Event Nowych Technologii Zdjęć Filmowych 

Nagrodę PISF w kategorii Innowacja lub rozwiązanie technologiczne przyznano Eventowi Nowych Technologii Zdjęć Filmowych „za szkolenie dla profesjonalistów i początkujących filmowców umożliwiające odkrywanie tajemnic sztuki operatorskiej z zastosowaniem najnowszych technologii”. Pozostali nominowani w tej kategorii to „O historii przez nowoczesność” – film VR „Kino” jako nowoczesna rekonstrukcja „Powrotu birbanta” Kazimierza Prószyńskiego, Retroteka. 

  • W kategorii: Krytyka filmowa: Artur Zaborski 

Nagrodę PISF w kategorii Krytyka filmowa otrzymał Artur Zaborski „za łączenie działalności festiwalowej z profesjonalnymi relacjami filmowymi z różnych zakątków świata”. Pozostali nominowani w tej kategorii to Łukasz Muszyński i Marcin Radomski. 

  • Kategoria: Książka o tematyce filmowej: „Wesele. Filmowa mandala” 

Nagrodę PISF w kategorii książka o tematyce filmowej otrzymało „Wesele. Filmowa mandal” pod redakcją naukową Seweryna Kuśmierczyka – „za stworzenie wyczerpującej monografii, która może służyć jako wzorzec wielopłaszczyznowej analizy akademickiej”. Pozostali nominowani w tej kategorii to „Holland. Biografia od nowa” autorstwa Karoliny Pasternak, „Europejskie kino gatunków” tom IV pod redakcją Piotra Kletowskiego oraz „Kadry Kawalerowicza” pod redakcją Rafała Syski i Anny Wróblewskiej. 

  • Kategoria: Dystrybucja polskiego filmu: Dystrybucja filmu „IO” 

Nagrodę PISF w kategorii Dystrybucja polskiego filmu otrzymała firma Gutek Film za kinową dystrybucję filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego – „za przeobrażenie kina artystycznego w najgłośniejsze filmowe wydarzenie i jedną z najczęściej dyskutowanych premier filmowych”. Pozostali nominowani w tej kategorii to międzynarodowa dystrybucja festiwalowa filmu „Chleb i sól” oraz dystrybucja filmu „Lombard”. 

  • Kategoria: Debiut roku: Damian Kocur 

Nagrodę PISF w kategorii Debiut roku otrzymał Damian Kocur. Laur trafił w jego ręce „za pełnometrażowy debiut „Chleb i sól”, będący autentycznym i wrażliwym kinem społecznym”. Pozostali nominowani w tej kategorii to Kamil Krawczycki i Natasza Parzymies. 

  • Kategoria: Plakat filmowy: „Chleb i sól” – Maks Bereski (Plakiat) 

Nagrodę PISF w kategorii Plakat filmowy otrzymał plakat do filmu „Chleb i sól” autorstwa Maksa Bereskiego (Plakiat) – „za stworzenie artystycznie wysmakowanego plakatu będącego w pełni autonomicznym dziełem”. Pozostali nominowani w tej kategorii to „Orzeł. Ostatni patrol” autorstwa Andrzeja Pągowskiego i „Imago” autorstwa Maksa Bereskiego (©Plakiat). 

Warto podkreślić, że nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek oraz ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Są przyznawane od 2008 roku. Statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Xavery Deskur Wolski. Towarzyszy jej nagroda pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych. 

Taka była festiwalowa środa. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmów z tego dnia. Po więcej informacji, w tym programy, harmonogramy i zapowiedzi poszczególnych wydarzeń odsyłamy na oficjalną stronę internetową FPFF – www.festiwalgdynia.pl Tam również szczegółowe informacje dotyczące m.in. zakupu biletów na festiwalowe pokazy.
 

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2023 14:33
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2023 15:01
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona