Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Gdynia Filmowa 2023: DK Welchman i Hugh Welchman

studio w teatrze muzycznym, trzy osoby rozmawiają, siedzą na fotelach, błękitne tło, stolik na środku, sprzęt wideo

DK i Hugh Welchmanowie (z prawej strony) byli kolejnymi goścmi Magdaleny Śliżewskiej z Gdynia.pl (z lewej strony) w studio Gdynia Filmowa, fot. Dominika Sobiech

W naszym specjalnym, festiwalowym studio Gdynia Filmowa, im bliżej do wielkich rozstrzygnięć w sobotę, również zaczynamy patrzeć na szczyt. Kolejnymi gośćmi była para twórców, którzy stoją za jednym z tegorocznych faworytów Konkursu Głównego FPFF w Gdyni – filmem „Chłopi”. DK i Hugh Welchmanowie opowiadają o animowanej historii opartej na słynnej powieści Reymonta, która technicznie nawiązuje do dobrze przyjętego sześć lat temu „Twojego Vincenta”.


Werdykty jurorów dopiero poznamy, ale, rzecz jasna, wsłuchując się w głosy środowiska i krytyków filmowych, pierwszych faworytów do Złotych Lwów możemy wskazywać jeszcze w trakcie festiwalu. Kto znalazłby się w tym gronie? Z pewnością „Chłopi”, czyli animowana wersja klasyki polskiej literatury. Tym bardziej, że stoi za nim duet, który już udowodnił, że potrafi tworzyć dzieła nietuzinkowe i dobrze odbierane w środowisku – to oczywiście wspomnienie „Twojego Vincenta”, który brylował na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Czy tym razem, w odróżnieniu od wspomnianego filmu z 2017 roku, ekipa wyjedzie z Gdyni z nagrodami? Tego nie wiemy, ale wiemy, że z pewnością warto bliżej przyjrzeć się temu tytułowi z Konkursu Głównego. I, korzystając z faktu, że 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wciąż trwa, poszukać okazji na jego zobaczenie na dużym ekranie - polecamy zajrzeć do festiwalowych harmonogramów na www.festiwalgdynia.pl!

Klasyk literatury na ekranie


O to, jak przebiegała praca nad nowym dziełem mieliśmy okazję zapytać głównych twórców „Chłopów” – reżyserski (i życiowy) duet DK i Hugh Welchmanów. DK, czyli Dorota Kobiela – za tym skrótowcem kryje się właśnie znana wcześniej tożsamość utalentowanej reżyserki i scenarzystki, która wspólnie z brytyjskim producentem, laureatem prestiżowego Oscara, tworzy wybitnie filmowy związek.

Para była gośćmi naszego festiwalowego studio Gdynia Filmowa. Przypomnijmy, że studio w Teatrze Muzycznym to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących. Rozmowy z uczestnikami 48. FPFF prowadzi Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do śledzenia rozmów w „miejskim” studio na łamach portalu oraz na oficjalnym miejskim kanale na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!



DK Welchman / Hugh Welchman


DK Welchman (w środku) i Hugh Welchman (z prawej) z Magdaleną Śliżewską z Gdynia.pl (z lewej), fot. Dominika Sobiech
DK Welchman (w środku) i Hugh Welchman (z prawej) z Magdaleną Śliżewską z Gdynia.pl (z lewej), fot. Dominika Sobiech

DK Welchman, czyli Dorota Kobiela – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodziła się w Bytomiu. Reżyserka filmów animowanych, członkini Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).

Od ponad dziesięciu lat jest związana zawodowo ze studiem Breakthru Films. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka głośnego filmu „Twój Vincent” z 2017 roku, który zdobył nagrodę za najlepszy film animowany Europejskiej Akademii Filmowej oraz na MFF w Szanghaju, Orła za najlepszy montaż i najlepszą scenografię oraz ponad czterdzieści innych nagród na całym świecie. Film zdobył nominacje do tak prestiżowych nagród jak Oscar, BAFTA, Złote Globy. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i PAF. Czterokrotna stypendystka ministra kultury i sztuki w dziedzinie rysunku i malarstwa.


Hugh Welchman – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ukończył Uniwersytet Oksfordzki oraz National Film and Television School. „Wronie jajo”, film dyplomowy, którego był producentem, zdobył Nagrodę Cinéfondation na MFF w Cannes.

Pierwsze szlify zdobywał przy produkcji filmów krótkometrażowych dla Monty Pythona, a potem założył własne studio filmowe BreakThru Films. W 2008 roku nagrodzony Oscarem za pierwszą dużą produkcję studia, „Piotrusia i Wilka”. Film otrzymał także kilka innych głównych nagród, m.in. Kryształ Annecy i Złotą Różę (Rose d’Or). Następna produkcja, „Magiczny fortepian”, miała premierę w pałacu Zakazane Miasto w Pekinie, z udziałem pianisty Lang Langa, a następnie pokazano ją w ponad trzydziestu znanych miejscach koncertowych na całym świecie.

Opracowano na podstawie informacji z www.festiwalgdynia.pl oraz bazy FilmPolski.pl.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2023 15:48
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 11:51
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona