Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Inne perspektywy na kino. Te filmy zobaczymy na FPFF w Gdyni

Złoto-czarne tło, plansza promocyjna FPFF w Gdyni. Na środku złoty napis

Konkurs Perspektywy to festiwalowa szansa dla twórców, którzy robią filmy nieszablonowe, artystyczne lub odważne ze względu na mieszanie gatunków (źródło: mat. prasowe FPFF)

Horror nawiązujący do slasherów z lat 90., musical z jednym z najważniejszych polskich raperów, surrealistyczna opowieść osadzona w leśnej osadzie czy utrzymana w klimacie post-apo historia, w której druga wojna światowa zakończyła się inaczej – to gatunkowa mieszanka, którą we wrześniu widzowie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obejrzą w Konkursie Perspektywy. Poznaliśmy łącznie 8 tytułów, które wyselekcjonowano do tej stosunkowo nowej sekcji.

 

 

Sekcja dla fanów kina z artystycznym zacięciem


Konkurs Perspektywy to trzecia – obok najpopularniejszego Konkursu Głównego i promującego początkujących twórców Konkursu Filmów Krótkometrażowych – z najważniejszych sekcji na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Choć formalnie w tym roku pojawi się dopiero po raz drugi, jest programowym następcą m.in. Konkursu Filmów Mikrobudżetowych – czyli części festiwalu przeznaczonej od lat dla tytułów o bardziej niszowym, artystycznym sznycie. „Perspektywy” stawiają właśnie na oryginalność i twórcze spojrzenie na formę, scenariusz czy gatunek. Dają też szansę pokazania szerszej publiczności nieszablonowych filmów, które nie zakwalifikowały się do walki o Złote Lwy (główną nagrodę festiwalu).
 

Osiem tytułów i mnogość gatunków

Poznaliśmy selekcję filmów, które we wrześniu zostaną zaprezentowane w tej sekcji (przypomnijmy, że kilka dni wcześniej opublikowano też listy kandydatów w Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Krótkometrażowych). Znalazło się w niej łącznie 8 filmów. Co ciekawe, aż 5 z nich to dzieła debiutujących reżyserów, więc będzie to zdecydowanie rok filmowych debiutów.

Po świetnie przyjętej pierwszej odsłonie „Perspektyw”, tegoroczna konkursowa ósemka znów pozwoli nam spojrzeć szerzej na nowe polskie kino. Stworzyliśmy ten konkurs po to, żeby pomóc większej liczbie filmów w dotarciu do widza. I to się dzieje – po ubiegłorocznej edycji tytuły z „Perspektyw” były stale obecne na festiwalach, przeglądach, w kinach, w rozmowach. Ten rok wprowadzi do filmowego obiegu kolejne tytuły. Bardzo się z tego cieszę – mówi o selekcji Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co zobaczą widzowie tej sekcji? Solidną mieszankę gatunkową, bo w gronie wybranych znalazły się m.in. horror, musical, opowieść utrzymana w klimacie post-apo, surrealizm czy klasyczny dramat i kino obyczajowe. Obok debiutantów i produkcji o niszowym charakterze, na festiwalowe ekrany w „Perspektywach” przedrą się np. nowy film nominowanego wcześniej do Złotych Lwów Bartosza M. Kowalskiego (kontrowersyjny „Plac zabaw” w 2016 roku), który jeszcze latem znajdzie się w szerokiej kinowej dystrybucji czy… raper Quebonafide.

Osiem klatek z filmów w konkursie perspektywy na FPP, pod spodem tytuły filmów, widoczne postacie, plenery, rozmowy ludzi
Filmy, które zostały zakwalifikowane do Konkursu Perspektywy (źródło: mat. prasowe FPFF)

Wszystkie tytuły w tym konkursie będą podczas wrześniowej, 50. edycji FPFF w Gdyni walczyć o nagrody: statuetkę Szafirowych Lwów i łącznie 50 tysięcy złotych dla reżysera oraz producenta najlepszego filmu. Stawkę rozszerza też nagroda jury za wyjątkowy wkład artystyczny o wartości 15 tysięcy złotych.

Ponadto twórcy mają też szansę na statuetkę w dwóch szerszych kategoriach, rywalizując z filmami z Konkursu Głównego: nagrodzie za debiut reżyserski lub drugi film oraz przyznawany dla odważnych i autorskich dzieł tzw. Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego.


Lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Perspektywy na 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:


  • „13 dni do wakacji”, reżyseria: Bartosz M. Kowalski, scenariusz: Bartosz M. Kowalski, Mirella Zaradkiewicz, Thor Magnusson, producent: Jan Kwieciński
  • „Dziennik z wycieczki do Budapesztu”, reżyseria i scenariusz: Rafał Kapeliński, producentki: Małgorzata Domin, Dominika Mandla
  • „Glorious Summer”, reżyseria i scenariusz: Helena Ganjalyan, Bartosz Szpak, producentki: Maria Gołoś, Monika Matuszewska
  • „Las”, reżyseria i scenariusz: Joanna Zastróżna, producentka: Patrycja Ryłko-Khamis
  • „Północ Południe”, reżyseria: Sebastian Pańczyk, współpraca reżyserska: Kuba Grabowski, scenariusz: Sebastian Pańczyk, Kuba Grabowski, producenci: Kuba Grabowski, Dawid Szynol, Anna Pietkun
  • „Przepiękne!”, reżyseria: Katia Priwieziencew, scenariusz: Katarzyna Sarnowska, producent: Kuba Kosma, Katarzyna Sarnowska
  • „To się nie dzieje”, reżyseria, scenariusz i producent: Artur Wyrzykowski
  • „Zaprawdę Hitler umarł”, reżyseria: Monika Strzępka, scenariusz: Paweł Demirski, producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska, Magdalena Tomanek

Przypomnijmy, że tegoroczna – jubileuszowa – edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zagości w Gdyni od 22 do 27 września. Konkursowi Perspektywy patronuje partner, spółka KGHM Polska Miedź. Producentem festiwalu jest natomiast Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.

Więcej informacji o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym dot. sprzedaży akredytacji czy biletów oraz selekcji filmów do pozostałych sekcji, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia – www.festiwalgdynia.pl.

ikona

Zobacz także