Gdynia Buduje

2 lipca otwarta debata o zagospodarowaniu Wzgórza Św. Maksymiliana i Redłowa

Granice konsultowanego planu dla dzielnic w obrysie

Granice konsultowanego planu dla dzielnic w obrysie

Do 9 lipca br. mieszkańcy Wzgórza Św. Maksymiliana i Redłowa mogą zapoznać się z wyłożonym do publicznego wglądu projektem planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dzielnic. Mogą też do 23 lipca złożyć swoje uwagi. A już 2 lipca (wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie online - dyskusja publiczna nad zaproponowanymi w planie rozwiązaniami.


Z projektem planu można się zapoznać w Gdynia InfoBox OBSERWATORIUM ZMIAN przy ul. Świętojańskiej 30 oraz w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni przy ulicy Kołłątaja 1. Projekt planu jest dostępny także w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gdyni na stronie internetowej pod adresem www.gdynia.pl/plany w zakładce „Wyłożone do wglądu projekty planów miejscowych”.
 

Po co jest plan


Plan ma ustalić zasady realizacji nowych inwestycji w otoczeniu zabudowy historycznej. Przewiduje także zabudowę uzupełniającą na terenach, które można zagospodarować zgodnie z trendem rozbudowy miast „do wewnątrz”, optymalnie wykorzystując istniejącą infrastrukturę.

Jak wyjaśnia Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, projekt planu miejscowego jest konsekwencją ustaleń „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni” i ma prowadzić do utrzymania charakteru obszaru, dla którego będzie uchwalony. Dokument dotyczy dwóch dzielnic mieszkaniowych, o zwartej zabudowie, ukształtowanej w trakcie rozwoju miasta, zgodnie z ideami przyświecającymi kolejnym pokoleniom budującym Gdynię.
- Wejście w życie planu umożliwi rozwój dzielnic na podstawie szczegółowo opisanych zasad zagospodarowania i zabudowy, uwzględniając jednocześnie zasady ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego - informuje Iwona Markešić, Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu odbędzie się online dnia 2 lipca 2024 r. o godz. 17. Trzeba się do niej zarejestrować z wyprzedzeniem pod linkiem: Link do rejestracji. Zapowiedzieli w niej udział radni dzielnicy.
- Zapoznajemy się z przygotowanym obszernym dokumentem i namawiamy mieszkańców do czytania i wysyłania ewentualnych uwag do niego – mówi Wojciech Ogrodnik, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.
Rada dzielnicy zgadza się co do zasady z koncepcją rozwoju miasta „do wewnątrz”, z zachowaniem charakteru dzielnicy i jej zabudowy.
-  Miasta nie powinny rozwijać się i pączkować na zewnątrz, bo to tworzy rozliczne problemy, które potem trzeba bohatersko rozwiązywać jak doprowadzanie nowych linii autobusowych itp. Myślę, że kwestia zabudowy punktowej czy centralnej w miejscowych planach zagospodarowania, to niezwykle ważna rzecz. Dalej trzeba by zostawić koncepcję rozwoju czy sprzedaży różnych lokali wolnemu rynkowi. Miasto musi wytworzyć warunki i prawo, aby funkcjonowało to tak, jak chcemy – komentuje radny.


Co zawiera plan


W projekcie planu założone zostały między innymi niewielkie korekty istniejącego układu ulicznego, często sprowadzające się do optymalnego wyznaczenia pasów drogowych. Tak jest w przypadku ul. Norwida, która obecnie częściowo biegnie po terenie spółdzielni mieszkaniowej. Jednocześnie duży nacisk położony został na ich odwodnienie nieobciążające dodatkowo kanalizacji deszczowej. Dla kilku ulic zaproponowano układ bez wydzielonych jezdni i chodników tak, by pogodzić wszystkich uczestników ruchu, bez konieczności poszerzania drogi kosztem przyległych działek prywatnych. W planie uwzględniona została również pozytywna rola, jaką drzewa odgrywają w środowisku miejskim jak np.: ich wpływ na łagodzenie skutków tzw. wysp ciepła.

Uwagi do projektu planu można składać do  23 lipca 2024 r. w formie papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą poczty elektronicznej lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej projektu planu.

Tu formularz do składania uwag: FORMULARZ ONLINE


ikona

Zobacz także