Gdynia Buduje

Gdyńskie kieszonki zdobią nasze miasto – część 1

kolaż z 5 parków kiesznkowych w Gdyni od góry od lewej: kiesznka na kocyk, kieszonka kapitana, stacja kieszonka, na dole od lewej: kieszonka na fali, kieszonka ze smakiem // fot. WOM

kolaż z 5 parków kiesznkowych w Gdyni od góry od lewej: kiesznka na kocyk, kieszonka kapitana, stacja kieszonka, na dole od lewej: kieszonka na fali, kieszonka ze smakiem // fot. WOM

Kilkanaście parków kieszonkowych powstało na mapie Gdyni w latach 2019-2023. Ich głównym zadaniem jest stworzenie oaz spokoju i stref przyjaznych mieszkańcom w otulinie zieleni, poprzez wydobycie potencjału z terenów niezagospodarowanych i mało atrakcyjnych.

- Każda „gdyńska kieszonka” w zależności od lokalizacji i wielkości pełni odmienne funkcje i nawiązuje do innej lokalnej historii. W każdym przypadku wielką zaletą jest podniesienie estetyki miejsca, a przede wszystkim stworzenie spokojnych zielonych enklaw dla mieszkańców naszego miasta - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju

- W Gdyni pojawiła się sieć parków kieszonkowych, które powstały w ramach realizacji zwycięskiego projektu BO 2019, poprzedzonego warsztatami i entuzjastycznie odebranego i wybranego przez mieszkańców. W każdym z nich został umieszczony jeden z symboli Gdyni, w bardzo różnej formie i postaci, aby go odnaleźć wystarczy odwiedzić każdą z kieszonek i dobrze się rozejrzeć. Sieć budżetowych kieszonek tworzą parki znajdujące się na ulicach: Miętowej, Starodworcowej, Morskiej, Sakowicza, Kapitańskiej, Steyera, Bpa Dominika, Świeckiej i Nowogrodzkiej.- mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
- Chcemy pokazać gdyniankom i gdynianom jak ogromną metamorfozę przeszły przestrzenie w ich dzielnicach. Z terenów niezagospodarowanych i mało atrakcyjnych stworzyliśmy strefy przyjazne mieszkańcom, o urozmaiconej zieleni, która łagodzi surowość ulic, podkreśla urodę zabudowy i poprawia komfort przebywania człowieka w przestrzeni publicznej, a jednocześnie daje szanse na przeżycie w tkance miejskiej wielu gatunkom zwierząt i roślin – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.

W pierwszej części artykułu zaprezentujemy Państwu pięć parków kieszonkowych:„Kieszonkę ze smakiem”,„Stację Kieszonka”, „Kieszonkę na fali”, „Kieszonkę na kocyk” i „„Kieszonkę kapitana”, a w nich metamorfozę przestrzeni na której powstały, koncepcję i roślinność, która je zdobi.


Wśród ulic o ziołowym brzmieniu, u zbiegu ul. Tymiankowej i Miętowej na Dąbrowie powstała „Kieszonka ze smakiem”, w której to właśnie zioła grają pierwsze skrzypce. Można tam znaleźć melisę cytrynową, szałwię lekarską, miętę ananasową, tymianek cytrynowy, skrzyp zimowy oraz klon strzępiastokory zwany cynamonowym, z uwagi na dekoracyjnie zawijającą się korę przypominającą laski cynamonu. Atrakcją są tam kwitnące wiosną narcyzy, a niewielkie oczko wodne służy poprawie wilgotności powietrza, ale też retencjonuje wodę. Aby odnaleźć ukryty symbol Gdyni należy spojrzeć na tą niewielką przestrzeń z góry, najlepiej z lotu ptaka.

ul. Miętowa teren po zagospodarowaniu na park kiesznkowy // fot. WOMul. Miętowa teren przez zagospodarowaniem na park kiesznkowy // fot. WOM
ul. Miętowa teren przed i po zagospodarowaniu na park kieszonkowy // fot. WOM

Przy ul. Starodworcowej możemy zatrzymać się i zregenerować siły. Znajdująca się tam „Stacja Kieszonka” nawiązująca do historii przebiegającej tuż obok linii kolejowej i funkcjonującego w latach 1930-2017 dworca. W poszczególnych elementach można doszukać się analogii do kolejowych semaforów, peronów, poczekalni, a w centralnym punkcie został wyeksponowany fragment kopii historycznych torów kolejowych. W parku rośnie wiele ciekawych roślin, wśród nich przybysz z dalekich stron – północnoamerykańska gillenia o atrakcyjnych kwiatach. Nieopodal znajduje się cenny przyrodniczo użytek ekologiczny – wilgotne łąki, które jeszcze na początku XX wieku były jeziorem z interesującymi roślinami i licznymi gatunkami ryb, m.in. szczupakiem, linem, okoniem, karasiem i płotką. Tu symbol – niespodzianka schował się w opisie parku.


ul.Starodworcowa teren przed zagospodarowaniem na park kiesznkowy // fot. WOM
ul.Starodworcowa teren po zagospodarowaniu na park kiesznkowy // fot. WOM
ul.Starodworcowa teren przed i po zagospodarowaniu na park kieszonkowy // fot. WOM

Nazwa ulicy Morskiej nadała kierunek myśli projektowej w „Kieszonce na fali” gdzie powstał pomysł na organiczną miękko falującą i nawiązującą do modernistycznych idei, geometrię, w którą wpleciono oczka retencyjne, obsadzone roślinami różniące się barwą i strukturą. Na prośbę mieszkańców dostawiono tam ławki. Dzięki temu przestrzeń wykorzystywana jedynie jako skrót komunikacyjny do ul. Zakręt do Oksywia, stała się też miejscem odpoczynku. W parku stworzono łąki kwietne z roślinami miododajnymi, które przyciągają pożyteczne owady. W tej kieszonce symbolem jest rysunek, który z łatwością znajdziemy, gdy tylko się rozejrzymy.

ul. Morska teren przed zagospodarowaniem parku kieszonkowego// fot. WOM
ul. Morska teren przed zagospodarowaniem parku kieszonkowego// fot. WOM
ul. Morska teren przed i po zagospodarowaniu parku kieszonkowego// fot. WOM

W nieco innym bardziej kameralnym zakątku Gdyni przy ul. Sakowicza, tam gdzie lokalizacja sprzyja urządzaniu pikników powstała „Kieszonka na kocyk”. Znajdujące się tam płaskie trawnikowe przestrzenie urozmaicone niewielkimi wzniesieniami służą sąsiedzkim i rodzinnym spotkaniom. W nawiązaniu do widocznych z wnętrza parku okolicznych lasów sporą część nasadzeń stanowią sosny. Duże znaczenie w parku mają też naturalistyczne rabaty z jeżówką purpurową, bodziszkiem, zawilcami, ciemiernikami białymi, czy funkiami i poziomką. Kompozycji dopełniają kwitnące świdośliwy Lamarcka o jadalnych owocach. Tutaj, aby odnaleźć ukryty symbol trzeba uważnie spoglądać pod nogi.

teren przy ul. Sakowicza przed zagospodarowniem na park kieszonkowy
teren przy ul. Sakowicza po zagospodarowniu na park kieszonkowy
teren przy ul. Sakowicza przed i po zagospodarowniu na park kieszonkowy // fot. WOM, D.Kolaszewska

Metamorfozę przeszła również przestrzeń mieszcząca się wśród kamienic przy ulicy Kapitańskiej od której pochodzi jej nazwa „Kieszonka kapitana”. Zadedykowana została łączeniu pokoleń okolicznych mieszkańców. Dlatego znalazły się w niej stół z siedziskami, urządzenia zabawowe dla dzieci i do ćwiczeń dla dorosłych. Nieprzypadkowo wśród roślin znajdziemy graby – wszak to dzielnica Grabówek. Panuje tu klimat kapitański czyli kolorystyka w odcieniach niebieskich, nawierzchnia nawiązująca do drewnianego pokładu, roślinność przywołująca skojarzenia morskich fal i piasek, w którym pływają ryby. Symbol do odszukania wśród „spienionych fal”.

teren przy ul. Kapitańskiej przed zagospodarowaniem na park kieszonkowy //fot. WOM


teren przy ul. Kapitańskiej przed i po zagospodarowaniu na park kieszonkowy //fot. WOM

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także