Gdynia Buduje

Regularnie czyścimy, monitorujemy i wymieniamy elementy sieci kanalizacji deszczowej

kolaż zdjęć przedstawiające prace, otwierane wpustów ulicznych i czyszczenie, maszyna kamerująca sieć kanalizacji deszczowej

ZDiZ regularnie czyści, monitoruje i wymienia elementy sieci kanalizacji deszczowej // fot. M. Mielewski

Ostatnie nagłe zjawiska atmosferyczne pokazują, jak ważne jest utrzymanie sieci kanalizacji deszczowej w jak najlepszym stanie. Takie prace Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni prowadzi przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że nagłe zdarzenia, takie jak obfite ulewy są bardzo ciężkie do opanowania, nawet z doskonale działającą infrastrukturą miejską.

Sieć kanalizacji deszczowej w Gdyni, która jest w utrzymaniu ZDiZ ma długość ponad 400 km. Średnica kanałów wynosi od 200 do 1600 mm. Elementy sieci kanalizacji deszczowej to również studnie rewizyjne, wpusty uliczne, piaskowniki, separatory, zbiorniki retencyjne czy przepompownie wód deszczowych. Takich urządzeń w sumie ZDiZ ma w utrzymaniu ponad 12 tysięcy.

Elementy sieci kanalizacji deszczowej:

  • kanały,
  • studnie rewizyjnewpusty - ok. 6180 szt.
  • studnie - ok. 5786 szt.
  • piaskowniki - 65 szt.
  • separatory - 101 szt.
  • zbiorniki retencyjne - 21 szt.
  • przepompownie wód deszczowych - 3 szt.

Regularnie informujemy o pracach utrzymaniowych sieci kanalizacji deszczowej prowadzonych w mieście. To między innymi prace polegające na remontach wpustów, studni i odcinków sieci kanalizacji deszczowej. Takie roboty muszą być przeprowadzane cyklicznie – elementy żeliwne zużywają się, pojawiają się pęknięcia czy wyłamania. Po wykonaniu niezbędnych prac na kanalizacji deszczowej, najczęściej konieczne jest później odtworzenie nawierzchni w miejscu robót. Regularnie prowadzimy także monitoring kanałów deszczowych, czyszczenie wszystkich elementów sieci deszczowej takich jak wpusty, studnie, kanały deszczowe, piaskowniki, studnie osadnikowe, separatory.

- Na bieżąco kontrolujemy sieć kanalizacji deszczowej w Gdyni, a w razie potrzeby zlecane są prace konserwacyjne lub awaryjno-naprawcze. Reagujemy również na sygnały mieszkańców – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.



Nagłe zjawiska atmosferyczne, a sieć kanalizacji deszczowej

We wtorek, 16 lipca, przez Gdynię przeszła fala gwałtownych burz. W szczytowym momencie w godzinach od 15:00 do 16:00 spadło średnio łącznie 34 mm opadu w całym mieście. IMGW podaje, że 1 mm opadu to 1l/m2. Oznacza to że na terenie całej Gdyni spadło łącznie 4 055 912 010 litrów wody czyli 4 055 912 m3. Jednego dnia, spadła 1/3 średniej wartości opadów, które statystycznie odnotowywane są w całym lipcu. Warto również zaznaczyć, że wg. statystyk – lipiec to najbardziej deszczowy miesiąc w roku.

W ostatnią środę ponownie nad Pomorzem przeszły burze i intensywne opady deszczu. 24 lipca, opady w Gdyni trwały (z przerwami) od godziny 11:00 do 16:00. W całym mieście średnio spadło od 10 do 13 mm deszczu. Najwyższa wartość opadu została zarejestrowana na Witominie i wyniosła 44.55 mm. Tylko między 11:00 a 12:00 na spadło tam aż 41 mm deszczu.

Nagłe, intensywne opady deszczu dostarczają ogromne ilości wody w krótkim czasie, co przekracza zdolność kanalizacji deszczowej do jej odprowadzenia – jednym słowem, nawet dobrze zaprojektowana infrastruktura ma swoje limity. Systemy kanalizacji deszczowej są zwykle projektowane na podstawie danych historycznych dotyczących opadów. Oznacza to, że są one zaprojektowane tak, aby radzić sobie z typowymi opadami, a nie ekstremalnymi zjawiskami.

Poprawa retencji wody

W miastach jest dużo terenów utwardzonych, które nie przepuszczają wody do gruntu. To powoduje, że cała woda musi być odprowadzona przez kanalizację, co znacznie ją obciąża. Dlatego od wielu lat Gdynia dba o klimat i prowadzi różnorodne działania na rzecz poprawy retencji wody deszczowej. To między innymi, stosowane w trakcie prac, ciekawe rozwiązanie – czyli rozszczelnienie pionowe krawężników, które ma ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji deszczowej. Rozwiązania poprawiające małą retencję zastosowano między innymi na ul. Batorego, na ul. Nałkowskiej czy na parkingu przy ul. 3 Maja.

Czyszczenie sieci kanalizacji deszczowej

Liście, śmieci i inne zanieczyszczenia mogą blokować system kanalizacji, zmniejszając jego efektywność. Dlatego tak ważne są regularne konserwacje. Ręczne i mechaniczne czyszczenie wpustów, studni i innych elementów sieci kanalizacji deszczowej wykonujemy w sposób ciągły na terenie całego miasta. Takie prace wykonywane są codziennie w różnych rejonach miasta. Jedno miejsce jest czyszczone średnio co kilkanaście tygodni.

Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie elementy kanalizacji deszczowej w Gdyni są w utrzymaniu ZDiZ – te znajdujące się na terenach prywatnych (należące do spółdzielni czy właścicieli prywatnych) podlegają czyszczeniu i obsłudze przez administratorów lub użytkowników przyłączy, przykanalików lub sieci sieci deszczowych.

  • ikonaOpublikowano: 26.07.2024 12:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2024 13:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona