Gdynia Energetyczna

Gdynia na fali energetycznych innowacji

Gdynia na fali energetycznych innowacji, uczestnicy spotkania projektu „BuildON – Affordable and digital solutions to Build the next generatiON of smart EU buildings”// mat.organizatora

Gdynia na fali energetycznych innowacji, uczestnicy spotkania projektu „BuildON – Affordable and digital solutions to Build the next generatiON of smart EU buildings”// mat.organizatora

W maju 2023 roku delegacja Biura ds. Energetyki udała się do Valladolid w Hiszpanii, gdzie odbyło się spotkanie związane z oficjalnym rozpoczęciem projektu „BuildON – Affordable and digital solutions to Build the next generatiON of smart EU buildings”, finansowanego w ramach Programu Horyzont Europa.

Gdynia wraz z Partnerami w ramach tego projektu uzyskała dofinansowanie na blisko 6 milionów euro, z czego 133 000 euro zainwestuje w integrację sieci automatyki i sterowania budynkiem Przedszkola nr 21 w naszym mieście.

- Dzięki nowoczesnym usprawnieniom, w budynku nastąpi poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną. Głównym założeniem partnerów jest zoptymalizowanie pracy w godzinach użytkowania budynku i jednocześnie utrzymania komfortu użytkowników przy minimalnym wykorzystaniu kotła gazowego – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Inwestujemy w edukację i środowisko tworząc lepsze warunki dla kolejnych pokoleń, to nasza odpowiedzialność i szansa na budowanie lepszego jutra dla naszych najmłodszych – podkreśla wiceprezydent.


Koordynatorki projektu Hanna Górecka-Banasik, kierowniczka i Bożena Żuławska, starsza inspektorka z Biura ds. Energetyki UM Gdyni, jako delegacja miasta - partnera konsorcjum projektowego, uczestniczyły w otwierającym spotkaniu, odbywającym się w siedzibie koordynatora projektu, prywatnej instytucji badawczej non-profit - Centrum Technologicznym CARTIF.
- Nasze kompleksowe działania dążą do tego, aby w najbliższym czasie osiągnąć coraz większą efektywność energetyczną w budynkach i uniezależnić się od paliw kopalnych, a pozyskiwanie na ten cel środków unijnych to jedno z priorytetowych działań w tym obszarze. W ramach międzynarodowej współpracy powstanie model 3D budynku w technologii BIM, a następnie tzw. digital tween. To wirtualny bliźniak budynku, na którym można będzie testować poszczególne opcje rozwiązań, by wybrać to najbardziej optymalne z punktu widzenia ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych – podsumowuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Wydarzenie obfitowało w szereg rozmów, zapoznanie się z projektem oraz jego kolejnymi etapami i analizą. Szczególną uwagę położono na nawiązanie relacji z pozostałymi partnerami, dzięki czemu możliwa będzie ciągła, międzynarodowa wymiana wiedzy i doświadczeń. Pozostali uczestnicy przyjechali z Grecji, Finlandii, Francji oraz Włoch.
- Dzięki naszemu spotkaniu i rozpoczęciu unijnego projektu dotyczącego inteligentnego zarządzania energią w budynku publicznego przedszkola, otwieramy drzwi ku przyszłości, gdzie dzieci będą miały nie tylko przytulne i energooszczędne miejsce nauki, ale także wzorce zrównoważonego rozwoju i współpracy w ramach Unii Europejskiej – mówi Bożena Żuławska, koordynatorka projektu.

Głównym celem projektu BuildON jest opracowanie i zademonstrowanie zestawu narzędzi, który pomoże osiągnąć lepsze charakterystyki energetyczne budynków. Będą to przede wszystkim przystępne i łatwe do zainstalowania usługi, które umożliwią przyjazne dla użytkownika monitorowanie i sterowanie urządzeniami energetycznymi w czasie rzeczywistym. Przygotowana prezentacja zwróciła szczególną uwagę partnerów ze względu na wysoki poziom replikacyjny. Gdynia jako gmina dysponuje około 100 budynkami użyteczności publicznej i jest jedyną gminą w Polsce, która bierze udział w projekcie.

logo programu BuidOn logo UE

  • ikonaOpublikowano: 31.05.2023 12:49
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.06.2023 08:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona