Gdynia Energetyczna

Gdynia z dofinansowaniem w projekcie dotyczącym ulepszania zarządzania budynkami

Gdynia otrzymała dofinansowanie z programu UE Horyzont Europa

Gdynia otrzymała dofinansowanie z programu UE Horyzont Europa

To już kolejny projekt, dla którego gmina uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Horyzont Europa. Projekt z 20 Partnerami na blisko 6 mln euro z dofinansowaniem dla Gdyni w wysokości 133 000 EURO nosi tytuł „BuildON – Affordable and digital solutions to Build the next generatiON of smart EU buildings”. Całośc potrwa 42 miesiące.

– Niezmiernie nam miło, że znaleźliśmy się w tak prestiżowym gronie – projekt, którego jesteśmy partnerami zajął bardzo wysokie noty spośród 40 złożonych wniosków dofinansowanie w konkursie pod nazwą „Smarter buildings for better energy performance. Projekt przybliża nas do wizji, kiedy w gminie jest coraz więcej tzw. inteligentnych budynków, co przyspieszy jej cyfryzację i dekarbonizację z korzyścią zarówno dla mieszkańców, właścicieli budynków, jak i systemu energetycznego.Poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie zapotrzebowania na energię w gminie okazują się jeszcze bardziej istotne w kontekście unijnego planu REPowerEU, którego celem jest szybkie zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenie zielonej transformacji – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ze względu na rosnące ceny energii i gazu oraz z powodu obowiązku zmniejszenia zużycia energii wśród krajów członkowskich UE coraz częściej włodarze gmin zamiast przeprowadzania kompleksowych remontów budynków, biorą pod uwagę inwestowanie środków w systemy zarządzania energią. Systemy zarządzania energią są mniej kosztowne do wdrożenia i mają duży potencjał replikacji.

Głównym celem projektu BuildON jest opracowanie i zademonstrowanie zestawu narzędzi, który pomoże osiągnąć lepsze charakterystyki energetyczne budynków. Zestawem narzędzi będą przede wszystkim przystępne i łatwe do zainstalowania usługi umożliwiające przyjazne dla użytkownika czy zarządców obiektów monitorowanie i sterowanie urządzeniami energetycznymi w czasie rzeczywistym.

Natomiast celem pilotażu, który Miasto Gdynia będzie miało za zadanie przeprowadzić w ramach projektu BuildON jest zademonstrowanie korzyści i oszczędności, które można osiągnąć dzięki efektywnemu systemowi zarządzania energią. Do projektu został wybrany budynek pilotażowy, który gmina wcześniej wyposażyła w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne,  a dzięki zastosowaniu sterowania budynkiem powinno zwiększyć się wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

– To kolejny przykład międzynarodowej współpracy, kolejnego unijnego projektu, gdzie możemy wymienić dobre praktyki i realnie oszczędzić. Jako samorząd dbamy o szereg budynków publicznych, między innymi kilkadziesiąt gmachów szkół i przedszkoli. Od wielu lat pracujemy nad wdrożeniem rozwiązań, które pozwolą naszym szkołom stać się bardziej efektywnymi energetycznie, a ten projekt może nas do tego przybliżyć zapewniając gotowe i dopasowane do naszych potrzeb narzędzia do sterowania budynkiem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Pilotaż będzie polegał na integracji sieci automatyki i sterowania budynkiem Przedszkola nr 21, w celu zapewnienia jej optymalnej pracy w godzinach użytkowania budynku i jednocześnie utrzymania komfortu użytkowników przy minimalnym wykorzystaniu kotła gazowego.

Realizacja projektu została powierzona Samodzielnemu Referatowi ds. Energetyki UM Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.12.2022 14:14
  • ikona

    Autor: Hanna Górecka-Banasik (ref.energetyki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.12.2022 09:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona