Gdynia Energetyczna

Innowacje energetyczne samorządów - ma je też Gdynia

Termowizja jest nowoczesną, bezinwazyjną metodą diagnozy miejsc, w których utrata ciepła jest największa (fot. materiały własne))

Termowizja jest nowoczesną, bezinwazyjną metodą diagnozy miejsc, w których utrata ciepła jest największa (fot. materiały własne))

Niemal tysiąc budynków w Gdyni przeszło badania termowizyjne. Teraz miejski projekt realizowany w latach 2017-2023 pod nazwą „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” – reprezentuje Gdynię na ogólnopolskim konkurs na najbardziej innowacyjny energetycznie samorząd. Zwycięzców poznamy we wrześniu.


Konkurs jest pretekstem do promowania i dzielenia się pomysłami samorządów na bardziej ekologiczne i oszczędne gospodarowanie miastem i jego energią. Organizatorem jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Sam konkurs organizowany jest już po raz 4. ale duże miasta mogą brać w nim udział po raz pierwszy. Celem konkursu jest nagrodzenie gmin najbardziej zaangażowanych w modernizację sektora energii oraz wdrażających założenia polityki klimatyczno-energetycznej.
-  W ubiegłym roku nagrodzone zostały np. gminny program dotacji dla mieszkańców zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii czy inwestycja w gminny transport bezemisyjny. Wyróżniona została też budowa farmy fotowoltaicznej zaopatrującej gminne budynki, a która może zasilać także domy prywatne” – relacjonuje koordynator konkursu dr inż. Sławomir Stec.

Konkurs jest bezpłatny dla uczestniczących w nim samorządów. Laureatów wybiera kapituła złożona ze znanych ekspertów od m.in. energetyki czy samorządności.W konkursie nagrody przyznawane są w kilku kategoriach m.in. energetyczna inwestycja budowlana roku, energetyczna inwestycja transportowa roku, czy energetyczna akcja społeczna roku. I właśnie w ostatniej konkurencji postanowiła wystartować Gdynia.
 - Już 7 edycji ma nasz program polegający na nieodpłatnym badaniu termowizyjnym domów należących do mieszkańców Gdyni. Dotychczas udało się przebadać 926 budynków jedno i wielorodzinnych. Spodziewanym efektem programu jest zdobycie wiedzy, która pozwoli na podjęcie działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej, ulepszenia izolacji mieszkań i domów, zwiększenia wydajności ogrzewania, co ostatecznie przełoży się na oszczędności w domowych budżetach mieszkańców – wyjaśnia Hanna Gorecka-Banasik, kierownik Biura ds. Energetyki UMG.

Termowizja jest nowoczesną, bezinwazyjną metodą diagnozy miejsc, w których utrata ciepła jest największa. Takie badanie pozwala na wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram okiennych, źle izolowanych ścian i podłóg czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności. Dodatkowo badane są ważne dla mieszkańców parametry wewnątrz budynku, jak jakość powietrza w budynku: stężenie CO2, temperatura, wilgotność, punkt rosy, pyły: PM10, PM 2,5, formaldehydy.

W pierwszej edycji programu zbadano pierwszych 229 budynków (147 budynków jednorodzinnych i 82 budynki wielorodzinne). Łącznie we wszystkich 7 edycjach przeprowadzono analizę 926 domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Największą grupę budynków poddanych badaniom stanowiły te, które ogrzewane są własną kotłownią gazową.

Nieszczelne okna to najczęstsza anomalia wykryta podczas badań. Samo badanie pozwoliło wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram okiennych, źle izolowanych ścian i podłóg czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności.

Badania termowizyjne pozwoliły na wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram okiennych, źle izolowanych ścian i podłóg czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności.




Nabór w konkursie potrwa do 15 sierpnia. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Rzeszowie 9 i 10 września 2024 r.

ikona