Gdynia Energetyczna

Projekt BuildOn – rewolucja przyszłości inteligentnych budynków

Spotkanie Partnerów projektu BuildOn // fot. materiały własne

Spotkanie Partnerów projektu BuildOn // fot. materiały własne

Kolejne spotkanie w ramach unijnego projektu „BuildON – Affordable and digital solutions to Build the next generatiON of smart EU buildings”, odbyło się w listopadzie w Atenach. Gdynia wraz z Partnerami w ramach projektu uzyskała dofinansowanie na blisko 6 milionów euro, z czego 133 000 euro inwestuje w integrację sieci automatyki i sterowania budynkiem Przedszkola nr 21 w naszym mieście.


Projekt, który jest finansowany z Programu Horyzont Europa, ma na celu opracowanie oraz usprawnienie narzędzi sterujących budynkiem przedszkola. Dzięki tym działaniom, obsługa urządzeń energetycznych oraz monitorowanie wprowadzonych udogodnień stanie się intuicyjna i przystępna dla każdego z użytkowników. Głównym celem projektu BuildON jest opracowanie oraz zademonstrowanie zestawu narzędzi, który pomoże osiągnąć lepsze charakterystyki energetyczne. Chodzi o to, aby zoptymalizować pracę  w godzinach użytkowania budynku oraz utrzymać komfort przy minimalnym użyciu kotła gazowego.

Dzięki podjęciu współpracy i wdrożeniu projektu w życie, widzimy realną poprawę komfortu w naszym przedszkolu - mówi Bożena Żuławska, koordynatorka projektu. – W ciągu ostatnich miesięcy zaawansowanych prac udało nam się zamontować inteligentne głowice termostatyczne na wszystkich kaloryferach, czujniki mierzące temperaturę, jakość powietrza, wilgotność oraz poziom hałasu. Całość instalacji można obsługiwać z poziomu aplikacji w telefonie – dodaje.

Podczas pracy nad projektem powstał model BIM (Building Information Modeling), tak zwany wirtualny bliźniak, który został opracowany przez partnera technicznego – firmę FASADA. Jest to cyfrowy, trójwymiarowy model budynku, który zawiera szczegółowe informacje o każdym jego elemencie. Można go porównać do precyzyjnej, cyfrowej makiety, która pokazuje, jak budynek będzie wyglądał i funkcjonował. W modelu BIM znajdują się dane dotyczące materiałów użytych do budowy, ich właściwości, dokładne wymiary poszczególnych elementów czy powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. Model BIM może również zawierać informacje o instalacjach, a także o kosztach i harmonogramie budowy. Dzięki niemu będzie można testować poszczególne opcje rozwiązań, by wybrać to najbardziej optymalne z punktu widzenia ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.


Koordynator projektu:

Sofia Mulero Palencia
sofmul@cartif.es
CARTIF Technology Centre
 
Komunikacja i rozpowszechnianie:

info@buildon-project.eu
 
https://buildon-project.eu/
 


BuildOnUE

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.12.2024 14:25
  • ikona

    Autor: Aleksandra Synak-Russjan (a.synak-russjan@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2024 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona