Gdynia Energetyczna

Projekt Heat-INSYDE w Gdyni

Uczestnicy spotkania w ramach projektu Heat-INSYDE // fot. Biuro ds. Energetyki

Uczestnicy spotkania w ramach projektu Heat-INSYDE // fot. Biuro ds. Energetyki

7  grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie w ramach projektu Heat-INSYDE, w którym wzięło udział Biuro ds. Energetyki oraz przedstawiciele międzynarodowego konsorcjum. W ramach projektu, w budynku komunalnym przy ulicy Dąbrowskiego w Gdyni, została zainstalowana instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła.



Heat-INSYDE jest projektem finansowanym przez UE, w ramach którego opracowywane jest oszczędne, kompaktowe i wytrzymałe rozwiązanie do magazynowania ciepła. Współpraca, doświadczenie i ekspertyza 12 partnerów naukowych i przemysłowych z 6 krajów europejskich przyczyniły się do jego realizacji.

- Projekt Heat-INSYDE wprowadza na rynek technologię magazynowania ciepła, która jest przystępna cenowo, zrównoważona i doskonale integruje się z istniejącymi zasobami energii odnawialnej, takimi jak energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Technologia ta umożliwia wykorzystanie energii odnawialnej również w bezwietrzne i pochmurne dni, magazynując energię do jej użycia na żądanie – dodaje.
 
Celem projektu Heat-INSYDE jest rozwój kompaktowego prototypu systemu domowego magazynowania ciepła. Opiera się on na wykorzystaniu koncepcji zamkniętej pętli, która wykorzystuje materiał termochemiczny.  Jego hybrydowa funkcjonalność łączy kompaktowe wymiary z bardzo wydajnym efektem pompy ciepła. System będzie alternatywą dla produkcji ciepła z gazu lub węgla. Projekt jest realizowany przez 12 partnerów z Unii Europejskiej, koordynatorem projektu jest instytut badawczy TNO z Holandii, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych Fasada.

- W tym roku skupiliśmy się na przygotowaniu budynku demonstracyjnego w Gdyni do instalacji innowacyjnego systemu magazynowania ciepła – mówi Marek Giluń, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Robót Elewacyjnych Fasada - Z powodzeniem zainstalowaliśmy mikroinstalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, co pozwoliło na uniezależnienie od konwencjonalnych źródeł energii. Ponadto zespół firmy Fasada aktywnie uczestniczył w sesji szkoleniowej zorganizowanej przez producenta systemu magazynowania w Holandii. Szkolenie obejmowało kompleksową demonstrację procesu montażu systemu magazynowania ciepła oraz jego działania. Obecnie jesteśmy przygotowani do końcowej fazy instalacji systemu, oraz z niecierpliwością oczekujemy na jego montaż - dodaje.
 
Na początku 2023 roku na dachu domu zamontowano panele fotowoltaiczne, pompę ciepła oraz całą instalację pod magazyn ciepła. Niektóre z wyzwań napotkanych podczas przygotowania terenu demonstracyjnego do umieszczenia akumulatora ciepła, obejmowały potrzebę zaizolowania przegród zewnętrznych budynku. System Heat-INSYDE dla tego domu będzie składał się z akumulatora ciepła połączonego z pompą ciepła powietrze-woda i panelami fotowoltaicznymi. System magazynowania zapewni domowi ciepłą wodę użytkową.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona