Gdynia Energetyczna

Rozmowy o energii w Gdyni

Konferencja Energetyków Gminnych // fot. Magdalena Śliżewska

Konferencja Energetyków Gminnych // fot. Magdalena Śliżewska

Coroczne spotkanie energetyków gminnych w Gdyni miało swoją kolejną odsłonę 9 listopada. Przyciągnęło licznych specjalistów zajmujących się kwestiami energii w samorządach i wzbudziło kreatywne dyskusje na temat planów oraz  wyzwań stojących przed gminami w tym zakresie.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Biuro ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni wspólnie z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz innymi uczestnikami (między innymi WFOŚiGW w Gdańsku, PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), w ramach prac Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS.
 
Uczestników przywitał Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.


 
- Bardzo się cieszę, że Gdynia gości Komisję Infrastruktury i Środowiska, gdzie głównym tematem są właśnie zagadnienia energetyczne – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - Będziemy rozmawiać o różnych dofinansowaniach, o możliwościach pomocy mieszkańcom, ale przede wszystkim też będziemy rozmawiać o tym, jakie obowiązki są w gminach a propos sektora energetycznego - dodaje. 


- Dyskusje dotyczą przede wszystkim szeroko pojętej energetyki, ponieważ zarówno rozwiązania prawne, jak i potrzeby wymagają zdecydowanych działań. Sami widzimy co się dzieje z cenami prądu, gazu, ogólnie energii, gdyż mówimy szeroko o energii, nie tylko o prądzie. Dzięki temu możemy przygotować się znacznie lepiej na przyszłość  – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi i przewodniczący Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS - To nie tylko optymalizacja na taryfach, to współpraca, to odnawialne źródła energii, to magazyny energii, to pompy ciepła, które czasami w niektórych sytuacjach są bardzo korzystne. Głównie wtedy, gdy sieć ciepłownicza nie dociera. Te spotkania energetyków, ta wymiana myśli, poglądów, przygotowanie różnych projektów na przyszłość, są bardzo potrzebne. To bardzo mocno wpływa na życie mieszkańców i dzięki temu będziemy mogli lepiej z całą pewnością zarządzać finansami, mieć więcej środków na działania społeczne, czy inwestycyjne, jeśli zoptymalizujemy właśnie wydatki na energię - podsumowuje.

Podczas spotkania odbyły się wykłady wyjątkowych prelegentów. Dotyczyły tematów związanych z efektywnością energetyczną, zmianach w projekcie ZONE/CEEB i nowych możliwościach dla gmin w tym zakresie, programów „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie”, dofinansowaniach dla jednostek samorządu terytorialnego na termodernizacje, efektywnym zarządzaniu ciepłem i doświadczeniach innych miast.
 

 - To, że dzisiaj się spotykamy to nie był na pewno przypadek, patrząc jak dużo mamy zajętych miejsc. Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w trudnych czasach, jeśli chodzi o finanse samorządów w Polsce, natomiast musimy zawsze pamiętać o naszym klimacie, ekologii i szeroko pojętej  energetyce – mówi Marek Łucyk. - Dzisiaj przede wszystkim będziemy rozmawiali o tym, jakie są szczególne obowiązki nas samych, czyli miast, gmin. Najważniejszy dla nas kierunek jest taki, abyśmy wspólnie dbali o klimat. Dzisiaj podejmując różne decyzje nie myślimy tylko o nas, ale myślimy o naszych dzieciach, a może nawet o dzieciach naszych dzieci - dodaje.


W trakcie konferencji zostały zebrane dane dotyczące sposobu przybycia gości. Zostaną one użyte do wyliczenia śladu węglowego, który wygenerowało spotkanie. Będzie to możliwe dzięki narzędziu, które jest testowane w ramach programu „Gdynia w klimacie”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona