Gdynia Innowacyjna

Bonjour les femmes – delegacja z Tuluzy odwiedziła Gdynię

grupa uśmiechniętych koniet przed szklanym budynkiem

Na zdjęciu delegacja z Tuluzy z przedstawicielkami PPNT Gdynia Anną Borkowską// fot. Magdalena Czernek

Wina, sery czy perfumy to tylko niektóre produkty, z których słynie na świecie francuski rynek. Ale Francja to także innowacje, czego najlepszym przykładem jest słynąca z produkcji Airbusa Tuluza. W poniedziałek 2 października Gdynię odwiedziła delegacja tego miasta, perły południa Francji, zwanej także różowym miastem.

Gościnie odwiedziły Pomorski Parku Naukowo-Technologiczny Gdyni, aby porozmawiać o współpracy polsko-francuskiej w zakresie rozwoju innowacji i przedsięwzięciach z obszaru biznesu i nie tylko.
Nasze skojarzenia z Francją to najczęściej wino i sery. Tymczasem francuski rynek mocno stawia na innowacje, czego jednym z przykładów jest Tuluza. Podobnie, jak w wypadku Gdyni, innowacje mocno wiążą się z dynamicznym rozwojem tego miasta. Warto przypomnieć, że Tuluza jest częścią „Aerospace Valley”, który jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu lotniczego i kosmicznego na świecie. Tego rodzaju kontakty to szansa dla naszych firm do współpracy biznesowej i rozwoju ich produktów i usług poza granicami naszego kraju, mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Tuluza, dzięki obecności klastrów przemysłowych, centrów badań i silnego przemysłu lotniczego ma spore doświadczenie w rozwoju innowacyjnych projektów. Dzisiejsze spotkanie to dla nas okazja do wymiany doświadczeń w tym obszarze, natomiast dla firm sposobność do nawiązanie cennych relacji biznesowych, dodaje Anna Borkowska – dyrektor PPNT Gdynia.


Po stronie francuskiej w spotkaniu wzięły udział: Nicole Miquel Belaud – z biura mera Tuluzy, odpowiedzialna z współpracę zagraniczną, Muriel Martin, odpowiedzialna za strategię rozwoju Klubu Ambasadorów Tuluzy na świecie, Aldona Długokięcka-Kałuża, Ambasadorka Miasta Tuluza w Polsce oraz Helena Viè – członkini Rady Doradców Miasta i jednocześnie kreatorka i właścicielka marki La Maison de la Violette.

Co łączy białe miasto z różowym? Muriel Martin, odpowiedzialna za strategię rozwoju Klubu Ambasadorów Tuluzy, wskazała jako punkty wspólne obu miast ośrodki nauki i innowacji. Spodobał się jej także pomysł otwartej formuły PPNT Gdynia, w tym organizacji Gdynia Design Days, największego bałtyckiego festiwalu designu.

Podczas wizyty w największym hubie innowacji w Polsce, jakim jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, przedstawicielki Tuluzy miały okazję odwiedzić parkowe pracownie oraz spotkać się ze zlokalizowanymi tu firmami.

grupa przy stole z formami
Z wizytą w studiu MOZI// fot. Magdalena Czernek

Wśród nich m.in. zajmującymi się wzornictwem przemysłowym Studiem MOZI i Fundacją Bochińskich.

kobieta w goglach
Helena Viè w showroomie Flint Systems// fot. Magdalena Czernek

Jednym z ciekawszym punktów wizyty były odwiedziny w showroomie Flint Systems, firmy specjalizującej się w projektowaniu i produkowaniu symulatorów wirtualnej rzeczywistości pod kątem profesjonalnego przygotowania kadr dla różnych sektorów. Przedstawicielki Tuluzy miały również okazję zapoznać się  z pracą laboratorium Spark Lab, na co dzień rozwiązującego problemy sektora produkcyjnego z branży farmaceutycznej, chemicznej i spożywczej, a także kosmetycznej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona