Gdynia Innowacyjna

Co może żyć w kosmosie? Dowiesz się tego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia

fot. PPNT Gdynia

fot. PPNT Gdynia

Czy w kosmosie istnieje życie? Czy możliwe jest skolonizowanie przez organizmy żywe innych planet?  To pytania, które od dziesięcioleci spędzają sen z powiek naukowcom i miłośnikom teorii z gatunku science fiction. Odpowiedzieć na nie spróbuje dr Łukasz Szydłowski podczas jednego z wykładów w ramach programu InnovaBio Pomorze pt. „Astrobiologia czyli co może żyć w kosmosie i dlaczego to badamy?". Wydarzenie odbędzie się w piątek, 8 września 2023 roku, o godz. 11:00 w sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.


Kto przetrwa w kosmosie?

Astrobiologia, to fascynująca dziedzina nauki, która skupia się na badaniu potencjalnego życia pozaziemskiego oraz możliwości przeniesienia życia poza Ziemię.  Badania prowadzone przez naukowców na całym świecie są w tej kwestii dość obiecujące. Wśród organizmów, które mogą mieć największe szanse na przeżycie w nieprzyjaznych warunkach przestrzeni kosmicznej są ziemskie niesporczaki. W trakcie prezentacji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia dr Łukasz Szydłowski, absolwent renomowanych uczelni takich jak University of Edinburgh i University of Cambridge, zabierze słuchaczy w podróż przez tajemniczy świat poszukiwań życia poza granicami naszej planety. Wykład dotknie tematów takich jak szanse istnienia życia w kosmosie, zdolność ziemskich organizmów do podróży w przestrzeń kosmiczną oraz wyzwania, które stoją przed organizmami żywymi w warunkach pozaziemskich. 
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych (także zorganizowanych grup, a udział w nim jest bezpłatny. Rejestracja przyjmowana jest drogą mailową na adres: j.glowacka@ppnt.pl.


Pomost pomiędzy nauką a biznesem

InnovaBio Pomorze to program stażowy dla studentów i uczniów, realizowany w laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (PPNT Gdynia) który pozwala im na realizację projektów badawczo-rozwojowych zleconych przez firmy funkcjonującym na komercyjnym rynku.
Jego główne cele to:
Rozwój naukowy: wsparcie badań i rozwoju w obszarze biotechnologii, promujące interdyscyplinarną współpracę między naukowcami, studentami i przedsiębiorcami.
Kształcenie: szansa dla młodych badaczy na zdobycie praktycznych umiejętności i wiedzy w dziedzinie biotechnologii w toku pracy przy realnych projektach oraz w nowoczesnej infrastrukturze badawczej.
Transfer technologii: wsparcie komercjalizacji wyników badań, przyczyniające się do przenoszenia innowacyjnych rozwiązań do rzeczywistości rynkowej.

Podczas bieżącej edycji programu młodzi badacze pod okiem ekspertów PPNT Gdynia | Biolaboratorium poszukują alternatyw dla syntetycznych konserwantów stosowanych w kosmetykach.
 
Więcej o programie: https://ppnt.pl/uslugi-i-projekty/innova-bio/

kiedy: 8 września 2023 roku, godz. 11:00-16:00
gdzie: PPNT Gdynia, bud II, sala Morska.
wstęp: wolny, wymagana rejestracja: j.glowacka@ppnt.pl.

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2023 15:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.08.2023 13:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona