Gdynia Innowacyjna

Energia ze słońca zasili miejskie jednostki. Trwa montaż

Zdjęcie lotnicze, budynki PPNT Gdynia, ulice, dach, obok tory i zabudowania

Panele fotowoltaiczne wygenerują energię z promieni słonecznych, które padają m.in. na dachy PPNT Gdynia, fot. Konrad Maćkowiak

Już wkrótce Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej i Dom Pomocy Społecznej zamienią część zużywanej energii elektrycznej na tę, która powstaje dzięki słonecznym promieniom. Trwa montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich jednostek. Ogniwa pojawiają się już m.in. na dachach dwóch budynków PPNT. To projekt dofinansowany z unijnych środków, dzięki któremu uda się zredukować emisję gazów cieplarnianych nawet o 440 ton równoważnika dwutlenku węgla.


Docelowo skorzystają z nich trzy miejskie jednostki, które przystosują swoje dachy do gromadzenia energii ze słońca – tak, żeby zmniejszyć emisję i pokryć część swojego zapotrzebowania. To szczególnie ważne w czasie, kiedy ceny energii elektrycznej spędzają sen z powiek niemal wszystkim zarządcom budynków, a zmiany klimatyczne nie są już tylko dalekosiężnym ostrzeżeniem.

Ekologiczniej i taniej


Inwestycja w nowe instalacje fotowoltaiczne to kolejny krok w stronę odnawialnych źródeł energii. Uda się w ten sposób wykorzystać wolną przestrzeń na dachach trzech miejskich jednostek, a wytworzona energia po prostu zmniejszy rachunki za prąd, bo zostanie wykorzystana na bieżące potrzeby każdej z nich – pokrywając nawet do kilku procent ich średniego zapotrzebowania.

Mowa o skoncentrowanym na wspieraniu nowoczesnego biznesu Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, opartym o elektromobilność Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej i dającym wsparcie starszym mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej.

- W czasach kryzysu ekonomicznego i klimatycznego niezwykle ważne jest, by stawiać na źródła energii odnawialnej. To bardzo dobry pomysł, by energia słoneczna zasilała trolejbusy, czy też miejskie instytucje takie jak PPNT czy Dom Pomocy Społecznej. Cieszę się, że projekt ten zwrócił uwagę grantodawców. Zastosowanie fotowoltaiki to realna oszczędność, a także sposób na propagowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii, do czego zachęcam zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Montaż na PPNT już trwa


W tym tygodniu prace montażowe, dzięki którym ogniwa pojawią się na niewykorzystanych do tej pory połaciach dachu toczą się na obiektach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Dokładniej: na budynkach nr II i III, czyli dawnych halach łukowych oraz centrum konferencyjnym. To część projektu, która łącznie będzie mieć powierzchnię zbliżoną do boiska do koszykówki.



Ponad 200 paneli, które pojawią się na obiektach pozwoli w słoneczne dni „wyprodukowaćokoło 100 kWp energii elektrycznej. Prąd wygenerowany w ten sposób pozwolić pokryć część zużycia, które generują laboratoria czy przestrzenie biurowe, zmniejszając jednocześnie ślad węglowy – tak, jak przystało na miejsce stworzone dla promowania innowacyjności i nowych technologii. Oprócz tego zapewnienie zróżnicowanych źródeł energii ma spore znaczenie dla samych parkowych firm i start-upów, w dużej mierze z branży ICT i biotechnologicznej.

- Fotowoltaika to kolejny krok w kierunku mądrego gospodarowania zasobami i realizacja jednego z elementów naszej strategii rozwoju. Pokazujemy tym samym, że innowacje i postęp technologiczny mogą iść w parze z byciem eko – mówi Anna Borkowska, dyrektor PPNT Gdynia.
 



Zielonych” rozwiązań w PPNT Gdynia w ciągu ostatnich dwóch lat było zresztą jeszcze więcej. To działania, które mocno zwracają uwagę na kwestię ekologii i rozsądnego gospodarowania zasobami, czyli jedne z najważniejszych wyzwań naszych czasów.

- Wśród nich: regularny odbiór śmieci wielkogabarytowych i elektronicznych, segregacja odpadów na terenie całego obiektu, korzystamy także ze zrecyklingowanego papieru. Promujemy wśród parkowiczów alternatywne dla samochodu środki transportu, takie jak rower, komunikacja miejska czy hulajnogi i edukujemy ich w zakresie proekologicznych zachowań. Zwiększyliśmy liczbę miejsc postojowych dla rowerów na terenie PPNT. W ostatnim czasie w przestrzeni parku stanął także ubraniomat, do którego można oddać swoje stare ubrania – wymienia Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji PPNT Gdynia.

Tony CO2 i tysiące złotych mniej, czyli wartość dodana


Przypomnijmy, że poza instalacją fotowoltaiczną na dachu PPNT ogniwa zostaną też zamontowane na dużej powierzchni dachu trolejbusowej zajezdni w Leszczynkach (PKT Gdynia) oraz na budynku przy ul. Pawiej w Pustkach Cisowskich-Demptowie (DPS). Duże znaczenie będzie miała szczególnie pierwsza z nich, bo z racji samych rozmiarów także jej możliwości będą większe: mowa nawet o 500 kWp generowanej energii, która częściowo pokryje zapotrzebowanie trolejbusów kursujących po liniach ZKM Gdynia. Mniejsza instalacja na dachu DPS-u także obniży bieżące koszta.

Łącznie wszystkie instalacje pozwolą na wygenerowanie nawet do 0,62 MW energii. Ta wartość sprawiłaby, że statystycznie w ciągu roku budynki użyteczności publicznej wyemitowałyby do atmosfery nawet o 440 ton równoważnika dwutlenku węgla mniej.

Inwestycja to wspólna inicjatywa trzech wspomnianych instytucji. Została współfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Zastosowanie i promocja odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie innowacyjnego wdrożenia fotowoltaiki w systemie komunikacji trolejbusowej Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni  oraz w jednostkach budżetowych Miasta Gdynia: Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia i Dom Pomocy Społecznej w Gdyni” (Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020).

  • ikonaOpublikowano: 10.08.2023 16:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.08.2023 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona