Gdynia Innowacyjna

Gdynia o doświadczeniach z kryzysem uchodźczym mówi w Danii

Podczas „Kulturmødet” Gdynię reprezentował Bartosz Bartoszewicz. Na zdjęciu wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia podczas panelu dyskusyjnego z Nils Fietje, kierownikiem badań z Regionalnego Biura WHO Region Europy oraz Svend Brinkmann, profesorem psychologii, prezenterem radiowym i autorem z Uniwersytetu Aalborg // fot. Niels Aage Skovbo, Central Denmark Region

Podczas „Kulturmødet” Gdynię reprezentował Bartosz Bartoszewicz. Na zdjęciu wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia podczas panelu dyskusyjnego z Nils Fietje, kierownikiem badań z Regionalnego Biura WHO Region Europy oraz Svend Brinkmann, profesorem psychologii, prezenterem radiowym i autorem z Uniwersytetu Aalborg // fot. Niels Aage Skovbo, Central Denmark Region

O sytuacji związanej z uchodźcami wojennymi z Ukrainy mówi się na zachodzie Europy bardzo dużo. Gdynia dzieli się swoimi doświadczeniami podczas międzynarodowych spotkań.

Miasto Gdynia zostało zaproszone na spotkanie „Kulturmødet” czyli duńskie „Spotkanie kulturowe” w Nykøbing Mors w Danii. W charakterze prelegenta podczas panelu dyskusyjnego „Sztuka i kultura jako reakcja na sytuacje kryzysowe” wystąpił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Jak miasta mogą wykorzystać sztukę i kulturę w działaniach kryzysowych, gdy pojawiają się uchodźcy? To pytanie stało się sednem rozmowy wiceprezydenta Bartoszewicza z przedstawicielem WHO oraz Culture For Health. W panelu dyskusyjnym wziął udział Nils Fietje, kierownik badań z Regionalnego Biura WHO Region Europy, a dyskusję moderował Svend Brinkmann, profesor psychologii, prezenter radiowy i autor z Uniwersytetu Aalborg.

- Nasze doświadczenia związane z pierwszymi dniami wojny w Ukrainie i olbrzymią falą uchodźców, która w związku z tym trafiła do Polski, budzą zainteresowanie organizacji na całym świecie. Działania, przede wszystkim naszych mieszkańców, w goszczeniu uchodźców budzą wielki szacunek i podziw. Podczas tego spotkania skupiliśmy się przede wszystkim na wykorzystaniu kultury i sztuki, która w naszej rzeczywistości stała się olbrzymim czynnikiem integrującym społeczności. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach stała się też formą terapii, np. dla dzieci z traumą wojenną ale także swoistym uniwersalnym sposobem na porozumienie się z rówieśnikami. O sile kultury i sztuki świadczą bardzo liczne aktywności realizowane przez nasze placówki kulturalne czy też rzesze ochotników rekrutujących się z naszych mieszkańców i przedstawicieli różnych środowisk w tym, co bardzo chciałbym podkreślić, edukacyjnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

To spotkanie to część większego wydarzenia dotyczącego kultury - „Kulturmødet”. To jedno z największych wydarzeń w tym temacie odbywające się w Danii, podczas którego organizowane jest ponad 450 mniejszych aktywności – paneli dyskusyjnych z przedstawicielami środowisk artystycznych ale także instytucji zajmujących się kulturą. Każdego roku wydarzenie odwiedza 30 tysięcy osób.
 
W tym roku wskazano pięć tematów przewodnich – następne pokolenie, społeczeństwo i demokracja, publiczność i rozwój biznesu (czyli analiza danych w kulturze), zielona przyszłość, technologia i rzeczywistość medialna przyszłości. Stały się one zalążkami do dalszych dyskusji jak włączać młode pokolenie w sztukę i kulturę, jak sztuka może pomóc w sprostaniu wyzwaniom społecznym, takim jak integracja, zdrowie i nierówność społeczna, jak sztuka może pomóc w radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym oraz w jaki sposób zapewnić demokratyczność w społecznościach, gdy technologia wzmacnia polaryzację i fałszywe wiadomości. Publiczność i rozwój biznesu – ten blok stał się przyczynkiem do dzielenia się wiedzą o konieczności priorytetów strategicznych, kompetencji w życiu kulturalnym, nowych partnerstwach, zachowaniach odbiorców, komercjalizacji, odwadze do samokrytyki i dostępu do wspólnych danych w życiu kulturalnym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.08.2022 15:30
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.08.2022 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona