Gdynia Innowacyjna

Gdynia znów w finale! Innowacyjna polityka wzorem dla innych

Dwa gdyńskie projekty dotyczące strategii przeciwdziałania skutkom Covid-19 znalazły się w finale nagrody Innovation in Politics 2021 // fot. Piotr Wiśniewski

Dwa gdyńskie projekty dotyczące strategii przeciwdziałania skutkom Covid-19 znalazły się w finale nagrody Innovation in Politics 2021 // fot. Piotr Wiśniewski

Wiedeński Instytut Innowacji w Polityce po raz kolejny ogłosił finalistów nagrody Innovation in Politics 2021. Gdynia w finale znalazła się z dwoma projektami dotyczącymi strategii przeciwdziałania skutkom Covid-19.

 

Nagrody Innowacje w Polityce, Innovation in Politics, są przyznawane od 2017 roku. Organizator czyli Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową organizacją pozarządową, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Jak wyjaśniają organizatorzy nagrody przyznawane są politykom w uznaniu ich innowacyjnych projektów opartych na naszych europejskich wartościach równowagi społecznej, demokracji i praw człowieka – niezależnie od ich przynależności partyjnej czy szczebla władzy.
 
- Wręczając nagrody Innowacje w Polityce, wyróżniamy najbardziej przyszłościowych polityków w Europie i udostępniamy ich know-how ponad podziałami partyjnymi i granicami państw. Dzięki temu możemy wesprzeć potrzeby związane z kryzysem koronawirusowym – takie jak tworzenie nowych miejsc pracy, wzmocnienie gospodarki i poprawa systemu opieki zdrowotnej w całej Europie – mówi o inicjatywie Edward Strasser, CEO i współzałożyciel Instytutu Innowacje w Polityce.
 
W tym roku do nagrody zostało zgłoszone 413 projektów z 25 krajów europejskich. Jury obywatelskie składające się z ponad 1000 Europejczyków oceniło projekty i wyłoniło 90 finalistów w 9 kategoriach. Wyniki pokazują rosnącą różnorodność innowacji w prawie wszystkich obszarach polityki: kryzys Covid i kryzys klimatyczny okazują się silnymi motorami zmian w pracy politycznej.
 
Gdynia została podwójnie nominowana w kategorii Strategie Covid-19 (Covid-19 Strategie). Uznanie jury uzyskały projekty „Gdynia dla Medyków”, koordynowany przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz „Gdyński program wspierania Uczniów, Nauczycieli i Rodziców w czasie pandemii”, koordynowany przez Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia. W tej kategorii nominowane zostały również inicjatywy takich miast jak Bruksela czy Wiedeń.
 
- Podczas trwającej pandemii edukacja stanęła na skraju głębokiego kryzysu. Znane mechanizmy rozwiązań stawały się nieadekwatne do błyskawicznie zmieniającej się sytuacji. Edukacja to jedno z najważniejszych zadań przed jakimi stają nasze samorządy. Edukacja buduje kolejne pokolenia, które będą miały wpływ na to jaka będzie nasza wspólna przyszłość. Gdynia jest młodym miastem, które od początku swojego istnienia stawiało na rozwój i innowacje. To jednak nie byłoby i nie jest możliwe bez sprawnie działającego systemu edukacji. Jesteśmy dumni, że nasz projekt wsparcia systemu edukacji znalazł uznanie europejskiej społeczności. Cieszymy się z faktu, że nasz pomysł może być inspiracją dla zmian w innych europejskich samorządach również borykających się ze skutkami pandemii w edukacji. Gościmy w zaszczytnym gronie największych europejskich miast po raz kolejny. Po raz drugi jesteśmy nominowani za strategię walki z Covid. Do tego nominowani zostaliśmy za dwa projekty. To olbrzymi powód do dumy dla nas wszystkich – całej społeczności, której działanie przyczyniło się do tego sukcesu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
„Gdyński program wspierania Uczniów, Nauczycieli i Rodziców w czasie pandemii” to szereg działań mających na celu przede wszystkim pomoc nauczycielom i dbanie o młodych gdynian. Do najważniejszych działań należą m.in. indywidualne konsultacje psychologiczne dla nauczycieli; warsztaty dla nauczycieli, psychologów i pedagogów z poradni psychologiczno-pedagogicznych z profilaktyki samobójstw i profilaktyki uzależnień cyfrowych; infolinia wsparcia i czat dla młodzieży pod nazwą "Co u Ciebie?" oraz zakup sprzętu do e-learningu dla uczniów i nauczycieli. Projekt jest odpowiedzią na sytuację spowodowaną nagłym wybuchem pandemii oraz potrzebą podjęcia szybkich i skutecznych działań w celu maksymalizacji adaptacji uczniów, nauczycieli, rodziców do nauki zdalnej, a także izolacji społecznej w środowisku zwiększonego strachu i niepewności.
 
- Cieszymy się z uznania na arenie europejskiej, jednak jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że nominację uzyskaliśmy dzięki pracy całej społeczności. Nasza inicjatywa wsparła również oddolne zaangażowanie naszych mieszkańców i przedsiębiorców w pomoc tym walczącym z epidemią na pierwszej linii frontu. Projekt pokazuje nie tylko że „w jedności siła”, ale też naszą umiejętność jednoczenia się i wspierania nawzajem w sytuacji kryzysowej. Wielokrotnie podkreślaliśmy fakt, że Gdynia nie powstałaby gdyby nie jej mieszkańcy. To wyróżnienie dla całej naszej gdyńskiej społeczności – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
„Gdynia dla Medyków” to rozwiązania dotyczące wsparcia walczących na pierwszej linii z pandemią. Skierowane było do pracowników szpitala zaangażowanych w walkę z COVID-19, którzy potrzebowali zakwaterowania, wsparcia psychologicznego czy transportu do lub z pracy. Stworzono dedykowaną infolinię, dzięki której koordynowano również akcję „Gastro pomaga”. Telefon był także sposobem na połączenie osób potrzebujących z osobami udzielającymi bezpłatnego wsparcia psychologicznego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gdyńskie wsparcie dla przedsiębiorców w czasie COVID-19 zdobyło główną nagrodę Innovation in Politics 2020 jako najbardziej innowacyjny w Europie projekt o charakterze gospodarczym.
 
Z projektami można się zapoznać na stronie The Innovation in Politics Institute.

  • ikonaOpublikowano: 13.10.2021 10:42
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2021 15:26
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona