Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Innowacyjna

Inteligentne miasta w dobie pandemii

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. materiały prasowe

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. materiały prasowe

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści zajmujący się tematyką smart city spotkali się, by zaakcentować najistotniejsze tematy i przedstawić przykłady praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie.

 
XIII Smart City Forum zainaugurował Szczyt Włodarzy Miast – debata z udziałem prezydentów polskich miast, którzy podsumowali zmiany oraz proces adaptacji w nowej rzeczywistości, po ponad roku od wybuchu pandemii. Omówiono rolę samorządów w procesie współczesnej transformacji technologicznej, społecznej i gospodarczej.

Wiceprezydent Gdyni wziął udział w panelu pod nazwą „Smart Lighting”.

– Dyskutowaliśmy między innymi o roli światła w przestrzeni miejskiej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To niezwykle istotne zagadnienie, które bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w mieście, wiąże się też z ekologią. Chodzi przede wszystkim o to, jak sposób oświetlenia miasta wpływa na ślad węglowy. Gdynia jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Cieszy nas, że inne samorządy chcą się od nas uczyć.

W Gdyni trwa akcja wymiany wysłużonych opraw sodowych. W latarniach na większości ulic zamontowano już nowoczesne oprawy LED-owe. W ramach zawartego porozumienia Gdynia zmodernizuje i doposaży infrastrukturę świetlną na terenie całego miasta.

– Tylko w ubiegłym roku zamontowaliśmy 148 nowoczesnych opraw LED-owych na gdyńskich ulicach – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – A to jeszcze nie koniec. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Będzie jaśniej i bezpieczniej, a zmiana ta przyniesie również spore oszczędności dla budżetu miasta.

W kolejnych panelach dyskusyjnych eksperci analizowali perspektywę miast w zakresie płatności cyfrowych. Ważnym tematem było również Smart City 4.0. W ramach tej dyskusji poruszono kwestie dotyczące zarządzania miastem z użyciem narzędzi cyfrowych, platform i rozwiązań smart city, modeli biznesowych wykorzystywanych w polskich miastach, a także zastosowania IoT, AI i technologii chmurowej.

Drugiego dnia konferencji dyskusja rozpoczęła się od zestawienia najistotniejszych trendów i potrzeb smart village w aspekcie technologicznym, inwestycyjnym, gospodarczym i społecznym. Eksperci skupili się także na kierunkach rozwoju transportu miejskiego. Poruszano zagadnienia, takie jak m.in.: zasady ESG w rozwoju infrastruktury i transportu miejskiego, wpływ technologii na transport miejski, zmiany w zarządzaniu i funkcjonowaniu polskiego transportu miejskiego czy wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w transporcie publicznym. Forum zakończyła debata na temat ekologii polskich miast, m.in. dążenia do zeroemisyjności, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarki odpadami, idei Green Cities i jakości powietrza.

Spotkanie odbywało się 13 i 14 października w formule hybrydowej – stacjonarnie w hotelu Sheraton Grand Warsaw oraz online.

Wśród prelegentów XIII Smart City Forum znaleźli się m.in.:
  • Adam Aleksandrowicz, wiceprezes zarządu spółki Inpost,
  • Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla,
  • Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni,
  • Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa,
  • Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna,
  • Dariusz Jańczuk, principal business solutions manager w firmie SAS,
  • Piotr Kuczera, prezydent Rybnika,
  • Adam Lewandowski, burmistrz Śremu,
  • Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia,
  • Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy,
  • Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla,
  • Dariusz Polowy, prezydent Raciborza,
  • Paweł Silbert, prezydent Jaworzna,
  • Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha,
  • Krzysztof Zieniewicz, head of project management w Green Genius.
 
Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy interesują się tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie. Hybrydowa formuła kongresu pozwoliła połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online na specjalnej platformie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.10.2021 15:31
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.10.2021 15:27
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona