Gdynia Innowacyjna

Kongres Wodoru. Przyszłość ekologicznego rozwoju Gdyni

Inauguracja Kongresu na zdjęciu (od lewej): Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający, powermeetings.eu, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (fot. Magdalena Starnawska)

Inauguracja Kongresu na zdjęciu (od lewej): Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający, powermeetings.eu, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (fot. Magdalena Starnawska)

Szukanie innowacyjnych, a zarazem ekologicznych możliwości rozwoju stało się jednym z ważniejszych celów, do jakich dążą wszystkie europejskie miasta i państwa. 14 marca odbył się Kongres Wodoru ,,Wodór, biogaz, biometan-kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu".  W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, dr hab. Grzegorz Tchorek, prof. IEN-PIB, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych, Instytut Energetyki – PIB, Wydział Zarządzania Uniwersytet Warszawski, Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający, powermeetings.eu.


Dekarbonizacja przemysłu


Walka ze zmianami klimatycznymi musi być skuteczna. Dlatego jednym z kluczowych działań, jakie podejmują nowoczesne miasta, jest szukanie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań umożliwiających dekarbonizację przemysłu. Gdynia stawia na ekologię, prezydent miasta, Wojeciech Szczurek zadeklarował, że do 2030 r. uda się zredukować ślad węglowy aż o 43%.
 Staramy się jako miasto od zawsze nowoczesne, stawiać w naszych działaniach, na wsparcie takich kierunków rozwoju, które wykorzystują potencjał nowych technologii - powiedział w trakcie inauguracji prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Idea ,,Smart City" bardzo szeroko odnosi się do wykorzystania nowoczesnych technologii w życiu miasta, które przenoszą się na jakość życia. Dzisiaj, także wiąże się to z procesami elektromobilności, w których wodór odgrywa dość istotne znaczenie. Przyjęliśmy jako Gdynia bardzo ambitny projekt dotyczący tego, by zredukować do roku 2030 ślad węglowy o 43%, ale zrobiliśmy to w sposób bardzo porządny i profesjonalny.

Skrupulatnie opracowany plan redukcji śladu węglowego w Gdyni



Polityka miasta nastawiona jest na minimalizowanie zmian klimatycznych. Redukcja śladu węglowego musi zostać przeprowadzona w przemyślany sposób. Wiele działań Gdyni koncentruje się wokół klimatu, e-mobilności, elektromobilności i paliw alternatywnych. Ważnym zadaniem jest również rozwój zeroemisyjnej mobilności indywidualnej.
Zaczęliśmy od scertyfikowania metody liczenia śladu węglowego, w tym zakresie toczy się wiele dyskusji, debat. - powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Chcieliśmy się sami upewnić, że nasz plan, nasze działania są oparte na parametrach, które są weryfikowalne. Każdy niezależnie może dokonać weryfikacji, czy nasz ambitny plan działania, który podejmujemy w tym zakresie, jest realizowany w sposób wiarygodny.

Gdynia stawia na rozwój


Transformacja komunikacji miejskiej, poprzez zakup pojazdów zeroemisyjnych, jest niezwykle ważna dla redukcji śladu węglowego.
Elektromobilność i przejście na transport zeroemisyjny jest jedynym kluczem do osiągnięcia tych wskaźników. - przekonuje prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. - Stąd też transport, który transformacja transportu na transport zeroemisyjny, transport elektryczny. W Gdyni mamy trakcję elektryczną trolejbusów, ale także wykorzystujemy w funkcjonowaniu miasta elektrobusy.

Elektromobilność to nie wszystko!


Gdynia przeprowadziła testy autobusów wodorowych!
Stawiamy na przyszłość wodoru, powstaje i wkrótce zostanie otwarta pierwsza, albo może jedna z pierwszych na Pomorzu stacja tankowania wodoru. - poinformował prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. - Chcemy, żeby w przyszłości transport miejski był także oparty i na tej technologii.

Już tym roku ma zostać otwarta ogólnodostępna stacja tankowania wodorem. Będą mogły korzystać z niej:

  • Samochody osobowe
  • Pojazdy ciężarowe
  • Autobusy

Gdynia również współdziała z Portem Gdynia w kwestii budowy HUB’u wodorowego, będącego jednym z elementów inicjatywy budowy regionalnej gospodarki niskoemisyjnej opartej na wodorze i innych paliwach alternatywnych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.03.2024 12:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona