Gdynia Innowacyjna

Młodzi naukowcy z nagrodami

Laureaci 12. edycji Konkursu Naukowego Explory wraz z Anną Borkowska - dyrektorką Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jurorami // fot. materiały prasowe Explory

Laureaci 12. edycji Konkursu Naukowego Explory wraz z Anną Borkowska - dyrektorką Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jurorami // fot. materiały prasowe Explory

12. edycja Gdynia Explory Weeku za nami! To były trzy dni wypełnione dyskusjami, spotkaniami i warsztatami. Uczestnicy wydarzenia ponownie gościli w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W piątek, 20 października odbyła się gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych naukowców. I miejsce w Konkursie Naukowym Explory zajął Piotr Węgrzyn z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu – autor PCPU, czyli w pełni funkcjonalnego procesora, który stworzył od podstaw.


Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii. W tym roku odbyła się 12. edycja tego wydarzenia. Bazą uczestników były gościnne progi Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Wydarzenie rozpoczęło się w środę, 18 października i trwało trzy dni. W tym czasie odbyły się debaty, warsztaty i spotkania dotyczące świata nauki i innowacyjnych pomysłów. Uczestnicy spotkali się m.in. z tegorocznymi uczestnikami największego na świecie konkursu naukowego Regeneron ISEF. Drugiego i trzeciego dnia zorganizowano Festiwal Nauki i Technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Z kolei nauczyciele i edukatorzy wzięli udział w Konferencji Talentowej Explory. Dyskutowali o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał. Ostatniego dnia odbył się Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. Potem wszyscy zainteresowani wzięli udział w spotkaniu z tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia – Czesławem Langiem.

Finał Konkursu Naukowego Explory


Główny punkt Gdynia Explory Weeku to finał Konkursu Naukowego Explory dla młodych naukowców. Jest on skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Młodzi ludzie mają szansę pokazać swoje pomysły światu i skonsultować je z ekspertami, a także wygrać prestiżowe nagrody.

W tym roku do konkursu zgłoszono 286 projektów. Do finału trafiło 35 z nich. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek, 20 października w sali audytoryjnej PPNT.

Grafika prezentująca laureata I miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Piotra Węgrzyna // materiały Explory
Grafika prezentująca laureata I miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Piotra Węgrzyna // materiały Explory

I miejsce zajął Piotr Węgrzyn, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Jury doceniło jego projekt „PCPU – procesor stworzony od podstaw”. Laureat otrzymał stypendium naukowe w wysokości 15 tysięcy złotych, którą ufundował mecenas Explory – Orlen.

Jego procesor jest ciągle rozwijany i ulepszany, ale w pełni funkcjonalny. Można uruchomić na nim system operacyjny. Autor opracował wszystko od podstaw: zestaw instrukcji, mikroarchitekturę i potrzebne narzędzia. Obecnie procesor może być wykorzystywany w praktyce, w szczególności jako mikroprocesor.

Grafika prezentująca laureatów II miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Oliwię Raniszewską, Bogdana Jabłońskiego i Wiktorię Sadowską // materiały Explory
Grafika prezentująca laureatów II miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Oliwię Raniszewską, Bogdana Jabłońskiego i Wiktorię Sadowską // materiały Explory

II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. System składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.

Grafika prezentująca laureatów III miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Piotra i Pawła Gębalów // materiały Explory
Grafika prezentująca laureatów III miejsca w Konkursie Naukowym Explory - Piotra i Pawła Gębalów // materiały Explory

III miejsce przyznano Piotrowi i Pawłowi Gębalom z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie za projekt „ReflexOn – uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. To urządzenie do treningu refleksu, koordynacji ruchowej, pamięci krótkotrwałej i umiejętności poznawczych za pomocą ćwiczeń z użyciem palców. Może być używane przez dzieci, młodzież, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów. Urządzeni nadaje się do rehabilitacji palców, nadgarstka i mięśni ręki. Ma też służyć uczniom, którzy mają problemy ze skupieniem oraz nadużywaniem telefonu. Jest również źródłem rozrywki. W nagrodę autorzy otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.

Laureaci III miejsca zyskali również sympatię szerokiego grona odbiorców programu Explory i to do nich powędrowała również nagroda publiczności.

Zwycięzców wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. Przewodniczyła mu prof. Magdalena Mikołajczyk-Chmiela z Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas gali przyznano również szereg wyróżnień i nagród specjalnych.

Grafika prezentująca zdobywczynie nagrody specjalnej prezydenta Gdyni w Konkursie Naukowym Explory - Dianę Serjant i Kornelię Wieczorek // materiały Explory
Grafika prezentująca zdobywczynie nagrody specjalnej prezydenta Gdyni w Konkursie Naukowym Explory - Dianę Serjant i Kornelię Wieczorek // materiały Explory

Nagroda specjalna prezydenta Gdyni trafiła do Diany Serjant Kornelii Wieczorek – uczennic III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Jury doceniło je za projekt „Kontrola etylenu dzięki Rhizobium – ekologiczny nawóz nieprzyczyniający się do degradacji”. Nagrodę wręczyła Anna Borkowska, dyrektorka Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

– Co roku jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i talentu uczestników konkursu Explory. Każde zgłoszenie to niepowtarzalna podróż przez świat wyobraźni i wiedzy. Wybór zwycięzców to prawdziwe wyzwanie, jednak to dowód na to, że eksploracja nie zna granic. W tym roku nagroda specjalna prezydenta Gdyni trafiła do twórczyń projektu pt. „Kontrola etylenu dzięki Rhizobium – ekologiczny nawóz nie przyczyniający się do degradacji”. Praca zasłużyła na wyróżnienie za pomysłowe wykorzystanie znanych produktów w sposób usprawniający ich działanie. Dodatkowo produkt jest proekologiczny, łatwy w zastosowaniu i opłacalny ekonomicznie. Liczę, że to dopiero początek przygody dla młodych naukowczyń, a kontynuacja pracy badawczej w Bio Laboratorium PPNT Gdynia pomoże im rozwinąć ich pomysł i ustalić, jakie zmiany metaboliczne ułatwiają roślinom wzrost w warunkach stresu – mówi Borkowska.

Opisy wszystkich finałowych projektów można znaleźć na stronie konkursu Explory.

Młode naukowe talenty już teraz mogą zgłaszać swoje pomysły organizatorom przedsięwzięcia. Wkrótce ruszy rekrutacja do kolejnej edycji Konkursu Naukowego Explory. Chętni będą mogli się zgłaszać od 30 października 2023 do 8 stycznia 2024 roku.

Poniżej zapis transmisji gali finałowej:

  • ikonaOpublikowano: 21.10.2023 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.10.2023 11:56
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także