Gdynia Innowacyjna

O miastach przyszłości na forum we Wrocławiu

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni podczas debaty na temat nowych technologii //Fot. Forum Smart City

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni podczas debaty na temat nowych technologii //Fot. Forum Smart City

Kolejna, XIV już edycja Smart City Forum odbyła się we Wrocławiu. Tym razem włodarze miast debatowali na temat głównych celi i wyzwań dla polskich aglomeracji na najbliższe lata. Na przykładzie m.in. Gdyni pokazano również jak wykorzystać nowe technologie ułatwiające życie mieszkańcom.


Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści związani z tematyką smart city spotkali się celem zaakcentowania najistotniejszych tematów i przedstawienia przykładów praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie. XIV Smart City Forum zainaugurował Szczyt Włodarzy Miast – debaty z udziałem prezydentów polskich miast, na temat wyzwań i nowych praktyk w samorządach. W panelu „Technologia w służbie mobilności” gdyńskimi doświadczeniami dzielił się wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

- Dyskutowaliśmy o nowych technologiach w obszarze smart city, między innymi o zarządzaniu strefami parkowania - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To było bardzo inspirujące spotkanie, podczas którego włodarze miast dzielili się doświadczeniami. Gdynia jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Cieszy nas, że możemy naszymi praktykami dzielić się z innym.

W kolejnych blokach tematycznych o swoich doświadczeniach mówili eksperci z miast europejskich, między innymi z Kijowa i Barcelony. Kolejne panele poświęcone były innowacjom, które zmieniają nasze miasta, wizualizacji życia i wykorzystaniu nowych technologii w zarządzaniu miastem. Bardzo interesująca była również część poświęcona analityce danych miejskich w praktyce. Przypomnijmy, że w Gdyni kwestia otwartych danych traktowana jest priorytetowo.


Smart City Forum jest największym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Stanowi odpowiedź na transformację, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącą budowy i funkcjonowania miast oraz regionów. Tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie. Gromadzi decydentów oraz znanych ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarzadanie danymi czy usługami publicznymi. Hybrydowa formuła kongresu pozwala połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online na dedykowanej platformie. Każdorazowo prezentowane są innowacyjne rozwiązania sprawdzające się zarówno w Polsce, jak i np. w Barcelonie, Singapurze czy też Toronto i Londynie.

  • ikonaOpublikowano: 17.06.2022 08:31
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.06.2022 10:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona