Gdynia Innowacyjna

Przystanie sąsiedzkie Asem Samorządu – „Zawsze Pomorze”

Na zdj. (od prawej) m.in.: Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Jan Kozłowski, w latach 2002-2010 marszałek województwa pomorskiego oraz Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” / fot. Magdalena Śliżewska

Na zdj. (od prawej) m.in.: Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Jan Kozłowski, w latach 2002-2010 marszałek województwa pomorskiego oraz Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” / fot. Magdalena Śliżewska

We wtorek poznaliśmy tegoroczne Asy Samorządu – „Zawsze Pomorze”. Jednym z nich została Gdynia. W kategorii „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego” nasze miasto otrzymało nagrodę za sieć Przystani sąsiedzkich. Nagrodę z rąk m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odebrał wiceprezydent Gdyni Michał Guć. Gala odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.


Poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu Asy Samorządu – „Zawsze Pomorze”. Jego organizatorem jest redakcja niezależnego tygodnika i portalu  „Zawsze Pomorze”. Do konkursu wpłynęły 32 zgłoszenia. Kapituła uhonorowała najprężniej działające samorządy województwa pomorskiego, pokazując dokonania gmin z: Trójmiasta, Kaszub, Kociewia, Powiśla, Żuław oraz Ziemi Słupskiej.

Konkurs był rozstrzygany w trzech kategoriach:

  • „Inwestycje”,
  • „Zielona transformacja”,
  • „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”.

Gdynia została Asem Samorządu w kategorii „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego”. Wszystko to za sprawą Przystani sąsiedzkich. Miejsc, które aktywizują mieszkańców i budują lokalną społeczność. Do gdyńskich Przystani może przyjść każdy – niezależnie od pochodzenia i narodowości. Póki co w Gdyni funkcjonuje 7 takich miejsc, a niedługo zostanie otwarte kolejne.

Podczas gali statuetkę dla Gdyni odebrał wiceprezydent Michał Guć.


– Przystanie to bardzo szczególne samorządowe przedsięwzięcie, bo inwestycje, które prowadzą do tworzenia w kolejnych dzielnicach Domów Sąsiedzkich to oczywiście inwestycje miasta, natomiast wypełniają je treścią mieszkańcy. Przystań to miejsce, gdzie mieszkańcy przychodzą, współtworzą program, realizują takie działania, które są dla nich interesujące i właśnie w tym tkwi siła przystani. Bardzo się cieszę, że z perspektywy regionu to działanie zostało docenione – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Sieć domów sąsiedzkich, czyli Przystanie sąsiedzkie, powstają z inicjatywy gdyńskiego samorządu. To miejsca z szerokim wachlarzem zajęć dla mieszkańców poszczególnych dzielnic oraz przestrzenią do spotkań i aktywności. Tych podejmowanych oddolnie, jak i samodzielnie przez gdynian.

Tym, co wyróżnia Przystanie jest powiązanie funkcji sąsiedzkich z aktywnością innych organizacji. Wstępna koncepcja działania została opracowana podczas warsztatów prowadzonych przez Laboratorium Innowacji Społecznych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele miejskich instytucji i organizacji pozarządowych.

W Przystaniach sąsiedzkich dostępne są różne usługi, z których mogą korzystać blisko swoich domów mieszkańcy. To tu działają różne instytucje i organizacje. W każdej lokalizacji inne, co wynika ze specyfiki lokalnych potrzeb.

Wszystkie Przystanie łączy jedna wspólna funkcja – sąsiedzka, związana z udostępnianiem przestrzeni na potrzeby aktywności lokalnej społeczności. W tym wypadku to gdynianie są współtwórcami programu.

Obecnie w Gdyni działają Przystanie:

  • Przystań Lipowa 15,
  • Przystań Śmidowicza 49,
  • Przystań Chylońska 237,
  • Przystań Opata Hackiego 33,
  • Przystań Wiczlińska 50A,
  • Przystań Chabrowa 43,
  • Przystań Łowicka 51.

Dobra wiadomość jest taka, że wkrótce zostanie otwarta kolejna – Przystań Widna 2A.

Więcej o gdyńskich Przystaniach można przeczytać na stronie internetowej www.przystan.gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.06.2023 14:59
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2023 15:16
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona