Gdynia Innowacyjna

Razem do zawodu. Najlepsze projekty nagrodzone #wGdyni

Sala konferencyjna w PPNT Gdynia. Na scenie w rzędzie pozuje do zdjęcia grupa młodzieży. Na widowni ludzie. Na ekranach wyświetla się nazwa konkursu

„Razem do zawodu” - poznaliśmy autorów najciekawszych projektów z pomorskich techników i szkół branżowych podczas gali w PPNT Gdynia, fot. Kamil Złoch

Czy innowacyjne projekty, autorskie wynalazki i nowe rozwiązania rodzą się dopiero na studiach? Nie, można rozpocząć już wcześniej, ucząc się dopiero zawodu i zdobywając pierwsze kwalifikacje – udowadnia to konkurs „Razem do zawodu”. Gala tegorocznej edycji, podczas której najlepsi uczniowie pomorskich techników i szkół branżowych otrzymali nagrody pieniężne odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. To łącznie około 100 pomysłowych wizji, które realizowali młodzi mieszkańcy regionu.


Automatyczna „skrzynia biegów” do roweru, turystyczna aplikacja do zwiedzania zakamarków Słupska, a może pozycjoner spawalniczy? Każdy pomysł jest dobry, jeśli rozwiązuje konkretny problem, a przy tym pozwala na naukę nowych rzeczy i wzbudzenie pasji już na starcie. Dokładnie 98 zespołów projektowych stworzonych przez 423 uczniów z techników i szkół branżowych na całym Pomorzu zgłosiło się do kolejnej edycji „Razem do zawodu”.

Rozwój i motywacja


O co dokładnie walczyli uczniowie? To konkurs Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, który zachęca do pracy nad konkretnymi projektami w kilkuosobowych zespołach. Warunek to właśnie status ucznia, który jednocześnie zdobywa zawód. Wystarczy ciekawy pomysł, współpraca z nauczycielem czy opiekunem i nieco wolnego czasu na zrealizowanie swojej wizji – później to, co udało się wypracować wspólnymi siłami trafia pod ocenę konkursowego jury.

Najlepsi dostają atrakcyjne nagrody finansowe, ale przede wszystkim: silną motywację i dowód na to, że potrafią od podstaw stworzyć zespołowo ambitne rozwiązania. Od nich samych zależy, co będzie dalej. Mogą zdecydować się na rozwijanie swojego pomysłu, potraktować go jako praktyczną naukę fachu albo – bo istnieje i taka możliwość – skorzystać z konkursu, żeby poszukać inwestora lub nowych dróg rozwoju na uczelniach.

Na finałowej gali pojawiło się ponad 200 uczniów - autorów finałowych projektów, fot. Kamil Złoch
Na finałowej gali pojawiło się ponad 200 uczniów - autorów finałowych projektów, fot. Kamil Złoch

- To programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych. Ma to motywować do rozwoju, żeby chcieli robić coś więcej, żeby rozwijali swoją karierę zawodową już na etapie szkoły branżowej, zawodowej. Innowacje są na różnym poziomie, to także rzeczy oraz obszary, które uczniowie postrzegają jako niszę. Niektóre elementy mają typowo inżynierski charakter, stąd też zainteresowanie szkół wyższych nagrodami i samym partnerstwem. Uczniowie rzeczywiście bardzo szybko się rozwijają, mają dużą łatwość, szczególnie w obszarze ICT. Potrafią to wykorzystać do swoich rozwiązań. Internet nie jest dla nich żadną barierą. Szukają też możliwości biznesowych, komercjalizacyjnych – wyjaśnia Damian Mucha, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.


PPNT, czyli młodzi innowatorzy w dobrym miejscu


Ci, którzy swoje pomysły doprowadzili do końca i zdobyli uznanie jury spotkali się na uroczystej gali, pokonując wcześniej trzy etapy konkursu. Jej gospodarzem w tym roku została Gdynia, a konkretniej: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, czyli miejsce z założenia przeznaczone dla pracy nad innowacjami.



Finalistów konkursu „Razem do zawodu” powitała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- Chciałabym przede wszystkim bardzo serdecznie pogratulować, w zasadzie chyba wszystkim, którzy są dzisiaj na tej sali, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. Rzecz jasna największe gratulacje należą się tym, którzy zdobyli najwyższe laury, ale myślę, że tak naprawdę zasługują na nie również i ci, którzy w ogóle wzięli udział w tym projekcie, w konkursie. Kolejne lata waszego życia będą was przekonywać, że to była świetna decyzja i świetna inwestycja w przyszłość. (…) O jakimś powodzeniu, dobrobycie, prosperity regionu w olbrzymim stopniu przesądza to, jak dobrze dopasowane do siebie są rynek pracy i rynek pracownika. Ten projekt niewątpliwie sprzyja temu, aby te dwa elementy były ze sobą kompatybilne – mówiła na otwarcie gali konkursu Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Na co dzień i na ścisłe potrzeby


Prawdziwy przegląd tego, co potrafią przyszli branżowcy z Pomorza to lista czołowych projektów, których autorskie zespoły przyjechały na galę do Gdyni. Konkurs celuje w innowacyjność w branżach, które są szczególnie istotne dla regionu i już funkcjonują na wysokich obrotach, generując dziesiątki miejsc pracy, stąd zwycięzców ogłoszono aż w pięciu kategoriach: turystyka/sport/rekreacja/przemysł spożywczy, transport/logistyka/motoryzacja/przemysł morski, ICT/elektronika, chemia lekka/środowisko oraz budownictwo/meblarstwo/energetyka/ekoenergetyka.

W jednej z kategorii po drugie miejsce ex aueqo sięgnęli uczniowie z gdyńskiego Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (na zdjęciu), fot. Kamil Złoch

W jednej z kategorii po drugie miejsce ex aueqo sięgnęli uczniowie z gdyńskiego Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (na zdjęciu), fot. Kamil Złoch

W ten sposób udało się wyróżnić łącznie 17 zespołów i aż 16 grup, które stworzyły po trzy najciekawsze rozwiązania w każdej z branż. Na co wpadli pomorscy uczniowie? Od interaktywnych aplikacji na urządzenia mobilne, przez rozwiązania elektroniczne i mechaniczne, które pełnią rolę przydatnych na co dzień lub w konkretnych zawodowych rolach akcesoriów. Powstał m.in. projekt elektrycznych mięśni, egzoszkielet nogi (to projekt uczniów z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, który zajął II miejsce), a nawet… w pełni działający robot. To zresztą jeden z wynalazków, które zajęły w tym roku pierwsze miejsca, czyli „SKY SPIDER” przygotowany przez uczniów Technikum nr 1 ze Starogardu Gdańskiego.

- Pająk potrafi chodzić, przemieszczać się, jest gotowy do rozbudowy. Można robić z nim praktycznie wszystko, aktualnie chodzi i mówi, przyjmuje informacje, jest w stanie je nam podawać, zbierać jakieś próbki. (…) Ja, myślę że koledzy też, planujemy iść dalej w tę stronę – mówił Kacper Piekarz, członek zespołu z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim.

Robot, który wygrał w kategorii ICT/elektronika, projekt uczniów z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim, fot. Kamil Złoch
Robot, który wygrał w kategorii ICT/elektronika, projekt uczniów z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim, fot. Kamil Złoch

Jak podkreślają organizatorzy, główny cel konkursu „Razem do zawodu” to przede wszystkim przygotowanie kompetentnych kadr na potrzeby regionalnego rynku pracy oraz poprawienie wskaźnika zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych. Równolegle chodzi także o promocję szkół branżowych i techników, które są dla nastolatków dobrym wyborem gwarantujący pozyskanie przydatnych kwalifikacji jeszcze przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.

Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Edukacja, Działanie 3.3. Edukacja zawodowa, Poddziałanie 3.3.2. Programy motywacyjne dla uczniów szkół zawodowych. Za jego realizację odpowiada też Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Gala finałowa konkursu odbyła się pod patronatem honorowym prezydenta Gdyni, prezydent Gdańska i Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie wsparli też partnerzy: Klaster Interizon, Uniwersytet WSB Merito Gdynia, Powiślańska Szkoła Wyższa i Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, która ufundowała nagrodę specjalną.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.04.2023 15:25
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2023 17:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona