Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Gdynia Innowacyjna

Trójmiejscy studenci zwycięzcami międzynarodowego hakatonu

Uczestnicy Stena Line Propeller Prize Hackathon// fot. materiały organizatora Stena Line

Uczestnicy Stena Line Propeller Prize Hackathon// fot. materiały organizatora Stena Line

Silent Sea i Digital Twin to tytuły projektów nagrodzonych podczas pierwszej edycji międzynarodowego hakatonu Stena Line Propeller Prize, który zakończył się w środę w szwedzkiej Karlskronie. Wśród autorów obu nagrodzonych rozwiązań znaleźli się trójmiejscy studenci. Wydarzenie, pod mecenatem największego pasażerskiego przewoźnika na Bałtyku, było organizowane po raz pierwszy przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Blue Science Park w Karlskronie.


Na rzecz zrównoważonego rozwoju


Celem hakatonu było wypracowanie przez interdyscyplinarne zespoły, w ciągu 24 godzin, rozwiązania przyjaznego środowisku, które mogłoby znaleźć zastosowanie w żegludze promowej i wpisywałoby się w ideę zrównoważonego rozwoju.

- Stena Line Propeller Prize Hackathon to coś więcej niż tylko konkurs. To szansa dla studentów na wywarcie namacalnego wpływu na przemysł morski. - mówi Monica Strandhag, Trade Manager Business Region Baltic Sea South, Stena Line. - Ważne jest dla nas angażowanie i inspirowanie kolejnego pokolenia innowatorów i przedsiębiorców do kształtowania zrównoważonych rozwiązań transportowych przyszłości. Ta inicjatywa nie tylko promuje innowacyjność, ale także zachęca młodych ludzi do kreatywnego myślenia i rozwiązywania wyzwań stojących przed transportem morskim - dodaje.


Laury dla trójmiejskich uczelni


Zwycięski projekt Silent Sea dotyczył ograniczenia poziomu hałasu w wodach Bałtyku. Jak podkreśla Maria Tornvall – Head of Sustainability, Stena Line:

- Drużyna, która wygrała, skupiła się na czekających nas uregulowaniach prawnych w tym zakresie oraz na problemie konieczności ograniczenia hałasu w wodach, który zarówno trudno dostrzec, jak i rozwiązać. Tym bardziej, w ciągu 24 godzin. Wszyscy członkowie zespołu musieli wykazać się nieszablonowym myśleniem, co jest również naszą misją, jeśli chcemy być liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 - Bardzo podobała mi się praca w zespole, ponieważ mogliśmy wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce – dodaje Mariia Krykun z Politechniki Gdańskiej.


- Wyniosę stąd nowe kontakty, wiedzę, plecak, z którego się cieszę i doświadczenie, które daje szanse pracować nad rzeczywistymi problemami i jest szansą, że przygotowane rozwiązania wejdą w życie. – mówił po wygranej Nikodem Hoppe z Uniwersytetu Gdańskiego.


Większość uczestników podkreślała, że najtrudniejsza okazała się praca w zespołach. Zgodni co do tego są także uczestnicy, drugiej nagrodzonej drużyny. Droga do zaproponowania cyfrowego bliźniaka dla statków promowych, który gromadziłby wszystkie istotne dane i pomagał docelowo w opracowywaniu nowych rozwiązań w obszarze sustainability, nie była wcale prosta.

– Praca w zespole zmusza do tego, by stać się ekspertami w tematach, z którymi nie mieliśmy nigdy do czynienia i zdefiniować problemy, których nigdy wcześniej nie rozważaliśmy. Praca nad nimi w tych okolicznościach, w czasie zaledwie 24 godzin to duże wyzwanie. Przeszliśmy drogę od totalnej niewiedzy, po bycie ekspertami w temacie zrównoważonego rozwoju – opowiadał o zmaganiach podczas hakatonu Adam Sorell z Uniwersytetu Gdańskiego.


Pomost między Gdynią a Karlskroną


- Tego rodzaju wydarzenia służą zarówno studentom, którzy zdobywają wiedzę, nawiązują kontakty i uczą się o technologiach, przemyśle i innowacjach oraz poznają także swoje możliwości i kompetencje. - Z perspektywy firmy, to źródło inspiracji, okazja do poznania młodych talentów. Z perspektywy obu parków technologicznych, to jeden ze sposobów na realizacje naszych celów: promowania i wspierania innowacyjności oraz prac badawczo-rozwojowych. – podsumowuje Jorgen Adolfson, CEO Blue Science Park. 

- Partnerstwo ze Stena Line i Blue Science Park pokazuje, że jesteśmy gotowi do współpracy i realizacji projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju w tak istotnym dla Gdyni obszarze, jakim jest transport morski – mówi o współpracy dyrektor PPNT Gdynia Anna Borkowska.


Zainteresowanie konkursem ze strony polskich studentów okazało się tak duże (ponad 100 zgłoszeń), że jest duża szansa na jego kontynuację go w kolejnych latach.

Link do konkursu: https://www.bluesciencepark.se/stena-line-propeller-prize/




Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona