Gdynia Innowacyjna

Zarejestruj się i porozmawiaj o paliwie przyszłości

Interesuje cię tematyka technologii wodorowych i tego, jak wykorzystać je w rozwoju gospodarki? Zarejestruj się na PCHET 2022 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, fot. mat. prasowe

Interesuje cię tematyka technologii wodorowych i tego, jak wykorzystać je w rozwoju gospodarki? Zarejestruj się na PCHET 2022 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, fot. mat. prasowe

Najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone technologii wodorowej ponownie zagości w Gdyni. Na początku października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym na PCHET 2022 spotkają się eksperci, na czele z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy porozmawiają o perspektywach wykorzystania jednego z paliw przyszłości. W obliczu czekającej nas transformacji energetycznej ten temat nabiera wyjątkowej wagi.


Wydaje się, że ten temat jeszcze nigdy nie był tak aktualny – choć PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technologies) gościł w Gdyni już kilkukrotnie, to z pozycji rozważań o „paliwie przyszłości” technologia wodorowa stała się czymś, co już nakreśla nowe kierunki rozwoju. To już nie tylko samochody z napędem wodorowym, ale i coraz powszechniej produkowane pojazdy komunikacji miejskiej, które emitują jedynie parę wodną, to także poważna alternatywa dla paliw wykorzystywanych w innych celach.

Dowiedz się więcej o wodorze


Największe w Polsce wydarzenie poświęcone technologii wodorowej odbędzie się w tym roku w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym 4 i 5 października. Pozostało zatem jeszcze sporo czasu, ale już ruszyła ogólnodostępna rejestracja.

Co ważne, wziąć udział w PCHET 2022 może każdy, kto chce zaczerpnąć fachowej, rzetelnej wiedzy o wodorze i wysłuchać konferencyjnych paneli oraz debat. Jak to zrobić? Wystarczy zgłosić się przez formularz online dostępny pod adresem app.evenea.pl/event/pchet2022/. Udział jest bezpłatny, wydarzenie będzie miało formę stacjonarną (w obiektach PPNT Gdynia).

Europejska perspektywa na nową technologię

Dlaczego warto? W Gdyni zagoszczą zarówno eksperci, jak i sami przedstawiciele tej rozwijającej się branży oraz pokrewnych sektorów – nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Będzie towarzyszyć im hasło, które wyznacza tegoroczny temat nr 1 wodorowej konferencji: „Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”.

Organizatorzy zapowiadają już, że PCHET 2022 to także wystąpienia przedstawicieli Komisji Europejskiej – jednego z organów w bezpośredni sposób wyznaczającyh kierunki rozwoju technologii, z których na co dzień korzystają europejskie gospodarki.

Podczas konferencji głos zabiorą też przedstawiciele pomorskich samorządów oraz Hydrogen Europe – wiodącej organizacji reprezentującej ponad 350 europejskich firm, 20 regionów i 30 stowarzyszeń krajowych wspierających dążenia do przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Klaster, który inicjuje wspólne działanie

 
To już piąta edycja wydarzenia, którego głównym organizatorem jest Klaster Technologii Wodorowych – wielopłaszczyznowa platforma współpracy podmiotów działających na rzecz rozwoju technologii wodorowych w Polsce, za którą odpowiada Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Klaster zaczął działać w sierpniu 2017 roku, od samego początku skupiając się na działaniach, które mają zwiększyć znaczenie gospodarcze wodoru oraz tzw. czystych technologii węglowych. Potencjalne obszary to m.in. przemysł, zeroemisyjne pojazdy, urządzenia elektroniczne czy kogeneracja i energetyka. Członkami Klastra Technologii Wodorowych jest już kilkadziesiąt polskich firm, instytucji, organizacji i innych podmiotów, które w swojej codziennej działalności mogą spotykać się (lub już tak się dzieje) z „paliwem przyszłości”.

Wśród jego członków znajduje się także miasto Gdynia, które już kilkukrotnie pełniło rolę gospodarza PCHET – zresztą to właśnie tutaj, w 2019 roku oficjalnie ogłoszono powstanie programu Pomorskiej Doliny Wodorowej, którego sygnatariuszem Gdynia została obok m.in. Województwa Pomorskiego, Portu Gdynia, PKP Energetyka czy Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Głównym założeniem tej współpracy było stworzenie warunków do pełnego wdrożenia na Pomorzu transportu opartego o „zielony” wodór, czyli wodór uzyskany z odnawialnych źródeł energii.

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2022 07:06
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.08.2022 10:06
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także