Gdynia Mobilna

Blisko, wygodnie, dostępnie. Parkuj w centrum i ciesz się wygodą

widok z góry na park centralny, widoczne ścieżki, zieleń, napis parking podziemny

Parking pod Parkiem Centralnym pomieścić może 270 samochodów// fot. Marcin Mielewski, ZDiZ Gdynia

270 miejsc w podziemnym w pełni dostępnym parkingu, 50 miejsc pod Parkiem Centralnym dostępnych wkrótce w ramach abonamentu, 55 miejsc dla wielbicieli sobotnich zakupów, 83 nowe miejsca postojowe – tak wygląda 2023 rok w liczbach. Jedno jest pewne, parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania jest wygodne, dostępne i bezpieczne. Warto też pamiętać, że w całej Gdyni na niebieskiej kopercie osoby z niepełnosprawnością zaparkują bezpłatnie, a we wszystkich strefach płatnego parkowania elektryka zaparkujesz za darmo.

Centrum Gdyni jest dobrze skomunikowanie. Znajduje się tutaj spory węzeł komunikacyjny. Do urzędu, teatru, kina czy na plażę dojechać można autobusem, trolejbusem czy kolejką. Nadal wiele osób wybiera jednak auto. Po czasowym wyłączeniu placu przed magistratem do użytku mieszkańców i turystów oddano nowoczesny i wygodny obiekt. Parking pod Parkiem Centralnym pomieścić może 270 samochodów, a wkrótce 50 miejsc dostępnych będzie w ramach abonamentu dla tych, którzy w centrum pracują lub się uczą. Nie trzeba już objeżdżać Śródmieścia w poszukiwaniu wolnego miejsca, a kompaktowy plan centrum Gdyni zapewnia niewielką odległość do najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów miejsc. Przypomnijmy, że za pierwsze pół godziny postoju na parking pod Parkiem Centralnym zapłacimy symboliczną złotówkę za pierwsze pół godziny lub łącznie 4,50 zł za pierwszą godzinę postoju.
To kolejny krok w stronę zrównoważonej mobilności i zielonych ulic, które zachęcą do spacerów i spędzania czasu w przestrzeni miasta, z łatwym dostępem do miejsc parkingowych, ale bez stłoczonych i wszechobecnych aut. Zmniejszenie ilości miejsc parkingowych przy większości popularnych ciągów pieszych to też większe bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu, czyli pieszych, a w drugiej kolejności rowerzystów czy osób poruszających się hulajnogami.
– Polityka parkingowa miasta to efekt wniosków i analiz, jakie prowadzimy od lat. Hasłem, które nam przyświeca, jest zrównoważona mobilność, zadbanie o wygodę mieszkańców, dla których samochód wciąż stanowi główny środek transportu przy jednoczesnym bezpieczeństwie najmniej chronionych użytkowników ruchu i zwiększeniu udziału zieleni w tkance miejskiej. Zachęcam do korzystania z miejsc rozmieszczonych na obrzeżach Śródmieścia oraz wygodnego parkingu pod Parkiem Centralnym. Na plażę, do urzędów, do kina czy teatru albo na basen – łatwo dotrzecie z chronionego przed niepogodą parkingu u zbiegu al. Marsz. Piłsudskiego, Partyzantów i Świętojańskiej – zachęca Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Faktem jest też, że Gdyni rośnie liczba miejsc postojowych. Nie licząc zasobu miejsc pod Parkiem Centralnym, w 2023 roku w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania przybyło ponad 80 nowych miejsc. To ponad dwa razy więcej, niż w roku 2022. Nowe miejsca w ŚSPP wynikają z włączenia do strefy parkingów poza pasem drogowym, to również efekt wyremontowania parkingu przy ul. 3 Maja.
Parking przy ul. 3 Maja został oddany do użytku w lipcu ubiegłego roku. Zaparkować może tam 55 pojazdów, a miejsca postojowe zostały włączone do ŚSPP decyzją Rady Miasta Gdyni. Remont tego miejsca to udany przykład miejskiego upcyklingu – na parkingu pojawiła się nawierzchnia z kruszywa z materiałów, które służyły jako podbudowa lodowiska zlokalizowanego w sezonie zimowym na parkingu zewnętrznym Centrum Riviera. ZDiZ pozyskał ten materiał po rozbiórce lodowiska i wykorzystał go ponownie, a rozłączne umieszczenie bloczków krawężnika umożliwia swobodny odpływ deszczówki.
Nowe miejsca parkingowe wyznaczane były w tym roku przy al. Marsz. Piłsudskiego, a w poprzednich latach również na ul. Batorego, Siemiradzkiego, Ziołowskiego czy Necla.
Przypominamy, że do dyspozycji mieszkańców i turystów jest także bezpłatny parking mieszczący się przy ul. Kazimierza Górskiego, pomiędzy Polsat Plus Areną Gdynia a Centrum Riviera.
Na terenie Gdyni wyznaczono miejsca postojowe, tzw. niebieskie koperty, które uprawniają osoby z niepełnosprawnościami do bezpłatnego postoju w miejscach wyznaczonych znakiem P-24 lub tabliczką do znaku T-29 (tzw. niebieska koperta).
Pojazdy z napędem elektrycznym są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania.


Jeśli nie w centrum, to gdzie?
Kierowcy, którzy przesiadają się ze swoich aut do komunikacji zbiorowej, mogą korzystać z miejsc postojowych, które powstały w ramach dużego unijnego projektu węzła przesiadkowego w Chyloni, który został oddany do użytku we wrześniu 2022 roku. Warunkiem bezpłatnego postoju jest okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.
To nowatorskie rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu europejskich miastach. Celem jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni.
Kierowcy przesiadający się na komunikację zbiorową, w tym pociągi PKM, mogą też skorzystać z bezpłatnego parkingu przy stacji PKM Gdynia Karwiny. W sąsiedztwie przystanku PKM Gdynia Karwiny powstał jednopoziomowy parking typu Park&Ride. Bike&Ride pomieści zaś co najmniej 50 rowerów, a 600 m dróg dla jednośladów pozwoli swobodnie dotrzeć do i z węzła. Strefa Kiss&Ride umożliwi krótki postój trzem pojazdom. Nowoczesna infrastruktura dla autobusów i trolejbusów, do której prowadzi blisko 3 km buspasów, zapewni sprawne skomunikowanie środków transportu zbiorowego. W ramach inwestycji zadbano też o energooszczędne oświetlenie i zieleń. Koszt inwestycji to 98 982 658,80 zł brutto.
To zadanie realizowane było w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach dużych inwestycji wyremontowano też wysłużone parkingi. Przykładem jest parking przy ul. Unruga, który odzyskał dawny blask.

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2024 10:09
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2024 08:49
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także