Gdynia Mobilna

Cele rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni

droga dla rowerów przy ul. Kwiatkowskiego na Obłużu //fot. T.Kamiński

droga dla rowerów przy ul. Kwiatkowskiego na Obłużu //fot. T.Kamiński

Gdynia systematycznie pracuje nad rozwojem ruchu rowerowego w mieście. W ramach opracowywanego dokumentu: Strategia Rowerowa na lata 2023-2030, którego przyjęcie planowane jest do końca roku, wypracowano cele rozwoju ruchu rowerowego dla naszego miasta. W opracowywanym dokumencie zgromadzone są inwestycje infrastrukturalne, działania informacyjno-promocyjne i usługowe oraz zadania związane z efektywnym transportem towarów rowerami cargo.


tabela celów rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni // oprac. Gdynia Mobilna

Strategia jest efektem analiz i konsultacji
- Strategia rowerowa powstawała razem z mieszkańcami naszego miasta. W efekcie wyników badań oraz konsultacji związanych z rozwojem ruchu rowerowego wypracowano cele, które pokazują kierunek rozwoju odzwierciedlający potrzeby Gdynian i Gdynianek. Dążymy do tego, aby rower stanowił naturalny środek transportu w codziennych podróżach, dlatego tak ważne jest podejście holistyczne do określenia obszarów tematycznych – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Konsultacje dotyczące rozwoju ruchu rowerowego w Gdyni odbywały się od samego początku opracowania dokumentu, czyli od września 2022 r. do maja 2023 r., aż do zakończenia etapu diagnozy. Pierwszym etapem było badanie rowerowe w gdyńskich placówkach edukacyjnych i lokalnych firmach, w którym wzięło udział 31 szkół podstawowych, 15 szkół ponadpodstawowych, 137 firm i instytucji. Kolejnym etapem procesu konsultacyjnego było zorganizowanie spotkania ze studentami gdyńskich uczelni wyższych na Uniwersytecie Morskim, dotyczące ruchu rowerowego w Gdyni. W konsultacjach wzięło udział 170 osób. Czwartym, głównym etapem procesu były ogólnodostępne konsultacje z mieszkańcami, w maju br., w badaniu wykorzystano połączenie kwestionariuszy online i papierowych, w celu umożliwienia wypełnienia ankiety w dogodnym dla mieszkańców terminie i tak, aby nie wykluczyć żadnej grupy wiekowej oraz osób wykluczonych cyfrowo. W trakcie trwania badania, odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne podczas Pikniku Energetycznego, w ramach którego mieszkańcy mogli zgłaszać swoje opinie i uwagi dotyczące ruchu rowerowego. Podczas procesu konsultacji zostało zebranych 1986 odpowiedzi.

Ponadto, w procesie opracowywania dokumentu mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi na temat ruchu rowerowego w Gdyni w następujący sposób:

• elektronicznie: na adres mailowy Referatu Zrównoważonej Mobilności: mobilnosc@gdynia.pl, fb/mobilnagdynia,
• korespondencyjnie na adres: Wydział Inwestycji, Referat Zrównoważonej Mobilności Urząd Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia,
• bezpośrednio w siedzibie Referatu Zrównoważonej Mobilności.

Z powyższych form komunikacji skorzystało 101 osób.

- Dzięki wszystkim zebranym głosom opracowaliśmy cele strategiczne i operacyjne oraz zaplanowaliśmy konkretne działania na lata 2023-2030. Przed uchwaleniem strategii odbędą się konsultacje społeczne, na których udostępnimy mieszkańcom treść dokumentu - mówi Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2023 12:30
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2023 12:41
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona