Gdynia Mobilna

Jak korzystać ze ścieżek rowerowych w centrum?

Nowe rozwiązanie rowerowe przy Parku Centralnym, fot. Magdalena Śliżewska

Nowe rozwiązanie rowerowe przy Parku Centralnym, fot. Magdalena Śliżewska

Niektórzy jeżdżą na rowerze dla przyjemności albo zdrowia, a inni traktują go jako środek transportu do pracy czy szkoły. Dlatego Gdynia wciąż pracuje nad rozbudową sieci dróg rowerowych. Jednym z nowych rozwiązań, a właściwie przedłużeniem już istniejącej trasy, jest połączenie, które pojawiło się przy Parku Centralnym. Jak z niego korzystać? Zwracając uwagę na czytelne znaki poziome i... światła.



W centrum miasta znajdziemy wiele ułatwień dla rowerzystów. Są to m.in. kontraruch rowerowy, pasy ruchu czy po prostu drogi rowerowe. Takie rozwiązania powstały głównie tam, gdzie trzeba było uspokoić ruch drogowy.  

Przy nowo powstałym Parku Centralnym pojawiło się kolejne rozwiązanie dla rowerzystów, z którego mogą korzystać zarówno osoby jadące w stronę ul. Świętojańskiej lub al. Piłsudskiego, jak i w odwrotnym kierunku – w stronę Wzgórza św. Maksymiliana.

O tym, jak korzystać z nowego rozwiązania, opowiada Rafał Studziński z Referatu Organizacji Ruchu Urzędu Miasta Gdyni.


– Tak naprawdę jest to połączenie istniejącej trasy, jej przedłużenie, tak, żeby można było przejechać zarówno z ul. Świętojańskiej w al. Piłsudskiego czy dalej kontynuować jazdę ul. Świętojańską. Jazda tym fragmentem drogi jest w miarę prosta. Znaki poziome są czytelne. Jadąc ul. Świętojańską naturalnie trzymamy się prawej strony drogi. Wjeżdżamy na konkretny wydzielony pas ruchu, możemy skręcić w prawo w al. Piłsudskiego albo kontynuować dalej jazdę w dół ul. Świętojańskiej. Tak samo wyjeżdżając z al. Piłsudskiego możemy zarówno skręcić w prawo, jak i przez przejazd dla rowerzystów przejechać przez ul. Świętojańską i dalej kontynuować jazdę – wyjaśnia Rafał Studziński.

Bezpieczeństwo przede wszystkim


Pamiętajmy, że głównym miejscem dla ruchu rowerowego jest jezdnia. W centrum miasta rowerzystów obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Jazda po chodniku jest zakazana, choć są drobne wyjątki. Jakie? Np. jazda z dzieckiem do lat 10 albo w bardzo złych warunkach atmosferycznych. Za takie uważa się m.in. wichurę, gradobicie i śnieżycę.

Bardzo ważną zasadą jest również udzielanie pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na pasach. Rower to pojazd, a te mają obowiązek zatrzymać się przed przejściem dla pieszych w momencie, kiedy ktoś zamierza z niego skorzystać. 

Rowerzyści
Czerwone światło obowiązuje zarówno pieszych, jak i rowerzystów, fot. Magdalena Śliżewska

A gdzie warto wybrać się #wGdyni na rowerze? O najważniejszych drogach rowerowych, ciągach pieszo-rowerowych i leśnych trasach przeczytacie na naszej stronie w artykule „Zaplanuj i jedź. Rowerowe trasy po Gdyni”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.08.2023 15:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2023 15:40
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także