Gdynia Mobilna

Rośnie liczba miejsc postojowych w Gdyni

grafika przedstawiająca listę parkingów w śródmieściu Gdyni, miejsca zaznaczone na mapie

Rośnie liczba miejsc postojowych w Gdyni // mat. prasowe UM Gdyn

To nie mit – w Gdyni rośnie liczba miejsc postojowych. W 2023 roku w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania przybyło ponad 80 nowych miejsc. Kolejnych 270 zostało udostępnionych w ramach nowego parkingu pod Parkiem Centralnym.


W tym roku Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wyznaczył 83 nowe miejsca postojowe w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. To ponad dwa razy więcej, niż w roku 2022. Nowe miejsca w ŚSPP wynikają z włączenia do strefy parkingów poza pasem drogowym, to również efekt wyremontowania parkingu przy ul. 3 Maja.

– Parking przy ul. 3 Maja został oddany do użytku w lipcu tego roku. Zaparkować może tam 55 pojazdów, a miejsca postojowe zostały włączone do ŚSPP decyzją Rady Miasta Gdyni. Nowe miejsca parkingowe wyznaczane były w tym roku na al. Piłsudskiego, a w poprzednich latach również na ul. Batorego, Siemiradzkiego, Ziołowskiego czy Necla – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

lista parkingów w Gdyni
Parking pod Parkiem Centralnym

Liczba nowych miejsc postojowych w Gdyni wzrosła w tym roku wraz z oddaniem do użytku parkingu pod Parkiem Centralnym. Dzięki nowemu parkingowi, który częściowo przykryła żywa zieleń udało się „schować” pod ziemią aż 270 samochodów. To kolejny krok w stronę zrównoważonej mobilności i zielonych ulic, które zachęcą do spacerów i spędzania czasu „na mieście” - bez widoku poboczy wypełnionych autami, choć nadal z łatwym dostępem do miejsc parkingowych.

– Jednym z najważniejszych założeń było właśnie zapewnienie nowych miejsc dla kierowców, którzy do tej pory w poszukiwaniu miejsca parkingowego potrafili nawet kilkukrotnie okrążać centrum, szczególnie w sezonie turystycznym – dodaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że za pierwsze pół godziny postoju na parking pod Parkiem Centralnym zapłacimy symboliczną złotówkę za pierwsze pół godziny lub łącznie 4,50 zł za pierwszą godzinę postoju. Nowością są abonamenty, które wprowadzone zostaną w najbliższym czasie, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni.

– Zmiany zakładają, że postój pojazdów na parkingu podziemnym odbywać się na podstawie opłaty jednorazowej lub na podstawie 30 dniowego abonamentu wydawanego przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Stawka abonamentu za 30 dni to 550 zł miesięcznie. Wprowadzane zmiany to efekt obserwacji oraz wniosków mieszkańców – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

parking podziemny, wyznaczone miejsca

Bezpłatny parking blisko centrum, parking „parkuj i jedź” w Chyloni


Przypominamy, że do dyspozycji mieszkańców i turystów jest bezpłatny parking mieszczący się pomiędzy Polsat Plus Areną Gdynia a Centrum Riviera.

Kierowcy, którzy przesiadają się ze swoich aut do komunikacji zbiorowej, mogą korzystać z miejsc postojowych, które powstały w ramach węzła przesiadkowego w Chyloni, który został oddany do użytku we wrześniu 2022 roku. Warunkiem bezpłatnego postoju jest okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.

Celem jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni. Szczegóły znajdziemy tutaj.

parking podziemny, widoczne wyznaczone miejsca postojowe

Parkingi prywatne

Mieszkańcy Gdyni i turyści odwiedzający miasto mają do dyspozycji ponad 20 parkingów prywatnych zlokalizowanych w obszarze centrum, również oferujących płatne miejsca postojowe. W większości są to parkingi niestrzeżone.

Więcej szczegółów na temat tego, jak i gdzie zaparkować w Gdyni znajdziemy tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 01.12.2023 10:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2023 18:49
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona