Gdynia Mobilna

Podnosimy poziom bezpieczeństwa

kolaż zdjęć przedstawiający samochód policyjne, ulice, ścieżkę rowerową

Z okazji Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych, wspólnie z policjantami ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni odwiedziliśmy miejsca potencjalnie niebezpieczne, gdzie w przeszłości dochodziło do zdarzeń drogowych // fot. Jakub Furkal

W dniach 16-22 września obchodzony był Europejski Tydzień Mobilności oraz Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Z tej okazji wspólnie z policjantami ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni sprawdzaliśmy, gdzie i jak zwiększyć bezpieczeństwo w naszym mieście.


Jak wynika z policyjnych statystyk, główne przyczyny wypadków drogowych pozostają od lat niezmienne: to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas sprawa priorytetowa, dlatego nieustannie staramy się je zwiększać, między innymi poprzez elementy uspokojenia ruchu drogowego – budując wyniesione skrzyżowania, progi zwalniające, wyniesione przejścia dla pieszych, czy doświetlając je. Cieszymy się, że wiele takich inwestycji realizujemy ze środków Rad Dzielnic czy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Widzimy, ze mieszkańcom zależy na działaniach, które przekładają się na większe bezpieczeństwo – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – W tym zakresie współpracujemy również ze służbami – dodaje wiceprezydent.

Z okazji Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych, wspólnie z policjantami ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni odwiedziliśmy miejsca potencjalnie niebezpieczne, gdzie w przeszłości dochodziło do zdarzeń drogowych.

- Mieszkańców również zachęcamy do tego, aby zgłaszali nam miejsca potencjalnie niebezpieczne – każde zgłoszenie będzie weryfikowane i sprawdzane przez pracowników Zarządu Dróg i Zieleni – mówi Michał Felon, dyrektor ZDiZ.

Podczas wizji w terenie, odwiedziliśmy te miejsca w Gdyni, gdzie odnotowano zdarzenia drogowe: kolizje czy wypadki, między innymi z udziałem rowerzystów. Jednym z przykładów jest ul. Kościelna, którą kierowcy wykorzystują jako skrót do ul. Wielkopolskiej, przekraczając przy tym dozwoloną prędkość. Jest to tym bardziej niebezpieczne, gdyż na ul. tej znajdują się bardzo wąskie chodniki.

- Rozmawialiśmy na temat tego, co należy zmienić w konkretnych lokalizacjach, aby podnieść poziom bezpieczeństwa rowerzystów, pieszych i kierowców. Chodzi tu głównie o kwestie dodatkowego oznakowania lub zmiany istniejącego. Następnie zmiany będą wprowadzane w życie – mówi Jakub Furkal, kierownik Referatu Utrzymania Oznakowania i Opiniowania Organizacji Ruchu.

Jeśli chcemy zgłosić potencjalnie niebezpieczne miejsce, uszkodzony znak, element infrastruktury czy ubytek w nawierzchni – możemy to zrobić telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy. Szczegóły znajdują się tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2023 12:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2023 10:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona