Kultura

Allan Starski nagrodzony za całokształt twórczości

Wybitny scenograf filmowy otrzyma Platynowe Lwy na 48. FPFF / mat. prasowe FPFF

Wybitny scenograf filmowy otrzyma Platynowe Lwy na 48. FPFF / mat. prasowe FPFF

To jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych i zdobywca Oscara za „Listę Schindlera”. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Roman Polański, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski czy Steven Spielberg. W tym roku Platynowe Lwy – nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości – otrzyma Allan Starski.


 
Platynowe Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trafią w ręce niezwykłego człowieka i wybitnego scenografa – Allana Starskiego.
– Wiadomość o przyznaniu mi Platynowych Lwów przyjąłem z niekłamaną radością! Była autentycznym, miłym zaskoczeniem. Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii – mówi Allan Starski.

Natomiast Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF, tak komentuje decyzję komisji:
– Platynowe Lwy trafią do artysty obdarzonego niesamowitą wyobraźnią i wrażliwością. Allan Starski wspaniale czuje materię kina, a jego projekty zawsze wynoszą filmową opowieść na nowy poziom. Poza tym niezwykle ciekawie opowiada o swojej pracy, o czym przekonają się widzowie tegorocznej edycji.


Wybitny scenograf 


Allan Starski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

Trzykrotnie był wyróżniony Orłem – nagrodą filmową przyznawaną przez Polską Akademię Filmową. Otrzymał ją za „Pana Tadeusza” (reż. Andrzej Wajda), „Pokłosie” (reż. Władysław Pasikowski) oraz „Pianistę” (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także najważniejszą francuską nagrodę filmową, czyli Cezara.

Starski współpracował z wieloma polskimi i międzynarodowymi reżyserami, m.in. Agnieszką Holland, Krzysztofem Kieślowskim, Peterem Webberem i Stijnem Coninxem.

W ostatnich latach projektował scenografie do filmów „The Cut” (reż. Fatih Akin) i „Ukryta gra” (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej.

Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego „Wujaszek Wania” (reż. Aleksander Bardini), a także do „Czarownic z Salem” (reż. Zygmunt Hübner) i „Rozmów z katem” (reż. Andrzej Wajda) dla Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2006 roku Allan Starski stworzył oprawę scenograficzną do uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej. Od lat prowadzi międzynarodowe warsztaty i master classes dotyczące scenografii filmowej. Ponadto jest autorem cenionej przez studentów i profesjonalistów książki pt. „Scenografia”.
– Zawsze z dużą przyjemnością oglądałem ceremonię wręczania Platynowych Lwów dla moich wspaniałych kolegów reżyserów, tym razem cieszę się, że została uhonorowana praca współtwórcy filmu, scenografa – dodaje Allan Starski.

Przypomnijmy, że 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września.

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2023 10:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2023 08:47
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także