Kultura

Arka Agathe. Opowieść o migracji

Projekt Arka Agathe w Muzeum Emigracji.

Arka Agathe. Opowieść o migracji w Muzeum Emigracji // fot. Dominika Sobiech

9 grudnia w Muzeum Emigracji w Gdyni zakończyły się obchody symbolicznych, 90-tych urodzin budynku Dworca Morskiego. Międzynarodowa grupa złożona z artystów, wolontariuszy i przedstawicieli lokalnej społeczności migrantów przygotowała spektakularne widowisko teatralno-muzyczne, w którym w sobotę od godziny 18.00 wzięli udział mieszkańcy Trójmiasta.

Tegoroczne obchody urodzin Dworca Morskiego w Gdyni miały niecodzienny charakter. Muzeum Emigracji, którego siedziba znajduje się obecnie właśnie przy ulicy Polskiej 1, tym razem postawiło na improwizowany, zaskakujący w formie i treści spektakl z udziałem międzynarodowej grupy artystów, wolontariuszy i lokalnych społeczności migrantów.
Z okazji 90. urodzin Dworca Morskiego powitamy „Agathe”. Projekt, który stworzyli artyści przy udziale uchodźców z różnych stron świata i różnych społeczności naszego miasta - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



O migracji – uniwersalnie

Projekt „Arka Agathe” to uniwersalna opowieść o migracji, dla której Dworzec Morski, a więc miejsce, w którym spotykali się podróżujący za ocean i ci, którzy do Polski przybywali, stał się naturalnym i adekwatnym tłem. Jej bohaterem jest Agathe – fikcyjna postać migrantki z Konga, która na swojej łodzi-arce przybyła do Gdyni po długiej tułaczce przez lądy i morza. Agathe towarzyszyły w jej wędrówce rozmaite gatunki zwierząt – m.in. meduzy, kraby, hipopotam i dzik. Od 3 grudnia wielkoformatowe lalki przedstawiające właśnie Agathe i jej towarzyszy można było spotkać na ulicach Trójmiasta czy m.in. w budynku dworca PKP Gdynia Główna – przez cały ten czas chętnie wchodziły w interakcję z mieszkańcami, wywołując wśród nich rozmaite emocje i reakcje, jednocześnie skłaniając do refleksji nad sensem haseł takich jak „gościnność” czy „codzienność”.

Dzisiaj obchodzimy 90. urodziny Dworca Morskiego w Gdyni. To również wielki finał projektu „Arka Agathe”. Projektu bardzo wyjątkowego. Angażującego wiele różnych środowisk. Zarówno migracyjnych, jak również lokalnych mieszkańców Gdyni - podkreśliła Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Interakcyjny spektakl w Muzeum Emigracji

Poszukiwanie nowego domu i miejsca do życia dla pasażerów „Arki Agathe” zakończyło się w sobotę 9 grudnia. W Muzeum Emigracji gigantycznych rozmiarów puppety oraz zgromadzona publiczność symbolicznie przywitali Agathe, która tuż przed godz. 18.00 przybyła na nabrzeże przy Polskiej na pokładzie prawdziwego statku. Agathe towarzyszyły zwierzęce lalki oraz część ukraińskiego chóru Vyrij, który w sobotni wieczór, tuż po spektaklu z udziałem lalek, wystąpił w Muzeum Emigracji obok trójmiejskich projektów EufoRytmia i DownTown Brass. Już po zakończeniu spektaklu oraz koncertow można było wziąć udział w imprezie tanecznej – za konsoletą stanął DJ Naraska – mieszkający na co dzień w Krakowie instrumentalista, DJ i producent muzyczny, który zgromadzonych w Muzeum Emigracji gości zabrał w energetyczną, wybrzmiewającą odgłosami dzikiej fauny podróż dookoła świata.

  • ikonaOpublikowano: 10.12.2023 10:31
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2023 08:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona