Kultura

Baltic Mini Textile Gdynia – nabór przedłużony

Miniatura tkacka przypominająca mały żagiel na wystawie Baltic Mini Textile Gdynia. Fot. Bogna Kociumbas

Fot. Bogna Kociumbas // archiwum Muzeum Miasta Gdyni

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany co trzy lata przez Muzeum Miasta Gdyni z myślą o profesjonalnych artystach z kraju i zagranicy. Jego celem jest przegląd współczesnych poszukiwań twórczych w dziedzinie miniatur tkackich realizowanych w dowolnej technice, wyłonienie najlepszych 50 prac i pokazanie ich na wystawie pokonkursowej w Muzeum Miasta Gdyni. Nabór do 12. edycji konkursu, którego tematem przewodnim jest natura, został przedłużony do końca lutego 2022 roku.

 
Zaintrygowanie widza małogabarytowym obiektem to spore wyzwanie. Wymaga syntetycznego myślenia, operowania skrótem i zwięzłą formą, a poza tym testuje kreatywność twórców. Jaki jest efekt końcowy? O tym można będzie przekonać się w Muzeum Miasta Gdyni po zakończeniu rywalizacji w konkursie Baltic Mini Textile Gdynia. Jego celem jest przegląd współczesnych poszukiwań twórczych w dziedzinie miniatur tkackich realizowanych w dowolnej technice.

Tematem przewodnim 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia jest natura. Fauna i flora, żywioły, czyli wszystko to, co stanowi o naszym środowisku i co nas otacza.
 
Miniatura tkacka to gatunek tkaniny artystycznej, który charakteryzuje się niewielką formą. Praca nie powinna przekraczać 20x20 cm. Dzieło nie musi powstawać na krośnie, gdyż samo zastosowanie przeplotu lub wykorzystanie włókna jako surowca wystarczy, by zakwalifikować je jako tkackie. Z biegiem czasu artyści zaczęli zacierać granicę między miniaturą tkacką a innymi gatunkami (rzeźba, assemblage, malarstwo), wykorzystując przy tym cały repertuar materiałów (plastikowe rurki, glina, guziki, grafika cyfrowa, fotografia) i autorskich technik. 
 
 Plakat Baltic Mini Textile Gdynia 2022, mat. prasowe MMG

Warunki uczestnictwa w konkursie Baltic Mini Textile Gdynia 2022

 
  • W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie artyści profesjonalni z kraju i zagranicy – absolwenci uczelni artystycznych.
  • Jeden autor może zgłosić do konkursu nie więcej niż trzy miniatury tkackie. Każda z prac wymaga oddzielnego zgłoszenia.
  • Maksymalny wymiar prac wraz z oprawą wynosi 20x20 cm, dla obiektów przestrzennych 20x20x20 cm.
  • Pisemnego zgłoszenia do udziału w konkursie dokonuje autor pracy, zgodnie ze wzorem karty uczestnictwa.
  • Do czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa należy dołączyć zdjęcia prac – maksymalnie 3 zdjęcia każdej z nich.
  • Kartę uczestnictwa należy przesłać na adres mailowy organizatora: 12bmtg@muzeumgdynia.pl.
 
Jury na podstawie nadesłanych zdjęć dokona wstępnej oceny walorów artystycznych prac oraz wybierze 50 z nich do konkursu finałowego. Autorzy zostaną poinformowani o wyniku obrad jury pocztą elektroniczną i poproszeni o dostarczenie pracy na adres organizatora.
 

Ważne informacje


  • Termin przyjmowania zgłoszeń: 28 lutego 2022 roku (data doręczenia),
  • I etap konkursu: 28 marca 2022 roku.

Pozostałe terminy zostaną podane po pierwszym posiedzeniu jury.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela Anna Śliwa. Można się z nią skontaktować mailowo: a.sliwa@muzeumgdynia.pl lub pod numerami tel.: 58 662 09 41 oraz 734 142 487.
 
Regulamin konkursu można pobrać ze strony muzeum, natomiast karta uczestnictwa jest dostępna tutaj.
 
Wszystkie informacje o konkursie 12. Baltic Mini Textile Gdynia 2022, w języku polskim i angielskim, znajdują się na stronie Muzeum Miasta Gdyni
 
 
Źródło: Muzeum Miasta Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 04.11.2021 09:32
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.11.2021 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona