Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Tajemnice Teatru Baduszkowej ze Sławomirem Kitowskim (fot. Biblioteka Gdynia); Prace przy przepuście rzeczki Chylonki pod ul. Chylońską (Źródło: Muzeum Miasta Gdyni); spektakl

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Tajemnice Teatru Baduszkowej ze Sławomirem Kitowskim (fot. Biblioteka Gdynia); Prace przy przepuście rzeczki Chylonki pod ul. Chylońską (Źródło: Muzeum Miasta Gdyni); spektakl "Stara baba. Tragedia antyczna" (zrzut ekranu); wirtualne oprowadzanie po wystawie "Carboland" (źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni).

Tajemnice Teatru Muzycznego zdradza Sławomir Kitowski, Światowy Dzień Wody obchodzi Muzeum Miasta Gdyni prezentując kolekcję fotografii, 10-lecie grupy teatralnej W Kaczych Butach celebruje Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, a na wirtualne zwiedzanie zaprasza Muzeum Emigracji.

Tajemnice Teatru Baduszkowej, n/z Sławomir Kitowski, źródło: Biblioteka Gdynia

Tajemnice Teatru Baduszkowej

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie online ze Sławomirem Kitowskim poświęcone sekretom i historii Teatru Muzycznego w Gdyni. O burzliwych losach instytucji opowie znawca dziejów miasta oraz bliski współpracownik dyrektora Teatru Muzycznego im. BaduszkowejJerzego Gruzy.

Sławomir Kitowski - urodził się, mieszka, pracuje i tworzy w Gdyni. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, założyciel i właściciel Wydawnictwa Alter Ego. Autor i wydawca książek o rodzinnym mieście, z których najbardziej znana to „Gdynia. Miasto z morza i marzeń”. Znawca dziejów miasta, a także historii Teatru Muzycznego. Autor, współautor i redaktor programów teatralnych, plakatów i albumu „Musicale, operetki, wodewile” wydanego na 50 lecie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Pierwsza część cyklu „Z kart historii Teatru Muzycznego w Gdyni”:
Czwartek, 25 marca, godz. 18.00

Transmisja na profilu FB Biblioteki Gdynia 

N/z Prace przy przepuście rzeczki Chylonki pod ul. Chylońską. Źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Światowy Dzień Wody – kolekcja fotografii online

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do obejrzenia niezwykłej kolekcji 56 fotografii z cyfrowego archiwum gdyniawsieci.pl dokumentujących rozwój sieci wodociągowej, melioracyjnej oraz kanalizacyjnej na terenie Gdyni.

Największą inwestycją okresu międzywojennego w Gdyni w tym zakresie była budowa nowego ujęcia wody dla Gdyni w Rumi. W publikowanej kolekcji prezentowane są fotografie z dwóch zespołów zdjęć przedstawiających tę inwestycję. Zobaczyć można na nich budowę magistrali wodociągowej w Chyloni, a także na łąkach pomiędzy Gdynią i Rumią oraz budowę hali maszyn w Janowie (ob. Rumia Janowo).

Przedwojenne ujęcia wody, w tym główne ujęcie - Filtry obok Rumi, do dziś zapewniają mieszkańcom dostęp do czystej, zdrowej wody.

Rozwój sieci wodociągowej w Gdyni - fotografie

„Stara baba. Tragedia antyczna” – spektakl, źródło: zrzut ekranu

10 lat W Kaczych Butach – obchody online

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza na obchody 10-lecia grupy teatralnej W Kaczych Butach.

Grupa założona i prowadzona przez Magdę Bochan-Jachimek jest dzisiaj najdłużej działającą w Trójmieście grupą teatralną dla dorosłych amatorów. 4 premiery teatralne, 6 pokazów warsztatowych i ogrom nagród przywiezionych z ogólnopolskich festiwali to dorobek w wielkim skrócie.

Podczas obchodów online będziemy mogli obejrzeć na kanale YouTube reportaż o grupie, warsztaty teatralne oraz pokaz gorąco przyjętego przez widzów i krytykę spektaklu „Stara baba. Tragedia antyczna” Szymona Jachimka w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek.

Czwartek, 25 marca, godz. 19 „Wejść W Kacze Buty” – warsztaty teatralne
Piątek, 26 marca, godz. 19 „10 lat W Kaczych Butach” – reportaż
Sobota, 27 marca, godz. 19 „Stara baba. Tragedia antyczna” – spektakl dostępny tylko w dniu prezentacji w godzinach od 19 do 23:59.

10 lat W Kaczych Butach

„Carboland” i m2/maison minière – wirtualne zwiedzanie, źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

„Carboland” i m2/maison minière – wirtualne zwiedzanie

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wirtualne zwiedzanie wystawy czasowej „Carboland” oraz instalacji artystycznej m2/maison minière.

Na terenach Francji i Belgii zamieszkiwanych przez polskich górników szybko zaczęły pojawiać się polskie sklepy, restauracje i kawiarnie. Na obczyźnie starano się stworzyć namiastkę życia w ojczyźnie, tzw. małe Polski:
„Zaczęło się też znow inne życie. Wstąpieliśmy do Zw. rob. Polskich, kościelnego towarzystwa, Sokołow i t. d. ktore już w Bruay wtenczas istniały. Byli też dwa księdza polscy ktorzy kolejno po sąsiednich kościołach nabożeństwa odprawiali. Wtedy już się znajdowała w Bruay duża liczba Polakow i Polacy zakładali sklepy rzeznickie, piekarnie kolonijalki i t. d.”.
„W latach 1924-1930 Polacy wychodźcy dochodzą do własnych sklepow, składow, rzeźni, nawet fabryki konserw, mydła”.
„Najwięcej polskich kawiarń z salami do zabaw. Niektorzy nazwali to amerykanizacją wychodztwa polskiego we Francji — ale jak to jeszcze do tego dalekol”.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Emigracji

  • ikonaOpublikowano: 22.03.2021 14:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2021 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona