Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: spacer dawną Szosą Gdańską z Michałem Miegoniem (źródło: Biblioteka Gdynia); film

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: spacer dawną Szosą Gdańską z Michałem Miegoniem (źródło: Biblioteka Gdynia); film "Kurczak ze śliwkami" (źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe); rozmowa z reżyserem Krzysztofem Babickim (źródło: Teatr Miejski w Gdyni); rozmowa z autorem Rafałem Księżykiem (źródło: Biblioteka Gdynia); rozmowa z reporterką Magdaleną Grzebałkowską (źródło: Biblioteka Gdynia, fot. Łukasz Głowala)

Tajniki pracy i warsztatu pisarskiego reporterki Magdaleny Grzebałkowskiej, rozmowa z Rafałem Księżykiem o polskim undergroundzie czasu transformacji, seanse filmowe na czerwonym patio GCF-u, spacer dawną Szosą Gdańską z Michałem Miegoniem i rozmowa z Krzysztofem Babickim, reżyserem spektaklu „Znaczy Kapitan”. To bezpłatne, dostępne dla każdego propozycje na rozpoczynający się tydzień od gdyńskich instytucji kultury.



Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, fot. Łukasz Głowala

Anatomia pisania z Magdaleną Grzebałkowską


Biblioteka Gdynia
zaprasza na spotkanie z reporterką Magdaleną Grzebałkowską. Wszystko w ramach cyklu „Anatomia pisania”, w którym gościmy w domach i pracowniach pisarek i pisarzy, dowiadujemy się, czy czekają na wenę, przy jakim biurku pracują, o której zasiadają do pisania, czyli jak pracują.

Magdalena Grzebałkowska – wielokrotnie nagradzana reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”. W maju br. nakładem Wydawnictwa Agora ukazał się jej reportaż „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.

Rozmowę z autorką poprowadzi Olga Kowalska, blogerka z WielkiBuk.com, absolwentka filologii polskiej i romańskiej.

Wtorek, 8 czerwca, godz. 18.00.

Spotkanie na profilu FB Biblioteki Gdynia.


Spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem, źródło: Biblioteka Gdynia

O polskim undergroundzie z Rafałem Księżykiem


Biblioteka Śródmieście
zaprasza na spotkanie autorskie z dziennikarzem i krytykiem muzycznym Rafałem Księżykiem, autorem książki „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989–1993”.

Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na undergroundzie, który umiał cieszyć się wolnością i z natury był z chaosem za pan brat. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

„Chaos się nadyma, by wypluć sens” – śpiewał Lech Janerka w 1985 roku, a zaledwie kilka lat później przyszła transformacja, która skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejściu wolności towarzyszył niepokój. Niepewność jutra na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce niezwykły czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska. Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny. W latach 90. redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. Od 2012 do 2017 roku był redaktorem naczelnym „Playboya”. Jest współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego, a także autorem dwóch zbiorów esejów – „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” oraz „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”. Za ten drugi otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, a za „Dziką rzecz” został nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.

Piątek, 11 czerwca, godz. 17.30.

Biblioteka Śródmieście, Gdynia ul. Władysława IV 7/15 – ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filianr2@bibliotekagdynia.pl lub 58 661 66 48.

Transmisja online na żywo na profilu FB Biblioteki Gdynia. 


Film "Kurczak ze śliwkami", źródło: GCF

Lato na patio – poranki i wieczory filmowe


W Gdyńskim Centrum Filmowym nastało lato, a wraz z nim bezpłatne seanse filmowe oraz spotkania, warsztaty i inne atrakcje na czerwonym patio.

W poniedziałki i środy o 10.00 będą się odbywać seanse dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zobaczą one animacje studia Momakin i Agi Bagi. W programie współczesne serie bajek, takie jak „Kaktus i Mały”, „Pamiętnik Florki”, „Przytul mnie” i wiele innych. Harmonogram pokazów w wydarzeniu.

Natomiast w wybrane sobotnie wieczory będą organizowane spotkania z dobrym kinem dla dorosłych. To świetna okazja, by obejrzeć film, który być może przegapiliśmy kiedyś w repertuarze, i spędzić miło czas w plenerze. „Wieczory Filmowe z Aurorą” to wakacyjny cykl pokazów plenerowych przygotowanych we współpracy z firmą Aurora Films. Ten dystrybutor kina artystycznego w 2021 roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

„Kurczak ze śliwkami” - Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci. Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę.

W „Kurczaku ze śliwkami” Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud, twórcy słynnego „Persepolis”, zrezygnowali z animacji. Zaprosili za to do udziału w projekcie prawdziwe aktorskie gwiazdy: Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”), Isabellę Rossellini („Blue Velvet”), Marię de Medeiros („Pulp Fiction”) i Jamela Debbouze’a („Asterix i Obelix: misja Kleopatra”). Powstała magiczna, wzruszająca, wysmakowana wizualnie opowieść o miłości, swoim poetyckim klimatem i poczuciem humoru przypominająca „Amelię” Jeuneta. Baśniowość świata jest tutaj mocno doprawiona charakterystycznymi dla komiksów Satrapi ironią i groteską. „Kurczak ze śliwkami” powstał na podstawie ilustrowanej powieści pod tym samym tytułem, wydanej w 2004 roku.

Sobota, 12 czerwca, godz. 18.00.

Czerwone patio Gdyńskiego Centrum Filmowego, Gdynia, pl. Grunwaldzki.


Spacer dawną Szosą Gdańską, źródło: Biblioteka Gdynia

Dawną Szosą Gdańską – spacer z Michałem Miegoniem


Biblioteka Wiedzy
zaprasza na wędrówkę dawnym głównym traktem komunikacyjnym wiodącym do Gdańska, czyli Szosą Gdańską – drogą, która omijała Gdynię nieopodal kapliczki św. Jana Nepomucena i karczmy św. Jana przy obecnej ul. Świętojańskiej.

Podczas spaceru, który poprowadzi Michał Miegoń, poznamy egzotycznie brzmiące rejony Gdyni, takie jak „Budapeszt”, a także historię najdłuższej miotły domowej w Polsce. Zwiedzimy okolice dawnej cegielni oraz zabudowań na granicy Witomina i chylońskich Działek Leśnych (tak jeszcze 90 lat temu nazywano te tereny). Poznamy także sięgającą początków XIX wieku oryginalną mieszkalną zabudowę.

Michał Miegoń – pasjonat i znawca Gdyni, twórca inicjatywy „Inne Szlaki”, pracownik Muzeum Miasta Gdyni, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian, a także muzyk - lider formacji Kiev Office.

Sobota, 12 czerwca, godz. 12.00.

Zbiórka: Biblioteka Wiedzy, Gdynia ul. Świętojańska 141.


Rozmowa z reżyserem Krzysztofem Babickim, źródło: Teatr Miejski w Gdyni

„Znaczy kapitan” – rozmowa z reżyserem Krzysztofem Babickim


W sobotę, 5 czerwca w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odbyła się prapremiera spektaklu „Znaczy kapitan” na podstawie książki Karola Olgierda Borchardta. To pełen radości i humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi. Porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem.

Dwa dni po prapremierze Teatr Miejski w Gdyni przedstawia na swoim kanale YouTube rozmowę z reżyserem spektaklu Krzysztofem Babickim.

„Znaczy kapitan” – rozmowa z Krzysztofem Babickim

  • ikonaOpublikowano: 07.06.2021 12:51
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.06.2021 15:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona