Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Janem Mencwelem; foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu; spotkanie autorskie z Dominiką Kraską; spotkanie z przewodniczką po Kijowie Natalią Sukhonis. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Janem Mencwelem; foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu; spotkanie autorskie z Dominiką Kraską; spotkanie z przewodniczką po Kijowie Natalią Sukhonis. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Spotkania autorskie, foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, tańce i śpiewy dla dzieci, rozmowy o książkach, warsztaty plastyczne, opowieści o Kijowie, wystawa plakatu i malarstwa… Zapraszamy na przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.


Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu - DKK dla dzieci

Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu - DKK dla dzieci

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Zakonu Rycerzy Zaginionego Woluminu - Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Porozmawiamy o książce Roberta Beatty „Willa, dziewczyna z lasu”.

Spotkanie dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Środa, 20 kwietnia, godz. 17.00 – 18.30

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Sebastian Jadowski - Szreder - spotkanie z autorem

Sebastian Jadowski - Szreder - spotkanie z autorem

Cafe Księgarnia „Vademecum” zaprasza na spotkanie z autorem, o którym wiadomo niewiele poza faktem, że stworzył świetnego bohatera.

Antoni Zapałka jest handlarzem z giełdy warzywnej nieopodal Chwaszczyna. Warto odwiedzić go dla najlepszych truskawek w mieście, ale nie tylko… Antoni bowiem niczym magnes przyciąga wszelkie zjawiska paranormalne. Kiedyś wykorzystywał ten dar (lub przekleństwo) w służbie władz PRL-u, jednak galopujący kapitalizm zmusił go do przejścia na swoje. Kosmici bezczelnie robią ci kręgi w zbożu? Zamiast „Familiady" w telewizorze widzisz tajemniczą długowłosą dziewczynę? A może twoja żona jest sukubem? Nieistotne. Jeśli twój portfel może na tym ucierpieć, Antoni oraz jego ekipa zajmą się tą sprawą, zanim zdążysz wciągnąć niuch tabaki.

Przygody bohatera „Incydentów Antoniego Zapałki” „... są oparte na autentycznych (w świecie książki) i nieprawdziwych (w świecie realnym) zdarzeniach…".

Środa, 20 kwietnia, godz. 18.00

Cafe Księgarnia „Vademecum”, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia


Foto-Spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu I edycja 2022

Foto-Spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu I edycja 2022

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza fanów modernizmu, w tym miłośników fotografii architektonicznej na pierwszą tegoroczną edycję Foto-Spaceru Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

W czasie Foto-Spaceru mamy okazję odwiedzenia oraz fotografowania wybranych kamienic, klatek, wnętrz budynków modernistycznych, a także tarasów, czy miejsc widokowych. „Przenikamy" przez bramy, ściany, miejsca na co dzień niedostępne dla wszystkich. Sugerujemy atrakcyjne, choć nieoczywiste Archi-Plenery. Foto-Spacer to także promocja spotkań, spaceru oraz konkursu Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Liczymy na twórcze interakcje, pozytywną wymianę własnych inspiracji oraz wiedzy o gdyńskim modernizmie. W tym pierwszym foto-spacerze odwiedzimy nieformalną dzielnicę przyportową Gdyni, miejsce ścierania różnych nurtów w architekturze, kształtowaną od przedwojnia, przez lata 50. - 60., aż do współczesności.

W programie m.in. eksploracja fotograficzna tarasu i nieznanych zakamarków budynku YMCA przy ul. Stefana Żeromskiego 26, dzięki uprzejmości Mirka Studniaka, który prowadzi w obiekcie prace renowacyjne.

Zapisy: spacery@arg.gdynia.pl

Prowadzenie: Przemysław Kozłowski
Wsparcie: Mirek Studnia, Jacek Debis / ARG, Tomek Lelito

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 16.15

Start: Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30


Szydełkowe przytulanki

Szydełkowe przytulanki

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza na kolejną edycję warsztatów „Szydełkowe Przytulanki”, na których nauczymy się, w jaki sposób tworzyć własne maskotki dzięki japońskiej sztuce szydełkowania amigurumi.

Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy: tel. 58 623 39 71, e-mail: filianr18@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B, Gdynia


„Śpiewogranie” – spotkania muzyczno-rytmiczne

„Śpiewogranie” – spotkania muzyczno-rytmiczne

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci w wieku 2-5 lat wraz z rodzicami na warsztaty muzyczno-rytmiczne „Śpiewogranie", które poprowadzi Pani Sylwia Nowicka.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: +48 58 622 44 43 lub mailowe: filianr4@bibliotekagdynia.pl,

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Rytmiczna wiosna

Rytmiczna wiosna

Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mające na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy filianr13@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 17.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników w podróż po świecie literatury. Razem z Panem Sową odwiedzimy krainy pełne magicznych stworzeń i niesamowitych przygód. Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Obowiązują zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 6221851.

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Spotkanie autorskie z Janem Mencwelem

Spotkanie autorskie z Janem Mencwelem

Biblioteka Gdynia i Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie z reportażystą, a przede wszystkim aktywistą miejskim punktującym celnie współczesny trend urbanistycznego (nie)planowania przestrzeni – zalewania betonem placów, zastępowania skwerów i parków kolejnymi centrami handlowymi i biurowcami.

Jana Mencwela, autora głośnej „Betonozy” będziemy pytać, czy w polskich miastach wciąż po deszczu rośnie beton, a nie grzyby? Jak wyglądają relacje ludzi z miastem w tak chłodnej, a przede wszystkim nie-chłonnej architekturze? Czy możemy latem zacząć robić obiady na miejskich chodnikach zamiast w domach? Zapytamy również o to, co my, jako mieszkańcy, możemy zrobić, jakie przedsięwzięcia wspierać, jak zadbać o nasz klimat do życia w XXI wieku.

Spotkanie odbędzie się w ramach programu „Gdynia w klimacie", odbywającemu się w kwietniu pod znakiem ZIELENI.

Czwartek, 21 kwietnia, godz. 17.30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


7 magicznych opowieści o Gdyni spotkanie z Dominiką Kraską

7 magicznych opowieści o Gdyni spotkanie z Dominiką Kraską

Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkanie z Dominiką Kraską, autorką 7 magicznych opowieści o Gdyni.

Dominika Kraska - gdynianka, bibliotekarka (Biblioteka Gdynia), autorka książek: „Opowieści magicznego Trójmiasta", „Studnia czasu", „Mia. Opowieść o dzieciństwie mojej babci", „Koniki gdyńskie", laureatka nagród w konkursie „Costerina". Lubi literaturę dziecięcą i młodzieżową, Trójmiasto, morze oraz Skandynawię. W wolnych chwilach czyta, pisze, spaceruje z rodziną. Do napisania zamieszczonych w książce opowieści zainspirowała ją Gdynia, jej historia, ciekawe miejsca i ludzie. Bohaterami są postacie znane ze szlaków spacerowych, ale i wymyślone przez autorkę. W ich przygodach łączy się rzeczywistość z magią.

Dzieci w wieku poniżej 7 lat zapraszamy pod opieką rodziców. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 22 kwietnia, godz. 10.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 22 kwietnia, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Taki był Kijów. Po śladach historii z przewodniczką Natalią Sukhonis

Taki był Kijów. Po śladach historii z przewodniczką Natalią Sukhonis

Biblioteka Wiedzy zaprasza na wspólną wędrówkę po sercu Ukrainy, połączoną z pokazem autorskich zdjęć.

Szlak za szlakiem, dom po domu, pamięć po pamięci… Krok po kroku, ulicami Kijowa i z Ukrainą w sercu, poprowadzi nas Natalia Sukhonis. Dowiemy się m.in. jakie legendy łączą przeszłość i teraźniejszość Kijowa, które ulice opowiadają historię Ukrainy, jakie miejsca są głównymi atrakcjami Kijowa i Ukrainy. Oto wrażliwa historia kijowskiej przewodniczki, która urodziła się na południowych stepach Mikołajowa, ale całym sercem kocha Kijów.

Uczestniczyć w spotkaniu będziecie mogli zarówno na żywo, jak i za pośrednictwem Facebooka, gdzie przeprowadzona zostanie transmisja online!

Natalia Sukhonis – wykładowczyni akademicka filozofii i nauk humanistycznych, bibliofilka, założycielka klubu książki „Book with tast”, a także certyfikowana przewodniczka po starym mieście Kijowa.

Przy okazji spotkania, Biblioteka Gdynia prowadzi zbiórkę darowizn na zakup książek w języku ukraińskim. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy, przelewając dowolną kwotę na wskazane dane:

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
ul. Świętojańska 141-143
81-401 Gdynia
Nr konta bankowego: 06 1090 1102 0000 0001 4653 4694
Bank Santander
tytułem przelewu: darowizna na zbiory biblioteczne

Piątek, 22 kwietnia, godz. 17.30

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia


Biografie pod lupą - dyskusja o biografiach

Biografie pod lupą - dyskusja o biografiach

Teatr Gdynia Główna, Cafe Księgarnia „Vademecum” oraz Gdynia Kulturalna zapraszają na niezwykłe spotkanie z niezwyczajnymi gośćmi w niezwyczajnym miejscu.

„Biografie pod lupą" to pomysł na trzy spotkania dyskusyjne w odstępie miesiąca, biorące na warsztat biografistykę.

Pytanie kluczowe: skąd się wzięło takie zainteresowanie biografistyką na poziomie naukowym, popularnonaukowym, a także w popkulturze czy w ujęciu light? Plotkarskie czy oparte na solidnych badaniach, rozpalają wyobraźnię czytelników. Jest to dość nowy proces w polskiej literaturze, w odróżnieniu np. od anglosaskiej czy francuskiej. Czy kryje się za tym wyłącznie ciekawość tego drugiego, sławnego człowieka?

Spotykamy się dzięki współfinansowaniu ze środków Miasta Gdyni.

Proponujemy podział według kategorii:
  • biografia,
  • autobiografia,
  • powieść (auto)biograficzna.

Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie jest Renata Gorczyńska: pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, przyjaciółka i osobista sekretarka Czesława Miłosza. Autorka rozmów z noblistą oraz opracowań poświęconych jego twórczości. Autorka wielu przekładów, wśród których wyróżnić można tłumaczenia poezji Adama Zagajewskiego na język angielski czy Roberta Hassa na polski.

Naszymi pierwszymi gośćmi będą:
Joanna Szczęsna - pisarka, redaktorka Gazety Wyborczej, dziennikarka GW i Tygodnika Powszechnego, pisarka. Współautorka niezapomnianej biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiatkowe rupiecie". Ostatnio wydała „Lawina i kamienie - pisarze w drodze do i od komunizmu";
Anna Arno - poetka, tłumaczka, pisarka, historyczka sztuki. Jest autorką biografii „Jaka szkoda: krótkie życie Pauli Modersohn-Becker" oraz „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim", „Paul Celan. Tam za kasztanami jest świat";
Andrzej Franaszek - krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta. Autor biografii Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta oraz zbioru esejów „Gwiazda Piołun. Opowieść o poezji, podróżowaniu i przyjaźni".

Piątek, 22 kwietnia, godz. 18.00 – 20.00

Teatr Gdynia Główna, pl. Konstytucji 1, Gdynia


SchronieNie // Wystawa N1

SchronieNie // Wystawa N1

Stowarzyszenie Wiatr od Morza zaprasza na debiutancką, bo pierwszą wystawę z pierwszego cyklu wystaw artystycznych SchronieNIE.

Semantyka - z założenia pragmatyczna, dla nas stanowi pretekst do głębszych kontemplacji pojęć abstrakcyjnych, ugruntowanych w świadomości powszechnej, nadając im nowy wydźwięk. Na wycieczkę po obrzeżach swojej świadomości zabierze Was w swoich plakatach Michał Jurkowski, student grafiki komputerowej wraz z Erikiem Reinvaldem, studentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizującym się w malarstwie. Mimo skrajnie różnych środków artystycznego wyrazu, obaj oscylują wokół poszukiwań nowych wymiarów interpretacji względem ugruntowanych w świadomości powszechnej definicji pojęć metafizycznych. Balansując na granicy realności i wyobrażenia, rzeczywistości i abstrakcji, rozważają nad znaczeniem idei.

Poza pracami wyżej wymienionych twórców, aby ubogacić to doświadczenie i wzmocnić artystyczne wrażenia, będzie na Was czekać wyborne towarzystwo a wraz z nim przyjemna muzyka, dobre wino oraz drobny poczęstunek.

Wejście: 10zł (środki zebrane z biletów zostaną przekazane na pomoc poszkodowanym w wojnie w Ukrainie).

Piątek, 22 kwietnia, godz. 19.00 – 22.00

Schron na Leszczynkach, ul. Morska 189, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2022 12:39
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2022 13:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona