Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego z godnie z zegarem: bluesowe jamm session w Blues Club Gdynia; spacer historyczny po Grabówku z dr. Marcinem Szerle; premiera książki Łukasza Orbitowskiego

Kolaż zdjęć, od lewego górnego z godnie z zegarem: bluesowe jamm session w Blues Club Gdynia; spacer historyczny po Grabówku z dr. Marcinem Szerle; premiera książki Łukasza Orbitowskiego "Chodź ze mną"; spotkanie z autorami książki "Nakręcone w Łodzi" - Anną Michalską i Jakubem Wiewiórskim. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.

Czytelnicy na dzielnicy. Grabówek spółdzielczy

Czytelnicy na dzielnicy. Grabówek spółdzielczy

Biblioteka Grabówek zaprasza na spacer historyczny z dr. Marcinem Szerle w ramach cyklu Czytelnicy na Dzielnicy „Grabówek Spółdzielczy". Podczas spaceru przybliżona zostanie przeszłość dzielnicy oraz kilka szczególnych miejsc, które w ciągu ostatnich stu lat uległy znacznym zmianom. Choć nie ma po nich zbyt wielu śladów, współtworzyły historię Grabówka i budowały jego wizerunek. Nie zabraknie przy tym nawiązań do dobrej architektury, tak ważnej dla wielu gdynian.

Obowiązują zapisy mailowe: filianr3@bibliotekagdynia.pl, telefoniczne: 58 627-09-59 lub w filii.

Poniedziałek, 16 maja, godz. 16.00

Zbiórka: przy Bibliotece Grabówek, ul. Morska 113, Gdynia


Dominika Kraska - spotkanie autorskie

Dominika Kraska - spotkanie autorskie

Biblioteka Grabówek zaprasza na spotkanie autorskie z Dominiką Kraską - gdynianką i bibliotekarką, autorką książek dla dzieci: „Opowieści z magicznego Trójmiasta", „Studnia Czasu", „Mia - opowieści o dzieciństwie mojej babci", „7 magicznych opowieści o Gdyni" oraz „Koniki Gdyńskie".

Dzieci w wieku poniżej 7 lat zapraszamy pod opieką rodziców.

Wtorek, 17 maja, godz. 12.00

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113, Gdynia


Pinokio – przedstawienie teatralne dla dzieci

Pinokio – przedstawienie teatralne dla dzieci

Biblioteka Obłuże zaprasza dzieci z rodzinami na przedstawienie teatralne o Pinokio.

Drewniany pajacyk marzy o jednym: chce zostać prawdziwym chłopcem. Pinokio jest też żądny przygód, chce poznać świat i nie bacząc na swojego tatę – ucieka z domu. Chłopiec na swojej drodze spotyka różne postaci: dyrektora cyrku, lisa, rozbójnika i wróżkę.

Obowiązują zapisy! E-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 625 08 16.

Wtorek, 17 maja, godz. 17.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6, Gdynia


Legenda o smoku wawelskim - teatrzyk Kamishibai

Legenda o smoku wawelskim - teatrzyk Kamishibai

Biblioteka Pustki Cisowskie zaprasza dzieci w wieku 3-7 lat pod opieką dorosłych na spotkanie z krakowskim bohaterem. Posłuchamy jego przygód i narysujemy własnego smoka.

Wtorek, 17 maja, godz. 17.00

Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43, Gdynia


Waśnie i baśnie - spektakl Teatru Włóczykij

Waśnie i baśnie - spektakl Teatru Włóczykij

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci na spektakl pt. „Waśnie i baśnie”. To niezwykły i różnorodny spektakl, który łączy w sobie teatr aktorski, teatr lalkowy, japoński teatr Kamishibai. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę wszystkie dzieci, które kochają lub dopiero pokochają teatr.

Ilość miejsc ograniczona! Wejście na podstawie biletu wydawanego w Bibliotece Oksywie.

Wtorek, 17 maja, godz. 18.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Bum bum! Rodzinne warsztaty rytmiczno-muzyczne

Bum bum! Rodzinne warsztaty rytmiczno-muzyczne

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci od 5 roku życia wraz z rodzicami do wspólnego muzykowania. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nowy instrument, czyli Bum bum rurki i przekonać się, że muzyka i dźwięki mogą być kolorowe.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: +48 58 622 44 43 lub mailowo: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Wtorek, 17 maja, godz. 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Blues Jam Session

Blues Jam Session

Blues Club Gdynia – pierwszy i jedyny bluesowy klub w Trójmieście zaprasza na najstarsze Jam Session w Trójmieście - gramy dla Was od 2002 roku!

Wtorek, 17 maja, godz. 20.00 – 23.59

Blues Club, ul. Portowa 9, Gdynia


Rysunkowe środy

Rysunkowe środy

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od lat 7 na rysunkowe warsztaty. Poznamy proste techniki rysunkowe i pogadamy o sztuce i popkulturze.

Środa, 18 maja, godz. 14.00 – 15.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu - DKK dla dzieci

Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu - DKK dla dzieci

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Zakonu Rycerzy Zaginionego Woluminu - Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Porozmawiamy o książce „Przygoda dzika Toniego Halika" Mirosława Wlekłego.

Spotkanie dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl.

Środa, 18 maja, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Nieznośna powszedniość bycia - jak kultura masowa wpływa na nasze myślenie?

Nieznośna powszedniość bycia - jak kultura masowa wpływa na nasze myślenie?

Cafe Księgarnia Vademecum zaprasza na spotkanie w ramach projektu „Wszystko jest filozofią 2.2". Tym razem przyjrzymy się kwestii życia codziennego od strony filozoficznej. Niesie ono bowiem ze sobą szereg doniosłych konsekwencji, związanych z funkcjonowaniem w zbiorowości, którą także wszak charakteryzuje pewien sposób myślenia i odczuwania, co jednak bywa najbardziej nieuchwytne, gdyż tak bardzo z naszą codziennością zrośnięte. Wyjdziemy od psychoanalitycznej teorii kultury i indywiduacji Ericha Fromma a także kilku zagadnień z filozofii egzystencjalnej Martina Heideggera, który opisuje pewnego „człowieka masowego” i charakterystyczną dla niego „gadaninę” i jednotorowość myślenia. Czy jednak ten zbiorowy i codzienny charakter naszej egzystencji jest jednak czymś jednoznacznie negatywnym, przeciwstawnym naszej autonomii myślenia i działania?

Zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org lub tel.: 58 661 15 41.

Gość spotkania: Jan Jakub Kalinowski- absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył również studia podyplomowe. W celu promowania polskiej myśli filozoficznej założył w 2020 roku stowarzyszenie „Pletora”. Od 2021 roku prowadzi w cafe księgarni klub dyskusyjny „Filozofia człowieka w czasach kryzysu samopoznania”. Obecnie przygotowuje się do studiów doktoranckich. Prywatnie miłośnik górskich wycieczek, podróżnik i zagorzały czytelnik.

Środa, 18 maja, godz. 18.00 – 19.30

Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia


Premiera książki „Chodź ze mną” Łukasza Orbitowskiego

Premiera książki „Chodź ze mną” Łukasza Orbitowskiego

Muzeum Miasta Gdynia zaprasza na długo wyczekiwaną premierę książki Łukasza Orbitowskiego „Chodź ze mną", m.in. o Gdyni lat 50. w Gdyni i wielu innych inspiracjach, opowie sam pisarz. Spotkanie poprowadzi Bartosz Cieślak. Na spotkaniu będzie prowadzona sprzedaż książki.

O książce: Rok 1958. Helena, dwudziestoletnia studentka stomatologii z Gdyni, zakochuje się w sowieckim kapitanie niszczyciela. Kola jest starszy i żonaty. Niemożliwa miłość w Polsce Ludowej zmusza ich do brawurowej ucieczki do Szwecji. Wyruszając w podróż ku szczęściu, nie znają ceny jaką zapłacą za wspólne życie. Czy odnajdą bezpieczną przystań? Rok 2017. Czterdziestotrzyletni Dustin, kucharz i syn Heleny, po raz pierwszy słyszy od matki opowieść o ucieczce i ojcu, którego nigdy nie poznał. Musi się skonfrontować ze swoim pochodzeniem, prawdą o przeszłości Heleny oraz własnym narastającym szaleństwem.

Łukasz Orbitowski w swojej najlepszej powieści zagląda w trudny świat relacji rodzinnych i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak wiele z naszych rodziców zostaje w nas samych. „Chodź ze mną” to doskonała analiza wielkich namiętności i tajemnic, które kładą się cieniem na życiu najbliższych. Kanwą dla opisanych wydarzeń jest m.in. zaczerpnięta z prasy historia tajemniczego obiektu latającego, który spadł do gdyńskiego basenu portowego pod koniec lat 50. Czy był to odłamek meteorytu, satelita, a może coś innego?

Środa, 18 maja, godz. 19.00 – 21.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A


Filmowe czwartki

Filmowe czwartki

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od 7 lat i młodzież na seans bajek i filmów familijnych.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Czwartek, 19 maja, godz. 17.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Filmowe leniuchowanie

Filmowe leniuchowanie

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na wspólne oglądanie filmów animowanych w języku ukraińskim.

Дорогі діти! Biblioteka Chylonia Centrum (поруч Wymiennikowni) запрошує всіх дітей віком від 6 років із хоча б одним дорослим на день з казками українською мовою четверга об 17:00.

Czwartek, 19 maja, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B, Gdynia


Czytaj z bazą!

Czytaj z bazą!

Biblioteka Śródmieście zaprasza na warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci w wieku 5-8 lat. Mamy fantastyczne nowości książkowe, które aż się palą, żeby Cię poznać! Zajrzyj z nami między strony nowych, nieczytanych jeszcze przez nikogo ksiąg! Odkryjemy razem nieznane dotąd historie, zagadki i tajemnice.

Czy wiesz, że zwierzęta widzą świat zupełnie inaczej niż my? Oj zdziwiłbyś się, jak widzi cię twój kot! Tym razem, podczas naszego spotkania spróbujemy spojrzeć na świat z różnych punktów widzenia, przymierzymy okulary muchy, spróbujemy nie poddać się złudzeniom optycznym… poprzyglądamy się rzeczom z różnych stron. Zobaczysz, że świat wygląda zupełnie inaczej do góry nogami niż przez różowe okulary.
 
Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 19 maja, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Teatrzyk Bezwstydny

Teatrzyk Bezwstydny

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na 93. Teatrzyk Bezwstydny - wydarzenie, podczas którego każdy może wyjść na scenę i pokazać wszystko! Albo cokolwiek. Jeśli śpiewasz, recytujesz, robisz gwiazdy, świetnie obierasz ziemniaki i chcesz się tym podzielić – to miejsce dla Ciebie! Masz piosenkę, którą chcesz sprawdzić przed obcą publicznością? Pracujesz nad nowym numerem? Grasz na gitarze? Śpiewasz? Tańczysz? Robisz beat-box? Jesteś DJ-em? Chcesz się pokazać? Chcesz zagrać „Ostanie dni lata” na ukulele? – to miejsce dla Ciebie! Przyjdź i wejdź na scenę! Nawet 15-sekundowy numer jest warty pokazania (czasami nawet bardziej niż 15-minutowy...).

Jeśli lubisz, gdy coś się dzieje ale wolisz nie być w centrum uwagi – przyjdź i usiądź na widowni! A może kolejnym razem znajdziesz się na scenie?

Chcesz wystąpić? - Zgłaszasz to organizatorom najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem. Są dwie zasady – masz maks. 15 minut na scenie i nie wolno Ci zrobić nikomu krzywdy, więc jedyne, co Cię ogranicza to Ty! Organizatorzy zapewniają scenę i nie ponoszą odpowiedzialności za efekt artystyczny i estetyczny prezentowanych działań scenicznych.

Koordynatorka projektu i prowadząca spotkanie: Magdalena Bochan-Jachimek.

Idea Teatrzyku Bezwstydnego została zapożyczona ze Stanów Zjednoczonych. U jej podstaw leży przekonanie, że wielu z nas z chęcią spróbowałoby swoich sił na scenie, ale najczęściej nie ma ku temu ani okazji, ani miejsca. Teatrzyk Bezwstydny właśnie jest tym miejscem.

Czwartek, 19 maja, godz. 19.00 – 21.30

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 20 maja, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Łódź w… Gdyni! Spotkanie z autorami książki „Nakręcone w Łodzi”

Łódź w… Gdyni! Spotkanie z autorami książki „Nakręcone w Łodzi”

Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na spotkanie autorskie z Anną Michalską i Jakubem Wiewiórskim, autorami książki „Nakręcone w Łodzi”.

Książka „Nakręcone w Łodzi” powstała dzięki licznym rozmowom, które autorzy przeprowadzili z osobami pracującymi na planie filmowym: reżyserami, aktorami, scenografami, kostiumologami dekoratorami wnętrz, a nawet statystami! Pozycja nie jest przewodnikiem po łódzkich plenerach filmowych; zamiast tego, za pomocą licznych anegdot i ciekawostek, autorzy kreślą historię aż 153 produkcji filmowych, które nakręcono w Łodzi.

Więcej o książce w wydarzeniu na Facebooku.

Piątek, 20 maja, godzina 18.00

Galeria GCF, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja Weroniki Szerle

Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja Weroniki Szerle

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na swój kanał YouTube na retransmisję wykładu Weroniki Szerle pt. „Architektura i budownictwo na Targach Gdyńskich".

Weronika Szerle - prelegentka, gdyńska badaczka modernizmu, kuratorka wielu wystaw o sztuce i architekturze, opowiada nam w swoim wystąpieniu o Wystawie Przemysłowo-Rzemieślniczej w Gdyni w 1935 roku na potrzeby której powstały budynki targowe wykorzystywane podczas Targów Gdyńskich w 1936 i 1937 roku. Uzupełnieniem tego wątku były także informacje poświęcone Masowemu Hotelowi Turystycznemu oraz Hotelowi Dziennemu, które były ulokowane w budynkach targowych w 1937 roku. Prelegentka opowiada także o projektantach budynków targowych (pawilonów, hal, kiosków). Weronika Szerle z pasją i wielką dbałością o szczegóły, przybliża nam także ówczesnych wystawców z Gdyni oraz tych z głębi kraju związanych z branżą budowlaną - wszak jak przypomina Weronika Szerle - przewodnie hasło Targów Gdyńskich brzmiało: „Budujemy wielką Gdynię".

Architektura i budownictwo na Targach Gdyńskich

  • ikonaOpublikowano: 16.05.2022 10:52
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2022 11:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona