Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie "Biografie pod lupą"; warsztaty "Dumni i kolorowi"; „Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” - wykład Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej; Manga krok po kroku - cykl rysowania w Bibliotece Gdynia. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury w nowym tygodniu.

Wakacyjne kubki - warsztaty ceramiczne

Wakacyjne kubki - warsztaty ceramiczne

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci i młodzież od lat 10 na warsztaty ceramiczne, na których wykonamy kubek z motywami roślinnymi.

Warsztaty będą podzielone na dwa spotkania:
I spotkanie - zapoznanie się z materiałami i narzędziami, ulepienie kubka z odbitymi motywami roślinnymi.
II spotkanie - szkliwienie prac.
Wypalone prace będzie można odebrać po 1 lipca.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lejman. Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Warsztaty sfinansowane z Budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego „Zajęcia kulturalno-edukacyjne w oksywskiej bibliotece”.

Poniedziałek, 20 czerwca, godz. 16.00-18.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Dumne kino - przegląd filmów

Dumne kino - przegląd filmów

Z okazji miesiąca dumy (Pride Month) Biblioteka z Pasją zaprasza na przegląd kina LGBT+ (filmy 15+), w zestawieniu znajdą się filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, w gwiazdorskiej obsadzie, pokazujące ciekawe historie. Przegląd trwa cały czerwiec.

„Wszystko w porządku”, dramat / komedia USA 2010, reż. Lisa Cholodenko. Film śledzi losy Nic i Jules, pary w średnim wieku, która na przedmieściach Los Angeles wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci - Joni i Lasera. Wszystko wydaje się być w porządku do momentu, w którym Joni kończy 18 lat i zostaje namówiona przez brata do odszukania ich biologicznego ojca. Z wahaniem wykonuje telefon do banku spermy, który łączy ją z Paulem, właścicielem restauracji. Paul okazuje się być chętny do poznania swoich dzieci, o których nigdy nie miał pojęcia. Od kiedy pojawia się on w życiu rodziny, zaczynają się problemy narażające stabilność tej pozornie normalnej rodziny. (opis filmweb.pl)

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Poniedziałek, 20 czerwca, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


Nasze sygnały – trzymajmy się morza

Nasze sygnały – trzymajmy się morza

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spotkanie z cyklu „Nasze sygnały” pt. „Trzymajmy się morza”. To hasło sformułowane zostało w 1790 r. przez Stanisława Staszica. Przyjęła je na swoje sztandary Liga Morska i Rzeczna organizując obchody Święta Morza - 90 lat temu po raz pierwszy o randze święta państwowego. W nawiązaniu do uroczystości z 1932 r. opowieść o tradycji świętowania polskiej obecności nad Bałtykiem w dwudziestoleciu międzywojennym porowadzi Aleksander Gosk.

Poniedziałek, 20 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B


Rytmiczna wiosna

Rytmiczna wiosna

Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mające na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Warsztaty sfinansowane z Budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego „Zajęcia kulturalno-edukacyjne w oksywskiej bibliotece”.

Poniedziałek, 20 czerwca, godz. 17.00-19.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


PonieDziałki z historią - spacer historyczny

PonieDziałki z historią - spacer historyczny

Biblioteka Działki Leśne zaprasza na spacer historyczny w ramach cyklu „PonieDziałki z historią". Poprowadzi go, jak zwykle, dr Marcin Szerle. Wspólnie przejdziemy się ulicami Działek Leśnych i poznamy interesujące fakty historyczne i ciekawostki związane z miejscami na mapie dzielnicy. 

Poniedziałek, 20 czerwca, godz. 18.00

Biblioteka Działki Leśne, ul. Warszawska 3


Dzień Żyrafy - warsztaty okazjonalne dla dzieci

Dzień Żyrafy - warsztaty okazjonalne dla dzieci

Biblioteka Chylonia zaprasza najmłodszych czytelników na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonamy żyrafę z materiałów dostępnych w Bibliotece. Dzieci w wieku poniżej 7 lat zapraszamy pod opieką rodziców.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 21 czerwca, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Ciągle iść w stronę Słońca - rodzinny spacer po Fikakowie i okolicach

Ciągle iść w stronę Słońca - rodzinny spacer po Fikakowie i okolicach

Pierwszy dzień lata to idealna okazja aby wyjść z bliskimi na świeże powietrze i poznać okolicę z innej perspektywy. Fikakowo, pomimo stosunkowo nowej zabudowy, kryje wiele sekretów, sięgających setek lat wstecz. To również dzieje kaszubskich rodów, to magia okolicznych strumyków i oczek wodnych, to historia powstawania gdyńskiego portu oraz anegdoty z okolicznych karczm.

Poznajmy Fikakowo od słonecznej strony. Zapraszamy mieszkańców oraz turystów na spacer poświęcony dziejom okolic ul. Lipowej oraz Wielkiego Kacka. Podczas wycieczki zajrzymy zarówno do ukrytych podwórek jak i prześlizgniemy się przez dawne bagna.

Prowadzący: Michał Miegoń, animator kultury, przewodnik miejski, pasjonat Gdyni. Twórca inicjatywy „Inne Szlaki" popularyzującą historię dzielnic Gdyni oraz historii powstawania miasta.

Wtorek, 21 czerwca, godz. 18.00-20.00

Przystań Lipowa 15, ul. Lipowa 15


Lato na Patio – poranki filmowe

Lato na Patio – poranki filmowe

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza dzieci na poranki filmowe w ramach cyklu „Lato na patio” – bezpłatne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Środa, 22 czerwca, godz. 10.00 - seria: Baśnie i bajki polskie

Piątek, 24 czerwca, godz. 10.00 - seria: Opowiadania z piaskownicy

Czerwone Patio GCF, pl. Grunwaldzki 2


Czytaj z bazą!

Czytaj z bazą!

Biblioteka Śródmieście zaprasza na warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci w wieku 5-8 lat. Mamy fantastyczne nowości książkowe, które aż się palą, żeby Cię poznać! Zajrzyj z nami między strony nowych, nieczytanych jeszcze przez nikogo ksiąg! Odkryjemy razem nieznane dotąd historie, zagadki i tajemnice.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 23 czerwca, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15


DKK dla dorosłych

DKK dla dorosłych

Biblioteka Pustki Cisowskie zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omawianą pozycją będzie książka „Dżoker" Michała Piedziewicza, będąca pierwszym tomem cyklu „Gdynia. Miasto cudów".

Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki Łucji, jej rówieśnika, początkującego dziennikarza Adama Grabskiego, oraz Krzysztofa Wilczyńskiego – weterana wojen (choćby z bolszewikami), a współcześnie uczestnika przemytniczych wypraw nad granice z Rzeszą i Wolnym Miastem. „Dżoker” to opowieść o Polsce, która z jednej strony cieszy się odzyskaną niedawno wolnością, a z drugiej wierzy w świetlaną – wreszcie! – przyszłość. Opowieść o kryzysie, ale i o wojnie – w której nadejście trudno uwierzyć. Oraz o dziewczynie, która musiała stać się silna. (opis za lubimyczytac.pl)

Filmowe leniuchowanie/ дитячі фільми укр

Filmowe leniuchowanie/ дитячі фільми укр

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na wspólne oglądanie filmów animowanych w języku ukraińskim.

Дорогі діти! Biblioteka Chylonia Centrum (поруч Wymiennikowni) запрошує всіх дітей віком від 6 років із хоча б одним дорослим на день з казками українською мовою четверга об 17:00

Czwartek, 23 czerwca, godz. 17.00-19.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B


Filmowe czwartki

Filmowe czwartki

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od 7 lat i młodzież w czwartek na seans bajek i filmów familijnych.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”

Czwartek, 23 czerwca, godz. 17.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Manga krok po kroku. Cykl rysowania

Manga krok po kroku - cykl rysowania

Biblioteka z Pasją zaprasza wszystkich fanów japońskiej popkultury i tych, którzy po prostu lubią rysować na podstawy tworzenia mangi. Zaczniemy od podstaw, a skończymy na kolorowych obrazach i planszach komiksowych.

Wydarzenie dla młodzieży powyżej 10 roku życia. Prosimy o wcześniejsze zapisy na adres e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 23 czerwca, godz. 17.00-19.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


Lato z Against Gravity

Lato z Against Gravity

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza w ramach letniego cyklu „Lato na patio” na seanse filmowe z Against Gravity. Wszystkie seanse odbywać się będą na czerwonym patio Gdyńskiego Centrum Filmowego.

„Oko Na Julię”, reżyseria Kim Nguyen, Kanada | 2017 | 96 min. Love story widziana z perspektywy... drona. Gordon (Joe Cole, znany z seriali „Peaky Blinders” i „Czarne lustro”) pracuje w amerykańskiej firmie ochraniającej rurociąg położony na północnoafrykańskiej pustyni. Za pomocą robota-drona bacznie obserwuje okolicę. Pewnego dnia na horyzoncie zjawia się dziewczyna – Ayusha (Lina El Arabi), która intryguje Gordona. Ten odkrywa, że rodzice chcą ją zmusić do zamążpójścia ze starszym mężczyzną, którego ona nie zna, podczas gdy jest zakochana w innym. Ta pustynna wersja Romeo i Julii wciąga Gordona, który postanawia pomóc parze. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli. Sytuacja komplikuje się na tyle, że musi on przekroczyć swoje kompetencje, ale może w zamian znaleźć długo oczekiwaną miłość. „Oko na Julię” to love story, gdzie zaawansowana technologia zbliża do siebie ludzi oddalonych o tysiące kilometrów, którzy w innych okolicznościach mogliby się nigdy nie spotkać.

Czwartek, 23 czerwca, godz. 18.00

Czerwone Patio GCF, pl. Grunwaldzki 2


Biografie pod lupą - dyskusja o powieściach (auto)biograficznych

Biografie pod lupą - dyskusja o powieściach (auto)biograficznych

Teatr Gdynia Główna i Cafe Księgarnia „Vademecum” zapraszają na kolejne spotkanie biorące na warsztat biografistykę, na którym porozmawiamy o powieściach (auto) biograficznych. Do tego podgatunku można by zaliczyć wiele biografii lub – zwłaszcza – autobiografii, lecz nieliczni się do tego przyznają. Powieść autobiograficzna istnieje od dawna, tyle że niebywała tak nazywaną. Powieść autobiograficzna pisana jest na ogół w pierwszej osobie, zawiera w dowolnej ilości fakty i fikcję. Najnowszy przykład powieści autobiograficznej, w której autor zdejmuje przyłbicę i umieszcza tę nazwę w podtytule jest „Opowieść wtajemniczonego, czyli jak pisać” głośnego brytyjskiego pisarza Martina Amisa.

Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkanie jest Renata Gorczyńska - pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, przyjaciółka i osobista asystentka Czesława Miłosza. Autorka rozmów z noblistą oraz opracowań poświęconych jego twórczości.

Naszymi gośćmi będą: dr hab. Dariusz Filar - polski ekonomista, emerytowany prof. UG, nauczyciel akademicki, pisarz; Marek Zagańczyk - pisarz, eseista, wydawca; Tomasz Kopoczyński - znawca prawa prasowego i autorskiego, wykładowca na UG.

Czwartek, 23 czerwca, godz. 18.00-20.00

Teatr Gdynia Główna, pl. Konstytucji 1


Dumni i kolorowi - warsztaty i spotkania wokół miłości, wartości i prawach osób LGBT+

Dumni i kolorowi - warsztaty i spotkania wokół miłości, wartości i prawach osób LGBT+

Biblioteka z Pasją zaprasza w miesiącu dumy na dzień pełen celebrowania widoczności, rozmów o literaturze i popkulturze, warsztatów kreatywnego oporu oraz wspólnego tworzenia transparentów.

16:00 - Wyraź to! - warsztat kreatywnego protestu oraz wspólne tworzenie transparentów /creative protest and manifestation signs workshops - spotkanie w języku angielskim, poprowadzi wolontariuszka EKS, Daryna.

17:00 - Prezentacja działalności Tęczowego Portu UG - poprowadzą miłośnicy książek, komiksów i nie tylko, moderatorzy Klubu Książki „Latarnik", Karolina i Filip.

18:00 - Panel dyskusyjny o literaturze LGBTQ+ - ekspert Tolerado - Krzysztof Świętalski, przedstawiciele Tęczowego Portu Uniwersytetu Gdańskiego - Karolina i Filip, autorka książek dla młodzieży Weronika Łodyga oraz terapeutka i psycholożka Grażyna Pławecka.

Piątek, 24 czerwca, godz. 16.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


„Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” - wykład Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej

„Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” - wykład Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład pt.: „Sposoby przedstawiania Gdyni w międzywojennym malarstwie polskim ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”, który poprowadzi Monika Jankiewicz-Brzostowska – dr, kustosz dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim.

Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wykład towarzyszy wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”, która jest dofinansowania z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piątek, 24 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A


Pokaz filmu pt. „Binti” w Wielkim Kacku

Pokaz filmu pt. „Binti” w Wielkim Kacku

Dzielnice #wGdyni zapraszają na pokaz filmu „Binti” w ramach cyklu „Kino dzielnicowe #wGdyni”.

„Binti” to obsypana nagrodami zabawna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, rodzinie i marzeniach. Niecodzienne przesłanie o pomysłowym korzystaniu z siły internetu to świetna instrukcja na kreatywne, rodzinne spędzanie czasu w dobie bycia online. Dziewczynka marzy o karierze vlogerki, bo chce „istnieć, a nie tylko żyć”. Gdy poznaje Eliasa, młodego obrońcę praw zwierząt, dostrzega dla siebie i swego ojca szansę na uzyskanie obywatelstwa.

Binti, prod. Belgia, rok 2019, czas trwania seansu: 1 godz. 30min.

Piątek, 24 czerwca, godz. 21.30

Dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 20. w Wielkim Kacku, ul. Starodworcowa 36


Something Rotten – przedstawienie obsady i realizatorów

Something Rotten – przedstawienie obsady i realizatorów

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaprasza na swój kanał YouTube - specjalnie dla Was przedstawiamy realizatorów, obsadę i utwory z musicalu ,,Something Rotten, czyli coś się psuje". Polska prapremiera musicalu już 3 września br.

Something Rotten

  • ikonaOpublikowano: 20.06.2022 12:09
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.06.2022 12:37
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona