Kultura

Depesza kulturalna

Wysatwa Love & Humanity w Galerii Art 39

Wysatwa Love & Humanity w Galerii Art 39

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury – bezpłatnych i dostępnych dla każdego – dzieci, dorosłych i seniorów.



Malowanie kamieni – warsztaty plastyczne dla dorosłych

Malowanie kamieni – warsztaty plastyczne dla dorosłych


- Biblioteka Pustki Cisowskie zaprasza do artystycznego malowania kamieni farbami akrylowymi. Wzór wymyślisz sobie sam, my pomożemy.


Liczba miejsc ograniczona obowiązują zapisy: filianr8@bibliotekagdynia.pl lub tel.: 58 621 17 69.

Poniedziałek, 12 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43


Jak konie budowały Gdynię? - spotkanie z autorską Dominika Kraską

Jak konie budowały Gdynię? - spotkanie z autorską Dominika Kraską



Biblioteka Wzgórze zaprasza na zajęcia literacko-plastyczne z autorką opowiadań o Gdyni dla dzieci. Podczas spotkania z pisarką dzieci dowiedzą się, jaką rolę w budowaniu Gdyni odegrały konie, poznają konika Grzywasia i małą mieszkankę Gdyni Beatkę.

Poniedziałek, 12 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3


Gordonki – umuzykalnianie wg. Edwina E. Gordona

Gordonki – umuzykalnianie wg. Edwina E. Gordona



Biblioteka Pogórze zaprasza rodziców z dziećmi do 2 roku życia do wspólnej, muzycznej zabawy.

- Otworzymy się na świat muzyki wg. Edwina E. Gordona muzyka, teoretyka i psychologa muzyki. Będziemy wspólnie dla dzieci i z dziećmi śpiewać śpiewanki i rytmiczanki, w różnych skalach, metrach i rytmach. Dzięki prostym sylabom pa, ba, itp. staną się im szczególnie bliskie. W ciszy, która jest niezbędnym elementem, damy naszym dzieciom także możliwość otwartej, twórczej wypowiedzi, jaką jest ich własna improwizacja. Stworzymy piękną możliwość pogłębienia więzi z naszą/mi pociechami. „Dowodem życia jest ruch", damy więc sobie szansę swobodnego ruchu oraz jego koordynacji z oddechem i śpiewem. W roli głównej nasz najważniejszy instrument: ciało i żywy głos.


Zajęcia poprowadzi Milena Ciesielska, propagator i praktyk teorii nauczania muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na wydziale wokalno-aktorskim, pedagożka i instruktorka gordonowska.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: +48 6624443 lub mailowo: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 13 lutego, godz. 11:00-12:00

Biblioteka Pogórze, ul. porębskiego 21


Zajęcia kreatywne dla dzieci

Zajęcia kreatywne dla dzieci



Przystań Widna 2A zaprasza na zajęcia kreatywne dla dzieci powyżej 7. roku życia.

- W trakcie spotkań będziemy świetnie się bawić i spędzimy czas w sposób twórczy. Poznamy różne techniki plastyczne. Zapewniamy materiały.


Dzieci poniżej 10 roku życia uczestniczą wraz z opiekunem lub rodzicem. Zapisy: widna2a@lis.gdynia.pl.

Wtorek, 13 lutego, godz. 16:30-18:30

Przystań Widna 2A, ul. Widna 2A


Blues Jam Session

Blues Jam Session



Blues Club Gdynia zaprasza na wspólne muzykowanie.

- Najstarsze Jam Session w Trójmieście. Gramy dla Was od 2002 roku. Grasz? Śpiewasz? Zapraszamy na scenę! Co tydzień inny prowadzący min. Joanna Knitter, Jacek Siciarek, Water Jug, Harry, Tres Hombres i wielu innych. Oczywiście zapraszamy serdecznie wszystkich słuchaczy!


Wtorek, 13 lutego, godz. 19:30

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Funny Crafts – creative workshops for children

Funny Crafts – creative workshops for children



Biblioteka Chylonia „Pod żabką” zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat, które chcą potrenować swój angielski na warsztaty kreatywne.

- Na warsztatach kreatywnych nie tylko stworzymy pomysłowe prace, ale też poćwiczymy umiejętność prowadzenia rozmowy w języku angielskim. Warsztaty prowadzi wolontariuszka Lera.


Zapisy: tel. 58 623 39 71, mail: filianr18@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 15 lutego, godz. 15:30-16:30

Biblioteka Chylonia „Pod żabką”, ul. Kartuska 20B


Warsztaty z recyklingu

Warsztaty z recyklingu



Biblioteka Obłuże zaprasza rodziców z dziećmi od 6 lat oraz dzieci do lat 12 na warsztaty Zero Waste, podczas których stworzymy kolorowe kamienice, stworki z rolek i drzewka szczęścia, a to wszystko z wykorzystaniem śmieci! Projektowanie i przerabianie odpadów to także świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Dzieci poniżej siódmego roku życia zapraszamy pod opieką rodziców. Obowiązują zapisy: e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 625 08 16.

Czwartek, 15 lutego, godz. 16:30

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6


Cypr – wyspa Afrodyty, wyspa miłości

Cypr – wyspa Afrodyty, wyspa miłości



Biblioteka Wiedzy zaprasza na prelekcję podróżniczą. To właśnie Walentynki stały się pretekstem do spotkania poświęconego wyspie Cypr, którą przybliży nam Olga Dębicka. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj wyłoniła się z piany morskiej Afrodyta, stąd nazywa się ją często „wyspą miłości”. Duch Afrodyty nadal jest obecny, nie tylko w Pafos, ale i na całej wyspie w pięknie krajobrazu, łagodnym klimacie i uroku ludzi.

- Na Cyprze zwiedzimy grecko-rzymskie ruiny i bizantyjskie klasztory. W ciepłe letnie wieczory w starożytnym teatrze Kourion i w Pafos Odeon, podczas wystawiania greckich dramatów, rozbrzmiewają nieśmiertelne słowa Eurypidesa i Sofoklesa. Cypryjczycy potrafią zadbać również o podniebienia turystów: słynne meze, małe przystawki podawane kolejno w tawernach, smak Commandarii, jak przekonują miejscowi – najstarszego wina świata. Poznamy Cypr winny, różany, oliwny - agroturystyczne biznesy rodzinne w górach Trodos. Porozmawiamy również o książce „Gorzkie cytryny. Opowieść o wyspie i ludziach" Lawrence'a Durrell'a, angielskiego pisarza, który spędził na wyspie trzy lata, poznając jej mieszkańców, obyczaje i historię.


Olga Dębicka - dziennikarka, od 19 lat stała współpracowniczka National Geographic Polska, podróżniczka (70 krajów) i pisarka, autorka książek reportażowych m.in. „Fotografie z tłem" oraz 50 reportaży ze świata „Podróżować znaczy żyć", esejów krytyczno-literackich „Marka Hłaski widzenie świata", laureatka wielu nagród literackich i dziennikarskich, prelegentka Kolosów, bo w świat wyrusza zawsze z Gdyni.

Czwartek, 15 lutego, godz. 17:30

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141


Zajęcia plastyczno-integracyjne dla dzieci

Zajęcia plastyczno-integracyjne dla dzieci



Przystań Widna 2A zaprasza na zajęcia otwarte z Tetianą.

- Co tydzień inny temat zajęć. Dzieci pracują wieloma technikami z różnymi materiałami. Uczą się, w jaki sposób zrobić ozdoby, dekoracje, przedmioty użytkowe takie, jak organizery na przybory szkolne. Podczas zajęć wykorzystamy także przedmioty z gospodarstwa domowego, dając im drugie życie.


Dzieci do 10 roku życia uczestniczą w zajęciach z opiekunem/rodzicem.

Czwartek, 15 lutego, godz. 17:30-19:00

Przystań Widna 2A, ul. Widna 2A


Pociąg do muzyki – poezja śpiewana

Pociąg do muzyki – poezja śpiewana



Klub Desdemona zaprasza wszystkie osoby, które lubią śpiewać i/lub grać w większym gronie, a zwłaszcza miłośników poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

- Jeśli tęsknicie za śpiewaniem w górskim schronisku, przy harcerskim ognisku, czy po prostu w gronie znajomych, to taki właśnie klimat chcielibyśmy stworzyć w czasie naszego spotkania. Nie zabraknie piosenek z Krainy Łagodności, projektu „W górach jest wszystko co kocham”, czy poezji śpiewanej. Repertuar będzie jednak dostosowywany do Was – uczestników. Wszelkie instrumenty (gitary, bębny, harmonijki, „przeszkadzajki”) mile widziane. Słowa piosenek będą wyświetlane na ekranie (dostępne będę też papierowe wersje śpiewnika).


Czwartek, 15 lutego, godz. 18:30

Klub Desdemona, ul. Abrahama 39


Wystawa Love & Humanity Unyime Linus Etuk

Wystawa Love & Humanity Unyime Linus Etuk



Galeria Art 39 zaprasza na wystawę Love and Humanity. Wystawa jest niezwykłą podróżą po kulturze i sztuce Afryki, prezentowanej przez utalentowanego artystę z Nigerii - Unyime Linus Etuk. Rozwój artystyczny Etuka jest nie tylko efektem determinacji i talentu, ale również wsparcia, które otrzymał z Polski, z Parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rumi. Dziś może zaprezentować swoje umiejętności i poziom artystyczny podczas polskiej wystawy.

Wernisaż stanowi część akcji dobroczynnej „Pomaganie ma Znaczenie". Jest to wyjątkowa okazja, aby osobiście spotkać się z Unyime, wysłuchać jego historii i doświadczyć, jak jego dzieła artystyczne odkrywają tematy Love & Humanity.

Historia Unyime Linus Etuk, stanowi donośny głos i źródło nadziei dla wszystkich, dowodząc, że zaangażowanie i ciężka praca, połączone ze szczerym wsparciem, mają moc przemiany. Ta wystawa to celebracja potęgi pomocy, jak i potęgi determinacji i wytrwałości w dążeniu do celów.
Ta wystawa to dowód na to, że dobroć i wsparcie są mostem do rozwoju talentów i spełniania marzeń.

Piątek, 16 lutego, godz. 12:30

Galeria Art 39, ul. Orłowska 39


A może konserwacja? - wystawa szkła i ceramiki

A może konserwacja? - wystawa szkła i ceramiki


Galeria Debiut zaprasza na wernisaż wystawy „A może konserwacja?" - przegląd dokonań artystycznych, naukowych, ale także konserwatorskich i restauratorskich studentów różnych roczników oraz części jej pracowników. Prace pochodzą z ostatnich lat i wykonane są w technikach szklarskich i ceramicznych. Na planszach zaprezentowane zostały działania konserwatorsko-restauratorskie.
 
Wystawę Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu można obejrzeć od 16 lutego do 14 marca 2024 roku w Galerii „Debiut” Państwowego Liceum Plastycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni.

W Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła kształci się przyszłych konserwatorów-restauratorów dzieł sztuki w zakresie ceramiki i szkła.

Piątek, 16 lutego, godz. 12:30

Galeria Debiut, ul. Orłowska 8

  • ikonaOpublikowano: 12.02.2024 15:45
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.02.2024 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona