Kultura

Depesza kulturalna – książki, muzyka, architektura, kino

Depesza kulturalna - książki, muzyka, architektura, kino

Depesza kulturalna - książki, muzyka, architektura, kino

Wirtualne targi książki, co z kinem w czasie pandemii, rozmowa o komiksie, wykład z architektury i Globaltica online! Biblioteka Gdynia, Gdynia Kulturalna i Gdyński Szlak Modernizmu polecają.

Wirtualne Targi Książki 
Wirtualne Targi Książki
6 dni, spotkania na żywo online z ponad 30 pisarzami polskimi i zagranicznymi, premiery książkowe od blisko 40 wydawnictw oraz rabaty cenowe do 65%. To wszystko w ramach pierwszych Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.
Wśród autorów między innymi: Marta Dymek, Adam Wajrak, Beata Pawlikowska, Katarzyna Bonda, Janusz L. Wiśniewski, Alek Rogoziński, Paulina Młynarska, Manuela Gretkowska, Janina Bąk, Magdalena Witkiewicz, Marek Krajewski, Nela Mała Reporterka, Andrew Sean Greer, Brandon Mull, Dmitry Glukhovsky, André Aciman czy Regina Brett.
20 - 26 maja.
Wirtualne Targi Książki

Halo Jutro: Kino 
Halo Jutro: Kino – panel dyskusyjny o kinie w czasie pandemii.
Puste sale, wstrzymane premiery, zatrzymane plany zdjęciowe. Czas niepewności i bardzo trudny rok dla twórców. Jak radzą sobie filmowcy? Jak pandemia zmieni branżę filmową i nad jakimi rozwiązaniami systemowymi warto pracować w przyszłości?
W panelu wezmą udział:
Olga Bieniek - producentka filmowa, współwłaścicielka studia FILMICON. Laureatka „Srebrnych Lwów” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Kamerdyner”. Producentka i reżyserka filmu dokumentalnego o zespole Kult i jego liderze Kaziku Staszewskim, pt. „Kult Film".
Magdalena Jacoń - Rzeczniczka prasowa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od 2015 roku zaangażowana w działalność Gdyńskiego Centrum Filmowego powiązanego z FPFF i Gdyńską Szkołą Filmową.
Bartosz Paduch- reżyser filmowy, zaangażowany w produkcję wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Pandemia zastopowała premierę jego filmu pt. "Skandal. Ewenement Molesty".
Paweł Witecki - producent i koproducent wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Montażysta filmowy nagrodzony za najlepszy montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Rezerwat”. Pomysłodawca i twórca studia Mastershot oraz Cine Village zajmujących się produkcją i postprodukcją filmową i telewizyjną.
Środa, 20 maja, godz. 19.00.
Halo Jutro: Kino

Pan Żarówka 
Pan Żarówka – drugi odcinek cyklu Spotkania z polskim komiksem online.
Wirtualne spotkanie z autorem komiksu „Pan Żarówka” Wojtkiem Wawszczykiem, absolwentem łódzkiej Filmówki i niemieckiej Filmakademie w Ludwigsburgu; reżyserem kilku nagradzanych filmów krótkometrażowych „Headless” (1999), „Mysz” (2001), „Pingwin” (2002), „Drzazga” (2007).
Sześcioletni chłopiec na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?
„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”) to epicka, surrealistyczna opowieść  nieodwzajemnionej miłości do życia.
Środa, 20 maja, godz. 17.00.
Wojtek Wawszczyk - spotkanie
 
Miasta i architektura – Kujawska Gdynia 
Miasta i architektura – Kujawska Gdynia
W nowym cyklu spotkań Gdyńskiego Szlaku Modernizmu pt. "Miasta i architektura" wykład on-line na żywo dr hab. Michała Pszczółkowskiego.
Tylko niewielka grupa pasjonatów architektury miała okazję bliżej poznać włocławski modernizm. Pionierską pracę zwieńczoną monografią wykonał dzięki grantowi samorządu województwa kujawsko-pomorskiego dr hab. Michał Pszczółkowski ("Architektura Włocławka w latach 1918-1939" wyd. 2019).
Badając setki źródeł archiwalnych (lokalnych, regionalnych i tych krajowych) naukowiec odsłonił praktycznie nieznane wcześniej "sekrety" i opowieści o modernistycznej architekturze Włocławka - kujawskiej Gdyni.
Środa, 20 maja, godz. 19.30.
Kujawska Gdynia

Globaltica online: Damir Imamović 
Globaltica online: Damir Imamović
Damir Imamović jest wokalistą, muzykiem, pisarzem i mistrzem sevdah. Pochodzi z rodziny muzyków sevdah i reprezentuje nowe pokolenie tradycyjnej muzyki Bośni i Hercegowiny. Od 2005 roku występuje ze swoim trio, kwartetem „Sevdah Takht”, a także z okazjonalnymi projektami - z Jeleną Popržan, Bojanem Z, Erikiem Vloeimans, Gregiem Cohenem i Deryą Türkan i innymi. Nagrał 6 płyt CD dla różnych wytwórni, w tym słynnego The Glitterbeat Records czy Wrasse Records. Występował w The Kennedy Center (Waszyngton), Concertgebouw (Amsterdam), Kolarac (Belgrad), Centre Pompidou (Paryż), a także koncertował w USA, Meksyku, Chinach, Indiach i praktycznie w całej Europie
Sevdalinka to tradycyjny gatunek muzyki ludowej pochodzący z Bośni i Hercegowiny, określana czasem w skrócie jako sevdah. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa oznaczającego miłość. Ze względu na nostalgiczny charakter, potocznie nazywana bywa bałkańskim bluesem.
Czwartek, 21maja, godz. 20.00.
Globaltica online: Damir Imanović

  • ikonaOpublikowano: 20.05.2020 13:40
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.05.2020 14:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona