Kultura

Designerskie biennale rozkręca się #wGdyni

Kolaż z dwóch grafik: z lewej biało-czarny plakat promujący Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w minimalistycznej formie, z prawej zdjęcie szklanego frontu lokalu, za którym widać fragmenty wystawy w białej kolorystyce

Wystawa, która jest elementem Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej już dostępna online, fot. Traffic Design / Rafał Kołsut (po prawej)

Trwa tegoroczne Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. W miejskich przestrzeniach od tygodni pojawiają się pierwsze zmiany, a miłośnicy dobrego projektu mogą też uczestniczyć w wydarzeniach online. Traffic Design w miniony weekend zaprosił na projekcję filmu o nietypowych balkonach zza wschodniej granicy, a dostępna online jest już wystawa „Zabawa Kontekstem”.


Miał być klasyczny wernisaż, jest wystawa dostępna w sieci dla każdego. Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej to zwyczajowo święto miejskich przestrzeni i dobrych praktyk projektowych, które zmieniają ich oblicze z dbałością o szczegóły. Ten rok sprawił, że projektanci część swoich działań musieli przenieść do formatu online. Wystawa „Zabawa Konteksem” czeka już na wirtualnych zwiedzających. Bez klasycznego wernisażu, ale z internetowym opracowaniem, które pozwala przyjrzeć się najważniejszym pomysłom i realizacjom związanym z trwającym biennale.

Przegląd tego, co na biennale


„Zabawa Kontekstem” w zasadzie otwiera Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. To solidne kompendium wiedzy o powstających realizacjach, inspiracjach i ich procesie projektowym. Jednym z jej najciekawszych elementów są prezentacje niezrealizowanych projektów wybitnych polskich twórców i twórczyń. To także debiut nowej siedziby stowarzyszenia Traffic Design z Gdyni, które jest odpowiedzialne za biennale – docelowo wernisaż i wystawa miały być dostępne właśnie w lokalu przy ulicy Żeromskiego w Śródmieściu.

Zaczyna się od wcześniej opublikowanego opowiadania Salci Hałas „Mgła”, prowadzi przez abstrakcyjne rzeźby nazywane „Formami podwórkowymi”, nowe neony na Wzgórzu św. Maksymiliana i instalację interaktywną „Pieszy też człowiek” aż po zrealizowany już dom międzygatunkowy (mural z ptasimi budkami) i projekt redesignu budynków przy ulicy Focha.

- Działając w mieście, poruszamy się w kontekstach. Tradycja projektowania, lokalna społeczność, użyteczność i bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Droga od idei i briefu do realizacji nie prowadzi bezpośrednio z punktu A do punktu B. Podczas projektowania pojawiają się kierunki, od których ostatecznie odchodzimy. Otwierająca biennale wystawa pokazuje koncepcyjne i produkcyjne zaplecze realizacji. Zakomponowana w edytorskim charakterze pozwala wczytać się w historię powstawania poszczególnych prac. Osadza je w różnych kontekstach, które determinują ostateczny kształt realizacji – czytamy we wstępie otwierającym „Zabawę Kontekstem”.

Cyfrowa wersja wystawy jest dostępna na platformie Google Arts & Culture (TUTAJ).

Wystawę „Zabawa Kontekstem” w wersji online można oglądać zarówno na smartfonach, jak i komputerach. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej.

Zaglądamy na ukraińskie balkony


W ostatnich dniach w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej internautów zaproszono też na pokaz filmu dokumentalnego poświęconego zjawiskom związanym z… ukraińskimi balkonami. Zainteresowani zobaczyli 26-minutową opowieść Romana Blazhana i Michaiła Wołkova - „Enter Through The Balcony”.

mat. Traffic Design
Enter Through The Balcony, Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej, mat. Traffic Design

To krótki dokument o prowizorycznych balkonach na Ukrainie, analizujący ich fenomen jako małych form architektonicznych. Twórcy zajrzeli do mieszkań, podglądając życie ich właścicieli z różnych miast Ukrainy. Dokument ukazał zagadnienie z perspektywy zarówno mieszkańców, jak i urzędników miejskich, historyków, socjologów, urbanistów, deweloperów i architektów. To podróż przez dekady i eksploracja postsowiecką Ukrainy, a jednocześnie obraz tego, jak architektura może pomóc w głębszym zrozumieniu miejsc i kultur.

Film obejrzało przy tej okazji ponad 160 osób.

Wydarzenia w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej są współfinansowane przez miasto Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 07.12.2020 13:41
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2020 17:16
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także