Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Kultura

Otwarcie wystawy „Powrót do macierzy"

23 czerwca 2025 r. przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni otwarto plenerową wystawę „Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w drodze do kraju po zakończeniu II wojny światowej”, przygotowaną wspólnie z Centralną Biblioteką Wojskową w ramach cyklu „Powrót do macierzy”, prezentującą na kilkunastu tablicach losy okrętów II RP. (fot. Michał Sałata)

23 czerwca 2025 r. przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni otwarto plenerową wystawę „Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w drodze do kraju po zakończeniu II wojny światowej”, przygotowaną wspólnie z Centralną Biblioteką Wojskową w ramach cyklu „Powrót do macierzy”, prezentującą na kilkunastu tablicach losy okrętów II RP. (fot. Michał Sałata)

23 czerwca na placu przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się otwarcie wyjątkowej wystawy plenerowej pt. „Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w drodze do kraju po zakończeniu II wojny światowej”, zorganizowanej w ramach cyklu ekspozycji „Powrót do macierzy”. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystawa składa się z kilkunastu tablic, na których opisane są dzieje poszczególnych okrętów wojennych II RP.



Wydarzenie przyciągnęło licznych gości – mieszkańców Gdyni, pasjonatów historii i środowisk wojskowych. Obecny był także radny miejski Dominik Aziewicz.

Organizatorzy wystawy
Przybyłych uczestników powitali organizatorzy wydarzenia (od lewej: Aleksander Gosk – zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, wiceadmirał Krzysztof Jerzy Jaworski – dowódca Centrum Operacji Morskich oraz dr Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej) (fot. Michał Sałata)


Gości przywitali gospodarze wystawy: Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz wiceadmirał Krzysztof Jerzy Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.

– Ta wystawa poświęcona jest okrętom zbudowanym jeszcze w latach II Rzeczypospolitej, które przetrwały wojnę i odegrały kluczową rolę w odbudowie Marynarki Wojennej po 1945 roku. Mówi o statkach, ich cechach, losach i misjach – tłumaczył Aleksander Gosk. – To okazja, by w przystępnej i uporządkowanej formie poznać historię polskiej floty wojennej – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


Wystawa prezentuje dramatyczne losy polskich okrętów, które po wojnie powracały do kraju z internowania – m.in. okręty podwodne „Sęp”, „Żbik”, „Ryś”, „Batory” czy dobrze wszystkim znany „Dar Pomorza”.

tablice historyczne
(fot. Michał Sałata)

Opowieści towarzyszą unikalne fotografie portowe, mapy tras powrotu oraz imponujące statystyki służby wojennej:

  • 1,2 miliona mil morskich pokonanych przez polskie jednostki, 787 konwojów eskortowanych,
  • 1 162 przeprowadzonych operacji bojowych,
  • 45 zatopionych jednostek nieprzyjaciela i 20 zestrzelonych samolotów,
  • 450 poległych marynarzy – najwyższa cena za wolność.

Szczególne miejsce w ekspozycji zajmuje część poświęcona powojennym losom okrętów – tylko „Burza”, „Błyskawica” i „Wilk” powróciły do Polski. Pozostałe zostały przekazane innym państwom, wycofane ze służby lub zezłomowane.

– Okręty II RP, zmuszone do opuszczenia ojczyzny, walczyły u boku Royal Navy – przypomniał dr Jan Tarczyński. – Niszczyciele „Błyskawica”, „Grom” i „Burza” należały do najnowocześniejszych jednostek swoich czasów. Do dziś pamiętamy „Burzę”, która niegdyś cumowała dokładnie tam, gdzie dziś stoi „Błyskawica” - dodaje dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej. 


Wystawa to nie tylko hołd dla ludzi morza, ale i przypomnienie o zapomnianym rozdziale naszej historii. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej były symbolem suwerenności, determinacji i walki – nawet wtedy, gdy Polska była okupowana. To właśnie te jednostki, choć z dala od ojczyzny, reprezentowały biało-czerwoną banderę na światowych morzach. Ich powrót był symbolem odradzającej się wolności.

Otwarcie wystawy
Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym mieszkańców Gdyni, miłośników historii oraz przedstawicieli środowisk wojskowych (fot. Michał Sałata)


Dziś, stojąc przed planszami wystawy, przypominamy sobie nie tylko o stalowych kadłubach i bitwach na wodach Atlantyku. Przede wszystkim wracamy pamięcią do marynarzy – bohaterów, których poświęcenie budowało fundamenty powojennej niepodległości.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.06.2025 13:57
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2025 12:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona