Kultura

Globaltica odsłoniła karty. Line-up festiwalu

Septeto Santiaguero to jeden z zespołów, które zaprezentują się podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe  festiwalu Globaltica

Septeto Santiaguero to jeden z zespołów, które zaprezentują się podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe festiwalu Globaltica

Muzyka z różnych stron świata oraz energetyczne i egzotyczne rytmy – to znak rozpoznawczy festiwalu Globaltica. 18. edycja tego wydarzenia odbędzie się w lipcu w parku Kolibki oraz Gdyńskim Centrum Filmowym. Organizatorzy ogłosili już pełny line-up. Jacy artyści wystąpią w Gdyni? To muzycy z Peru, Zimbabwe, Nepalu, Bułgarii, Azerbejdżanu, Somalilandu, Kuby, Gruzji, Tunezji i Algierii oraz Polski.


Globaltica to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz letnich, gdyńskich imprez kulturalnych. Festiwal promuje wielokulturowość. Ma też zaznajamiać uczestników z tradycjami i religiami z różnych zakątków świata.

W tym roku festiwal osiągnie pełnoletność. 18. edycja Globaltiki potrwa od 20 do 22 lipca. Koncerty odbędą się w parku Kolibki i Gdyńskim Centrum Filmowym. Wiemy już, jacy artyści zaprezentują się w Gdyni.
 

Otwarcie festiwalu


Koncert inauguracyjny zaplanowano 20 lipca o godz. 19.00 w sali Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wystąpią Kanta dAb dAb oraz Sahib Pashazade Duo.

Trio Kanta dAb dAb zagra podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Trio Kanta dAb dAb zagra podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

Kanta dAb dAb to trio z Nepalu. Muzycy wykorzystują brzmienie sitaru, basu i instrumentów perkusyjnych. Dzięki temu łączą tradycyjną i klasyczną muzykę nepalską z elementami zachodnimi. Zespół powstał w 2014 roku i wydał swój debiutancki album już dwa lata później. Płyta odniosła ogromny sukces na lokalnym rynku, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych. Muzycy – jako jeden z niewielu zespołów z Nepalu – regularnie koncertują na świecie. Występują podczas festiwali jazzowych i world music. Grali m.in. w FinlandiiNiemczechSzwajcariiHiszpaniiDanii czy Japonii.

Sahib Pashazade Duo to artyści z Azerbejdżanu, którzy zagrają podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Sahib Pashazade Duo to artyści, którzy zagrają podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów 

Sahib Pashazade
jestem jednym z najbardziej cenionych tarzystów w Azerbejdżanie. Na scenie będzie mu towarzyszyć grający na nagarze Kamran Karimov. To dwaj wirtuozi mughamu, czyli klasycznej muzyki Kaukazu, która w 2003 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ten wielokrotnie nagradzany duet zawsze gra z wielką intuicją, wyczuciem i wzajemnym szacunkiem.

Koncerty na scenie głównej


21 i 22 lipca muzyka kultur świata rozbrzmi w parku Kolibki. W piątkowy wieczór zagrają: Piotr Damasiewicz i Into the Roots, Sahra Halgan, Ivo Papasov oraz Septeto Santiaguero. Z kolei w sobotę scenę opanują: Lela Nakeuri & Caucasus, DuOuD, Susana Baca i Mokoomba.

Piotr Damasiewicz i Into the Roots zagrają podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Piotr Damasiewicz i Into the Roots zagrają podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

Piotr Damasiewicz 
to wybitny polski trębacz jazzowy. W Gdyni wystąpi ze swoim trio Into the Roots. Wspomogą ich uznani muzycy z Beskidów. Zespół operuje zarówno zasłyszanymi liniami melodycznymi etnicznych pieśni, jak i autorskimi kompozycjami inspirowanymi muzyką korzenną. Charakterystyka gry oscyluje pomiędzy otwartą improwizacją osadzoną w jazzie i free jazzie a mocnym groovem. Ważnym elementem są też motywy transowe, które podkreślają etniczny charakter ich twórczości. 

Sahra Halgan i jej zespół wystąpią podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Sahra Halgan i jej zespół wystąpią podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

Sahra Halgan
jest wokalistką i aktywistką kulturalną i światową ambasadorką Somalilandu. Od 1991 roku to niepodległy kraj, którego jednak nie uznaje społeczność międzynarodowa. Artystka ma głos z charakterystycznym vibrato. Prezentuje mieszankę oryginalnych kompozycji i tradycyjnych somalijskich piosenek wykonywanych przy akompaniamencie przesterowanych gitar, afrykańskich instrumentów perkusyjnych i klawiszy. Śpiewa o miłości, wdzięczności i potrzebie wspólnoty narodowej, posługując się poezją. 

Ivo Papasov zagra podczas 18. edycji festiwalu Glotaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Ivo Papasov zagra podczas 18. edycji festiwalu Glotaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

Ivo Papasov to postać legendarna. Wirtuoz klarnetu i twórca współczesnej muzyki bałkańskiej. Na żywo zaczął grać ze swoim ojcem w wieku 12 lat, a mając 16 lat występował w zespole weselnym. Wykonuje bułgarską muzykę weselną, którą rozwinął w unikalny, osobisty styl – z motywami tureckimi, greckimi, bałkańskimi i romskimi, a także jazzowymi, funkowymi i rockowymi. Papasov może poszczycić się długą i błyskotliwą karierą. Zachwycali się nim światowej sławy muzycy, tacy jak: David Sanborn, Steve Vai, a także Frank Zappa. Za swoją twórczość zdobył wiele nagród, m.in. BBC World Music Award czy WOMEX 22 Artist Award przyznawany najbardziej zasłużonym artystom świata.

Septeto Santiaguero to zespół grający klasyczną muzykę kubańską w duchu Buena Vista Social Clubu. Artyści przywiozą do Gdyni swoje największe przeboje prosto z Santiago de Cuba. Ich repertuar to podróż przez różne style. Kładą też nacisk na tradycyjne podejście do wykonania. Grupa nawiązuje do przeszłości i składa hołd jednej z najważniejszych form muzycznych Kuby, pokazując z ogromną witalnością, że tradycja septeto jest wciąż świeża i żywa.

Lela Nakeuri & Caucasus wystąpią podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Lela Nakeuri & Caucasus wystąpią podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

Lela Nakeuri & Caucasus zaprezentują piękno gruzińskich polifonii. Lela to młoda wokalistka z górskiego regionu Pszawi we wschodniej Gruzji. Od dzieciństwa wykonuje tradycyjne pieśni. Ukończyła Uniwersytet Teatru i Kina Shota Rustaveli, posiada również dyplom w dziedzinie kapelmistrzostwa. Jest członkinią rodzinnego zespołu Nakeuri, a od 2018 roku główną wokalistką projektu muzycznego Caucasus stworzonego wspólnie z kilkoma z najważniejszych muzyków współczesnej Gruzji. Grają m.in. na tradycyjnych instrumentach, takich jak panduri czy chonguri (instrumenty strunowe), a także doli (rodzaj bębna). Połączyła ich chęć kultywowania tradycji przodków i miłość do lokalnej muzyki. W swoim bogatym repertuarze wykorzystują tradycyjne pieśni gruzińskie, a także własne kompozycje. Podczas festiwalu artyści poprowadzą też warsztaty gruzińskich tańców.

Muzyczny duet DuOuD zagra podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów
Muzyczny duet DuOuD zagra podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // fot. materiały prasowe organizatorów

DuOuD to duet wybitnych oudzistów, który zabierze publiczność na uliczki północnoafrykańskich metropolii, gdzie taneczna elektronika przeplata się z brzmieniem arabskiej lutni. Tworzą go urodzony w Tunezji Jean-Pierre Smadja i Algierczyk Mehdi Haddab. Ten rezydujący we Francji północnoafrykański duet łączy swoje muzyczne dziedzictwo z najróżniejszymi współczesnymi stylami, takimi jak breakbeat, techno, wplatając także elementy jazzu i rocka, czego efektem jest ich wyjątkowe, nowoczesne brzmienie.

usana Baca zaśpiewa podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // materiały prasowe organizatorów
Susana Baca zaśpiewa podczas 18. edycji festiwalu Globaltica // materiały prasowe organizatorów

Susana Baca to natomiast wokalistka i etnomuzyklożka z Peru oraz trzykrotna laureatka nagrody Latin Grammy. Jest pionierką muzyki world. Ma afrykańskie korzenie i w swoich utworach pamiętała o zachowaniu tradycji muzycznych swojego kraju. Dorastała w Chorrillos, wiosce rybackiej na obrzeżach Limy. Jako dziecko podziwiała kubańskich artystów, takich jak Beny Moré i Pérez Prado. W czasach studenckich zaczęła występować jako piosenkarka i poetka. Była ministrem kultury minister kultury. Pracowała również w Komisji Kultury w ramach Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).

Na scenie w parku Kolibki wystąpi zespół Mokoomba z Zimbabwe // materiały prasowe festiwalu Globaltica
Na scenie w parku Kolibki wystąpi zespół Mokoomba z Zimbabwe // materiały prasowe festiwalu Globaltica

Mokoomba to sześcioosobowa ekipa z Victoria Falls w Zimbabwe. Grupa występowała w ponad 40 krajach. Ma na swoim koncie także koncerty na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata. Artyści grali m.in. na festiwalu Sziget, Roskilde, North Sea Jazz, w nowojorskim Apollo Theatre, na New Orleans Jazz i w wielu innych miejscach. Członkowie zespołu reprezentują różne grupy etniczne, w tym Luvale, Nyanja i Tonga. Zaczęli grać razem w 2001 roku, a Mokoomba została oficjalnie utworzona w 2008 roku.

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, mogą już nabyć bilety i karnety. Są dostępne na stronie: https://globaltica.interticket.pl.

Szczegółowe informacje są na bieżąco aktualizowane na facebookowym profilu Globaltiki oraz na stronie internetowej wydarzenia.

Festiwal Globaltica organizuje Fundacja Kultury Liberty.

  • ikonaOpublikowano: 18.07.2023 16:47
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.07.2023 09:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także